Soru : Kamuda İş Güvenliği Uzmanlığı Çalışma Sorunu

Halil Gökalp38

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Hastanede vhki olarak çaalışıyorum B sınıfı iş güvenliği uzmanligi sertifikami
yeni aldım idare ile görüştüm idare şuan zorunlu değil diyerek sözleşme imzalanması. Ama kurumda 521 sürekli işçi ve 1000 memur çalışmaktadır dahası kurumda yeni işyeri hekimi ile sözleşme imzalanmış o çalışmakta fakat bana zorunlu değil denilerek sözleşme imzalanması istenilmesi bu uygulama doğru mudur arkadaşlar ben illaki 2024 mu bekleyeceğim

HseEnviropment

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
Madde 4 gayet açık Kamu ve Özel sektör ayırtmeksizin istisnai işyerleri hariç 6331sayılı kanun tüm çalışma alanlarına uygulanır.
Burada önce şu konuya bakalım; şu anda İSG Profesyoneli görevlendirme zorunluluğu yok sadece memur statüsünde çalışanları olan kurumlar için.Ancak yönetim ilgili mevzuatlar dahilinde Risk Değerlendirmesi,Temel Eğitimler, Acil durum planı vb. çalışmaları yapmalı.

İkinci husus eğer işçi statüsünde yani 4857 e tabi 521 personeliniz varsa kesinlikle İSG Profesyoneli görevlendirmesi yapılmalı.Ve çalışmalar buna göre yürütülmelidir. Aksi halde yaşanacak bir olumsuzlukta canları yanabilir.

Halil Gökalp38

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kurumda sürekli işçi de calisiyor 657 memurda fakat idare 2024 te zorunlu diye sözleşme imzalamak istemedi ama işyeri hekimi ile yeni sozlesme imzalanmış hastane olduğu için çok tehlikeli isyerim. ne yapmamı önerirsiniz

onur çetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ne yazık ki kanun, kamu ise kayıtsız şartsız 2024 e kadar atama yok şeklinde yorumlanıyor. Yani sürekli işçiniz 1 de olsa 5000 de olsa fark etmiyor.
Ancak meslektaşımızın dediği gibi Risk Değerlendirmesi, Temel Eğitimler, Acil durum planı vb. zorunlu olduğundan kamuda atama yapma teamülü oluştuğunu söyleyip benzer kamu kuruluşlarındaki atama örneklerini gösterebilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.