Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Görev yaptığın kurumdan "şu tarihler arasında kurumumuzda isg uzmanı olarak görev yapmıştır"" diye bir yazı alınsa yetmeli bence, kurumun sigortalı çalışanı yoksa isg katipte görünmüyor bu benim kabahatim mi? Sonuçta imzalanmış bir sözleşme var

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet İbrahim Bey C sınıfından B sınıfına geçebilmek için böyle yüksek lisansla alına biliyor. Ancak B sınıfı uzmanlık belgelerini alanlar ne yapacak ki birçoğu 2014 yılında belgelerini almış olan arkadaşlarda var ve de 2014 yılından beri e-katipte gösterilmemiş.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şimdi sözleşme fesih mi oluyor,07.09.2016 tarihinden sonra alınan ücret iade mi olacak, devam etsek ücretsiz çalışacağız belge yükseltmek için, devam etmesek süre dolmuyor ne yapsak acaba

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şimdi sözleşme fesih mi oluyor,07.09.2016 tarihinden sonra alınan ücret iade mi olacak, devam etsek ücretsiz çalışacağız belge yükseltmek için, devam etmesek süre dolmuyor ne yapsak acaba
Umut Bey, Maliye Bakanlığı'nın TKHK'na göndermiş olduğu yazı örneği bir görüşü paylaşmaktadır, yönetmelik vb. gibi uygulama esası değildir. Kanunda görevlendirmelerin ne şekilde olacağı, görevlendirme durumunda ücretin ne olacağı açıkça belirtilmiştir ve özet olarak görevlendirme yapıldığı takdirde ücret ödenmesine işaret etmektedir. Şu anda resmi olmayan algı görevlendirmeler için bundan sonrası için ücret ödenmemesi, 07.09.2016 tarihinden sonra yapılan ödemelerin geri alınması şeklinde. Bu konuyla ilgili İzmir İdare Mahkemesi'ne açılıp sonuçlanmış bir dava örneği var, bu karara ulaşmaya çalışıyorum, benden önce ulaşıp burada paylaşan arkadaşım olursa memnun olacağım.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
resmi gazetede ertelemenin yayınlanmasının üzerinden 4 ay geçmiş ödeme yapılmaz diyor,söz konusu 4 ayda ki emeğin karşılığı ne olacak? Sonra eğitimlerde zırvalıklar yok iş güvenliği çok önemliymiş de, bu kültürün oturması lazımmış da falan filan, bu konunun ne bir ciddiyeti var ne önemi, bari bu seneki geleneksel ertelemeyi temmuzdan önce ilan etseler de böyle mağduriyet yaşanmasa

Murat AYAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
benim çalıştığım kurumda 14 kişi var, ben kurumumda isg uzman olarak çalışacam, ücretlendirme nasıl olacak?

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
benim çalıştığım kurumda 14 kişi var, ben kurumumda isg uzman olarak çalışacam, ücretlendirme nasıl olacak?
BUMKO'dan gönderilen görüş yazılarına göre temmuz 2017'ye kadar ücretlendirme olmayacak. Konuyla ilgili BİMER ve CİMER'e şikayetlerinizi iletiniz. Erteleme getirip ücret ödemezlerse bu işi kim yapacak bilemiyorum.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bu yazı sağlık bakanlığına gönderilmiş bir yazı peki ilçe milli eğitimde isg ilçe büro yöneticisi olarak çalışıyorum ben. milli eğitimi bağlar mı bu yazı. bilgisi olan var mı.

Şendoğan Topcu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bu yazı sağlık bakanlığına gönderilmiş bir yazı peki ilçe milli eğitimde isg ilçe büro yöneticisi olarak çalışıyorum ben. milli eğitimi bağlar mı bu yazı. bilgisi olan var mı.
Genel bütçeden ödendiyse ücretleriniz Mal Müdürlükleri faizi ile birlikte geri tahsil için hemen harekete geçer.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Genel bütçeden ödendiyse ücretleriniz Mal Müdürlükleri faizi ile birlikte geri tahsil için hemen harekete geçer.
genel bütçeden mi ödeniyor bilmiyorum ama isg katipten yaptığımız sözleşmeye karşılık isg hizmet ücreti puantajına göre bir ödeme yapılıyor.

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
B sınıfı olan kamuda çalışan arkadaşlar e-katipte gösterilmediği sürece A sınıfı nasıl olacak. 4 yılını nasıl tamamlayacak. Bilgisi olan varmı acabaa.

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
B sınıfı olan kamuda çalışan arkadaşlar e-katipte gösterilmediği sürece A sınıfı nasıl olacak. 4 yılını nasıl tamamlayacak. Bilgisi olan varmı acabaa.

Kamu kurumlarının çoğu isg katipte tanımlı degiller dolayısıyla sizide isg katipte gösteremiyorlar.
Ancak, kurumunuzda isg hizmetlerine yönelik bir göreviniz varsa bu göreve ait görevlendirme belgenizi belki süre hesabında kullanırar. (hukuken kullanmaları gerekir süre hesabında, bu anlamda hukuk sizleri koruyacaktır bana göre)

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki onu nasıl kullanıcaklar nasıl belgelenicek onunla alakalı herhangi bir form ya da belge varmı acaba.

kralex19

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu tkhk 'ye yazılan görüş bugün bizim kuruma da geldi şimdi ben sözleşme yapmışım ve halen çalışıyor gözüküyorum bir çalışana ücretinini ödememek iş kanuna göre suç değil midir? Bir de hukuksuzluktan bahsetmişler neyin hukuksuzluğu? Adam mı öldürdük zorunlu olmasa da kurum çalıştırmak istedi. Sırf çalıştırdı diye para vermemezlik nedir. Bir de döner sermaye bütçesi olan iş yerlerinde çalışırsak ücretimizi oradan alırsak ne olur? O sıkıntı olur mu?

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kamuda çalışanlar için görevlendirme belgesi nasıl olmalıdır. ya da kurum böyle bir yazı hazırlarsa geçerli olur heralde ayrıca evet ücret olayı sıkıntılı malesef bu durumu kurumun istegine bağlı bırakabilirmiydi

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
kamuda çalışanlar için görevlendirme belgesi nasıl olmalıdır. ya da kurum böyle bir yazı hazırlarsa geçerli olur heralde ayrıca evet ücret olayı sıkıntılı malesef bu durumu kurumun istegine bağlı bırakabilirmiydi

Çalıştığınız Kurum da İşveren veya İşveren Vekili olabilecek bir makamın (genel müdür, bakan, rektör vb) sizi yarı zamanlı olarak asıl işinizin yanında iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirdiği kurum içi yazışma kuralları ve görvlendirme usullerine uygun bir belge ile olabilir.

Yarı zamanlı görevlendirmeniz olmaz ise bazı kurumlar tam zamanlı görevlendirme yapabiliyoru bu duurmda ek ödemeler ödenmeye başladığında siz tam zamanlı oldugunuz için alamayacak durumda olursunuz o yüzden ilk görevlendirmeniz olursa dogru olsun yarı zamanlı olsun. Bunu size öneriyorum...nasıl isterseniz...

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yazmayı unutmuşum yarı zamanlı görevlendirmeniz yapılırsa peşinden de isg hizmetleri yönetmeliği eklerinde bulunan ek5b formunu (sanırım doğrudur siz yinede bahse konu yönetmelik eklerine bakın isterseniz) yani sözleşmeyi sizi görevlendiren makam ile forma uygun olarak doldururp imza altına alınız yine önerimdir.

İlerde zaman hesaplamasında ÇSGB bu imzalanmış sözleşmeyi ve dayanağı olan görevlendirme belgenizi dikkate alacaktır diye düşünüyorum...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.