Haber - Kamuda Iş Güvenliği Seferberliği | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Kamuda Iş Güvenliği Seferberliği

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Kamuda İş Güvenliği Seferberliği

  1025933.jpg

  Bursa Valisi Münir Karaloğlu, kamu kurumlarının da artık fabrikalar gibi çalışanların iş güvenliğini sağlamaktan mesul olacağını söyledi.

  Bursa'da kamu kurumlarının müdürleri iş güvenliği hakkında bilgilendirildi. Çarşamba'daki valilik binasında yapılan toplantıda, 2012 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında kamu kurumlarının müdürlerine bilgi verildi. İş yerlerinde kamu ve özel ayrımı olmayacağını belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Eskiden iş sağlığı, iş güvenliği denince daha çok üretim yapan sanayi kuruluşları akla gelirdi. Yeni yasa ile iş sağlığı ve iş güvenliğinde ve meslek hastalıklarında özel sektör ile kamu ayrımı kalktı. Bizim de bir işveren sıfatı ile hem iş sağlığı ve iş güvenliği, hem de meslek hastalıkları ile ilgili almamız gereken tedbirler var. Temmuz 2014 yılında kamu ile ilgili olan kısım yürürlüğe girecek. Kamuda da aynen özel iş yerlerinde olduğu gibi risk analizi yapılacak. Hizmet ürettiğimiz, mekan olarak kullandığımız alanlarla ilgili risk analizi yaptırıp aksaklıkları tespit etmemiz gerekiyor. Daha sonra da bu risklerle ilgili tedbirleri almamız lazım” dedi.

  Bu konunun vicdani bir sorumluluk olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, “Bu kanunî bir mecburiyet belki, ama diğer taraftan da bu bir vicdanî sorumluluk. Beraber çalıştığımız insanlar, mesai arkadaşlarımız bizim iş ortaklarımız. İş güvenliklerini ve sağlıklarını temin etmek, onları meslek hastalıklarına karşı korumak bizim sorumluluğumuzdur. Çalıştığımız iş yerlerindeki huzurun temini, çalışanlarımızın mutluluğu, verimliliğin arttırılması için gerekenler yapılacak" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Dr. Kurtuluş Aslan, iş sağlığı ve güvenliğinin kurumlarda uygulanması ve sağlık boyutu; İş Müfettişi Faruk Biçer, iş sağlığı ve güvenliğinin uygulanması ve İSG hakkında; İş Hukuku Uzmanı Av. Ali Atıcı ise iş sağlığı ve güvenliğinin hukukî boyutu hakkında bilgi verdi.

  Sunumların ardından toplantı soru-cevap bölümü ile devam etti.

  Kaynak: http://www.medya73.com/kamuda-is-guvenligi-seferberligi-haberi-1666967.html


   
 2. ömr özr

  ömr özr TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben kamu kurumunda mühendisim aynı zamanda isg uzmanlığı yapacam isg katibe girip kurumun iş güvenliği uzmanı olarak nasıl gözükecem yada kurum isg katibe girip beni nasıl iş güvenliği uzmanı olarak belirleyecek yardım ederseniz çok sevinirim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica