Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Konuyu duyurmuştum forumda ama kaçırmışsınız.

http://www.isgfrm.com/threads/milli...510-sayili-kanunlarda-degisiklik-yapti.24599/

Bülent Avşar bu yazıya teşekkür etti.
  2. Abdulsamet AYDIN

Abdulsamet AYDIN TÜİSAG Üyesi

Kamuda görevlendirilen İş güvenliği uzmanları sözleşmelerinizi isg katip üzerinde mi yaptınız yoksa Ek-5b formunu mu doldurdunuz.
    Kamuda görevlendirilen İş güvenliği uzmanları sözleşmelerinizi isg katip üzerinde mi yaptınız yoksa Ek-5b formunu mu doldurdunuz.

3. ozgurcalikusu

ozgurcalikusu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba.
    Valilik YİKOB ta Bilgisayar İşletmeni olarak çalışmaktayım. Kurumumda 1 adet isg uzmanı görevlendirildi. Ancak benim çalıştığım kurum (YİKOB) 1 Ocak itibari ile tüzel kişilik kazandı. Görevlendirilen kişi valilik bünyesinde çalışan bir personel. Şimdi ben kendi kurumumda İSG Uzmanı olarak görev almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Zaten görevli biri var sana gerek yok cevabı almam muhtemel, buna karşı nasıl bir cevap versem etkili olur?
    Şimdiden teşekkür ederim.

4. Dniz

Dniz TÜİSAG Üyesi

Tüzel kişilik kazandığı için Valilik makamı işveren olarak değerlendirilmez. Tüzel kişilik atandıktan sonra görevlendirilen kişi sizin kurumun yeni işvereni olacaktır. Valilik te çalışan kişinin iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi iç teşkilat yapınıza göre belki gerekli görevlendirmeleri yaparak görevine devam edebilir. Öncelikle tüzl kişilik olduktan sonra valilik ile olan teşkilat yapınızı incelemek lazım. Bağımsız iseniz valilikteki çalışan kişinn iş güvenliği görevlendirmesi yok sayılır. Siz veya tüzel kişilk alındıktan sonra tüzel kişiliğe bağlı çalışanlardan biri iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirileblir.

5. Dniz

Dniz TÜİSAG Üyesi

Kurumuzda işçi yani 4857 ye bağlı çalışan yoksa isg katip yerine ek 5 b formu doldurup dosyanızda hazır bekletmeniz yeterli olacaktır.

Abdulsamet AYDIN bu yazıya teşekkür etti.
  6. çanakkale

çanakkale TÜİSAG Üyesi

Yani kısacası agası olan eli iyi öpen bu işi kapar

7. kemal1

kemal1 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar meraba. Çalıştığım kurumda 190 kişi çalisiyor. Kurumun tek bir sicil numarası var. Ve ısg katibe girdiğimde 100 kişi gözüküyor Ve bu 100 kişi çok tehlikeli sınıfta gözüküyor. 90 kişi muhtemelen idari personel ve kanun 1.7.2017 itibariyle bunlar için geçerli olacak.
    1.sorum 5b formunu doldururken bu 90 kişiyi dahil edecekmiyiz, edeceksek bu 90 kişiyi çok tehlikeli diyemi bildireceğim.Her nekadar bu personel gözükmesede tek sicilimiz var ve çok tehlikeli işlerin olduğu bir kurumda çalışıyorum.
    2.sorum önümüzdeki ay 150 kişi iskur dan altiayligina gelecek. Bu gelenlerden sorumlumuyum, sorumlu isem ısg katipte zaten gözükmüyor yenidenmi 5b ile bildirim yapacam.

8. ozgurcalikusu

ozgurcalikusu TÜİSAG Üyesi

Tüzel kişilik olduk ama Valiliğe bağlı kalmaya devam edecez. Sıkıntı zaten o dışardan müdahele çok oluyor kurumda. Ben dilekçemi verip müdürler ile konuşayım bakalım sonuç ne olacak.

9. Murat AYAN

Murat AYAN TÜİSAG Üyesi

kamuda isg atama süreci nasıl yapılmaktadır.

10. Rafet Çelik

Rafet Çelik TÜİSAG Üyesi

Ben kamuda iş güvenliği uzmanı alanı duymadım

11. Tamer Özdemir

Tamer Özdemir TÜİSAG Üyesi

Kulaklarınızı iyi açın: VAR

Murat AYAN bu yazıya teşekkür etti.
  12. Murat AYAN

Murat AYAN TÜİSAG Üyesi

ben is güvenliği uzmanı isg katip üzerinden nasıl atanır onu sormuştum, ek 5 b formu doldurucaz mi diye , siz yanlış anladınız galiba

Tamer Özdemir bu yazıya teşekkür etti.
  13. Rafet Çelik

Rafet Çelik TÜİSAG Üyesi

Kurumunuzda 50 ve üzeri işci varsa iş katipten yapabilirsiniz. Yoksada önce kurum yetkilisi sizi önce iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirme yazısı yazması lazım sonra da ek 5b formunu doldurup kurum amirinizle imzalayacaksınız.3 nüsha düzenlenecek biri kurumda biri sizde biride SGK ya (şimdilik SGK ya göndermeyeceğiz Kurunda muhafaza edilecek sorulduğunda gösterilecek).

14. Murat AYAN

Murat AYAN TÜİSAG Üyesi

teşekkür ederim cevabınız için, SGK mı iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne mi gönderecez?

15. Ali HALAÇ

Ali HALAÇ TÜİSAG Üyesi

SGK değil İş Sağılığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü.Fakat şu aşamada oraya da göndermiyoruz.Bir nüshası işverende, bir nüshası da sizde kalacak.

Rafet Çelik ve Murat AYAN bu yazıya teşekkür etti.
  16. Zeynep Fatma Katagal

Zeynep Fatma Katagal TÜİSAG Üyesi

Peki hocam ek_5b ile yapılan sözleşmeler hizmet süresinden sayılıyormu?

17. Rafet Çelik

Rafet Çelik TÜİSAG Üyesi

İlk görevlendirme yazısı yazıldıktan sonra hizmet süresine sayılır diye biliyorum.

18. ycogal

ycogal TÜİSAG Üyesi

bu kararın numarasına ulaşabildiniz mi acaba eğer varsa elinizde gönderebilirseniz bende araştırmak isterim.

19. KEZBAN ÇELİK

KEZBAN ÇELİK TÜİSAG Üyesi

İzmir İdare Mahkemesi kararı

Ekli Dosyalar:

Dniz, techin, ycogal ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. ycogal

ycogal TÜİSAG Üyesi

bu karar örnek olabilir mi acaba para iadesi isteyecek kurum benden ve halen sözleşmem devam ediyor. nasıl bir işlem yapabilirim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica