Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben ilçe belediyesinde de v.h.k.i. olarak çalışıyorum. c sınıfı belgem var. idareye sundum ama pek dikkat edilmiyor. iş güvenliği kadrosu var mı? özlük hakları nelerdir? nasıl bir yol izleyecez çalışabilmek için?

ENVER İMAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar paylaşılan bu resmi yazı yüzünden kamuda çalışacak olanlar para alamayacakmı...

FERHA ZENCİRKIRAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım ilçe hastanesinde Kasım ayında sözleşme yaptım. Bu ay mutemet isg ödeme

bordrosu yapacaktı. Ama kamuda ödemeler temmuz 2017 e kadar durdurulmuş. Bana da yazıyı gösterdi. 1 ay boşuna çalışmış oldum.

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım ilçe hastanesinde Kasım ayında sözleşme yaptım. Bu ay mutemet isg ödeme

bordrosu yapacaktı. Ama kamuda ödemeler temmuz 2017 e kadar durdurulmuş. Bana da yazıyı gösterdi. 1 ay boşuna çalışmış oldum.
maliyenın BUMKO sitesinde yayınlanmıs, İSG ödemelerinin 1 temmuz 2015- 07 eylul 2016 arası yapılması yönünde görüşü var, bilginize.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bumko sitesinde yayınlanan görüşe göre EK ÖDEME yapılamaz diyor, ek ödeme dediğimiz olay ise yalnızca kendi kurumunda çalışanlar için geçerli bir durum, kurumun kendi personeline yaptığı ödemeye ek ödeme denir, ancak başka bir kamu kurumunda görevlendirmeniz var ise bunun adı ek ödeme değil "hakediş" oluyor, hakkediş ödemesi yapılıyor ki buradan da şu sonuç çıkıyor; farklı bir kurumda görevli iseniz hakkediş olarak ödemenizi almaya devam edersiniz, nasıl ki 01.07.2016 dan önce bir OSGB firması ile hizmet alım yapılmış ve hakkediş ödemesine devam ediliyor sa siz de osgb olarak değerlendirilip hakediş alırsınız

ENVER İMAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bumko sitesinde yayınlanan görüşe göre EK ÖDEME yapılamaz diyor, ek ödeme dediğimiz olay ise yalnızca kendi kurumunda çalışanlar için geçerli bir durum, kurumun kendi personeline yaptığı ödemeye ek ödeme denir, ancak başka bir kamu kurumunda görevlendirmeniz var ise bunun adı ek ödeme değil "hakediş" oluyor, hakkediş ödemesi yapılıyor ki buradan da şu sonuç çıkıyor; farklı bir kurumda görevli iseniz hakkediş olarak ödemenizi almaya devam edersiniz, nasıl ki 01.07.2016 dan önce bir OSGB firması ile hizmet alım yapılmış ve hakkediş ödemesine devam ediliyor sa siz de osgb olarak değerlendirilip hakediş alırsınız
Umut bey tesekkur ederim.acaba gercekten dediginiz gibiyse bu benim icin daha guzel oldu.cunku ben kendi kurumumda isg uzmani olmak istemiyorum..bi sorum daha olacak diyelim ben milli egitimdeyim,tarim il mudurluguyle gorusup tarim il mudurlugunde uzmanlik yapmak istedim..bu istegimi ben mi kendi kurumumu dilekceyle belirtim izin alacam yada beni isteyen kurum benim kurumumla yazisarak benim adima calisma izni alacak..her iki durumda da benim kurumum bana izin vermemesi mumkunmudur..yada beni ucretsiz kendi kurumumda calistirabilir mi..kafanizi cok sisirdim kusiruma bakmayiniz..bu is icin cok emek harcadim yeni c sinifi uzmani oldum..hafta ici farkli kurumlarla gorusecegim..acik konusayim eger kamuda para alamayacksam hic bir kurumda bu isi yapmak istemem hakli olarak..riske giriyorsak bunun bi bedeli olmali..halihazirda zaten bi isimiz varken isimizden de olmayalim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Canlook

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
hastane ya da tsm de çalışan memur isg uzmanı arkadaşlar döner sermaye de alıyormusunuz?

