Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Van meslek lisesi öğrencileri iş kazaları ve meslek hastalıkları sigorta geçecekVan İl eğitim şube Müdürü, Başkanı, Mustafa, gözetiminde eğitim Bakanlığı il meclisi çevrelerinde mesleki eğitim şube müdürü sorumlu onlara katıldı. Yeni yasalar ve düzenlemeler ile ilgili bilgi için şube müdürü ile birlikte bir danışman göre, kanun no: 6764 için yeni programlar, öğrencilerin, hayat gececig dedi. Yasaya göre, özel mesleki ve teknik resmi eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler için 10. sınıfta iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası olduğunu belirterek, danışman, ödülleri, 30 gün sonra devamsızlıklar düşüldükten sonra, hesaplanan dedi. Danışman, işveren, okul, iş, üniversite öğrencileri, bu kapsamda giriş bildirgesi, en geç 09/01/2017 Tarih ile 23:59'a kadar e-sigorta, verilmesi ve kurutulması, bu aydan itibaren, aylık prim hizmet ve belgeler ücret ve bildirmekle yükümlüdür belirterek, mesleki eğitim, lise, yüz yüze öğrenme alanlarında, öğrenciler sigortalanac dedi.Kaynak: Van'lı öğrenciler sigortalı olacak
arkadaşlar böyle bir haber var ama ben kanunda ilgili maddeyi bulamıyorum yardımcı olabilir misisniz
Konuyu duyurmuştum forumda ama kaçırmışsınız.

http://www.isgfrm.com/threads/milli...510-sayili-kanunlarda-degisiklik-yapti.24599/

Abdulsamet AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamuda görevlendirilen İş güvenliği uzmanları sözleşmelerinizi isg katip üzerinde mi yaptınız yoksa Ek-5b formunu mu doldurdunuz.

ozgurcalikusu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba.
Valilik YİKOB ta Bilgisayar İşletmeni olarak çalışmaktayım. Kurumumda 1 adet isg uzmanı görevlendirildi. Ancak benim çalıştığım kurum (YİKOB) 1 Ocak itibari ile tüzel kişilik kazandı. Görevlendirilen kişi valilik bünyesinde çalışan bir personel. Şimdi ben kendi kurumumda İSG Uzmanı olarak görev almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Zaten görevli biri var sana gerek yok cevabı almam muhtemel, buna karşı nasıl bir cevap versem etkili olur?
Şimdiden teşekkür ederim.

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba.
Valilik YİKOB ta Bilgisayar İşletmeni olarak çalışmaktayım. Kurumumda 1 adet isg uzmanı görevlendirildi. Ancak benim çalıştığım kurum (YİKOB) 1 Ocak itibari ile tüzel kişilik kazandı. Görevlendirilen kişi valilik bünyesinde çalışan bir personel. Şimdi ben kendi kurumumda İSG Uzmanı olarak görev almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Zaten görevli biri var sana gerek yok cevabı almam muhtemel, buna karşı nasıl bir cevap versem etkili olur?
Şimdiden teşekkür ederim.

Tüzel kişilik kazandığı için Valilik makamı işveren olarak değerlendirilmez. Tüzel kişilik atandıktan sonra görevlendirilen kişi sizin kurumun yeni işvereni olacaktır. Valilik te çalışan kişinin iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi iç teşkilat yapınıza göre belki gerekli görevlendirmeleri yaparak görevine devam edebilir. Öncelikle tüzl kişilik olduktan sonra valilik ile olan teşkilat yapınızı incelemek lazım. Bağımsız iseniz valilikteki çalışan kişinn iş güvenliği görevlendirmesi yok sayılır. Siz veya tüzel kişilk alındıktan sonra tüzel kişiliğe bağlı çalışanlardan biri iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirileblir.

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kamuda görevlendirilen İş güvenliği uzmanları sözleşmelerinizi isg katip üzerinde mi yaptınız yoksa Ek-5b formunu mu doldurdunuz.

Kurumuzda işçi yani 4857 ye bağlı çalışan yoksa isg katip yerine ek 5 b formu doldurup dosyanızda hazır bekletmeniz yeterli olacaktır.

çanakkale

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tüzel kişilik kazandığı için Valilik makamı işveren olarak değerlendirilmez. Tüzel kişilik atandıktan sonra görevlendirilen kişi sizin kurumun yeni işvereni olacaktır. Valilik te çalışan kişinin iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi iç teşkilat yapınıza göre belki gerekli görevlendirmeleri yaparak görevine devam edebilir. Öncelikle tüzl kişilik olduktan sonra valilik ile olan teşkilat yapınızı incelemek lazım. Bağımsız iseniz valilikteki çalışan kişinn iş güvenliği görevlendirmesi yok sayılır. Siz veya tüzel kişilk alındıktan sonra tüzel kişiliğe bağlı çalışanlardan biri iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirileblir.
Yani kısacası agası olan eli iyi öpen bu işi kapar

kemal1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar meraba. Çalıştığım kurumda 190 kişi çalisiyor. Kurumun tek bir sicil numarası var. Ve ısg katibe girdiğimde 100 kişi gözüküyor Ve bu 100 kişi çok tehlikeli sınıfta gözüküyor. 90 kişi muhtemelen idari personel ve kanun 1.7.2017 itibariyle bunlar için geçerli olacak.
1.sorum 5b formunu doldururken bu 90 kişiyi dahil edecekmiyiz, edeceksek bu 90 kişiyi çok tehlikeli diyemi bildireceğim.Her nekadar bu personel gözükmesede tek sicilimiz var ve çok tehlikeli işlerin olduğu bir kurumda çalışıyorum.
2.sorum önümüzdeki ay 150 kişi iskur dan altiayligina gelecek. Bu gelenlerden sorumlumuyum, sorumlu isem ısg katipte zaten gözükmüyor yenidenmi 5b ile bildirim yapacam.

ozgurcalikusu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tüzel kişilik olduk ama Valiliğe bağlı kalmaya devam edecez. Sıkıntı zaten o dışardan müdahele çok oluyor kurumda. Ben dilekçemi verip müdürler ile konuşayım bakalım sonuç ne olacak.

Murat AYAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kamuda isg atama süreci nasıl yapılmaktadır.

Rafet Çelik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben is güvenliği uzmanı isg katip üzerinden nasıl atanır onu sormuştum, ek 5 b formu doldurucaz mi diye , siz yanlış anladınız galiba
Kurumunuzda 50 ve üzeri işci varsa iş katipten yapabilirsiniz. Yoksada önce kurum yetkilisi sizi önce iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirme yazısı yazması lazım sonra da ek 5b formunu doldurup kurum amirinizle imzalayacaksınız.3 nüsha düzenlenecek biri kurumda biri sizde biride SGK ya (şimdilik SGK ya göndermeyeceğiz Kurunda muhafaza edilecek sorulduğunda gösterilecek).

Murat AYAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kurumunuzda 50 ve üzeri işci varsa iş katipten yapabilirsiniz. Yoksada önce kurum yetkilisi sizi önce iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirme yazısı yazması lazım sonra da ek 5b formunu doldurup kurum amirinizle imzalayacaksınız.3 nüsha düzenlenecek biri kurumda biri sizde biride SGK ya (şimdilik SGK ya göndermeyeceğiz Kurunda muhafaza edilecek sorulduğunda gösterilecek).
teşekkür ederim cevabınız için, sgk mı iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne mi gönderecez?

Ali HALAÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
teşekkür ederim cevabınız için, sgk mı iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne mi gönderecez?
SGK değil İş Sağılığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü.Fakat şu aşamada oraya da göndermiyoruz.Bir nüshası işverende, bir nüshası da sizde kalacak.

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Peki hocam ek_5b ile yapılan sözleşmeler hizmet süresinden sayılıyormu?

ycogal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Umut Bey, Maliye Bakanlığı'nın TKHK'na göndermiş olduğu yazı örneği bir görüşü paylaşmaktadır, yönetmelik vb. gibi uygulama esası değildir. Kanunda görevlendirmelerin ne şekilde olacağı, görevlendirme durumunda ücretin ne olacağı açıkça belirtilmiştir ve özet olarak görevlendirme yapıldığı takdirde ücret ödenmesine işaret etmektedir. Şu anda resmi olmayan algı görevlendirmeler için bundan sonrası için ücret ödenmemesi, 07.09.2016 tarihinden sonra yapılan ödemelerin geri alınması şeklinde. Bu konuyla ilgili İzmir İdare Mahkemesi'ne açılıp sonuçlanmış bir dava örneği var, bu karara ulaşmaya çalışıyorum, benden önce ulaşıp burada paylaşan arkadaşım olursa memnun olacağım.

bu kararın numarasına ulaşabildiniz mi acaba eğer varsa elinizde gönderebilirseniz bende araştırmak isterim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.