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Umut bey tesekkur ederim.acaba gercekten dediginiz gibiyse bu benim icin daha guzel oldu.cunku ben kendi kurumumda isg uzmani olmak istemiyorum..bi sorum daha olacak diyelim ben milli egitimdeyim,tarim il mudurluguyle gorusup tarim il mudurlugunde uzmanlik yapmak istedim..bu istegimi ben mi kendi kurumumu dilekceyle belirtim izin alacam yada beni isteyen kurum benim kurumumla yazisarak benim adima calisma izni alacak..her iki durumda da benim kurumum bana izin vermemesi mumkunmudur..yada beni ucretsiz kendi kurumumda calistirabilir mi..kafanizi cok sisirdim kusiruma bakmayiniz..bu is icin cok emek harcadim yeni c sinifi uzmani oldum..hafta ici farkli kurumlarla gorusecegim..acik konusayim eger kamuda para alamayacksam hic bir kurumda bu isi yapmak istemem hakli olarak..riske giriyorsak bunun bi bedeli olmali..halihazirda zaten bi isimiz varken isimizden de olmayalim

İzin vermemesi mümkündür, kanuna göre sizin rızanız ve bağlı olduğunuz kurum amirinin oluru şart, ama anlayışlı bir yönetici pek taş koymuyor işe

Abdulsamet AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bir kurumda birden fazla is guvenligi uzmani varsa hangisinin görevlendirilecegi nasil belirlenir

ENVER İMAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kamuda is guvenligi uzmanlari ucret alamayacakmi..arkadaslar bu isin hocalarindan bir cevap bekliyorum..sayet odeme olmayacaksa biz bu ise hep zararami girdik??

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
07.09.2016 tarihli 29824 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 6745 sayılı Kanunun 71. maddesi ile 01.07.2017 tarihine kadar Kamu Kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6331 sayılı Kanunun iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğunu düzenleyen 6’ıncı ve 7’inci maddeleri ertelenmiş olup, 6’ıncı ve 7’inci maddeleri dışında kalan diğer maddelerini yerine getirme yükümlülüğü devam etmektedir. 6331 sayılı Kanun ile yükümlülüğü ertelenmeyen ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği alanındaki iş ve işlemlerin iş güvenliği uzmanı eli ile gerçekleştirildiği düşünüldüğünde iş sağlığı ve güvenliği alanındaki eksik iş ve işlemlerde idari para cezasına kadar varan sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Ancak, Kurumum 07.09.2016 tarihi itibari ile ücret ödememi durdurmuş ve Maliye Bakanlığından görüş gelmesi beklenmektedir. 2 aydır hala gelecek umarım... BÜMKO nun diğer kurumlara gönderdiği genel görüşlerine bakıldığında 01.07.2017 tarihine kadar ücret ödenmemelidir denilmektedir.
iki seçeneğimiz kalıyor
1- Gönüllülük esaslı çalış çalış nereye kadar mantığı riskleri düşünerek Resmi iş güvenliği uzmanı görevlendirmesinin iptalini isteyip, 01.07.2017 de tekrar şartları değerlendirmek.
2- Gönüllülük esaslı çalışma benim işim ücret olsa da olur olmasa da en azından ileride girilecek Sınıf Yükselme sınavlarında istenen sürelere sayılması da kazanımdır diyerek gönüllük esası ile çalışmaya devam etmek.
takdir sizlerin....

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bizim gibi durumlarda olanlar yani tehlike sınıfı uymayıp da bu işi yapanlar tehlike sınıfını da yükseltemiyorlar.

muhlis aslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar
Meb'te öğretmen olarak görev yapmaktayım.3 aralık sınavında başarılı olarak c sertifika almaya hak kazandım.
Meb görevlendirme yaparken isg katip üzerinden uzman seçerek mi görevlendirme yapıyor yoksa biz mi başvuruyoruz?
Nasıl bir yol izlemeliyim görev alabilmek için?
Teşekkür ederim
Saygılar

Canlook

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar
Meb'te öğretmen olarak görev yapmaktayım.3 aralık sınavında başarılı olarak c sertifika almaya hak kazandım.
Meb görevlendirme yaparken isg katip üzerinden uzman seçerek mi görevlendirme yapıyor yoksa biz mi başvuruyoruz?
Nasıl bir yol izlemeliyim görev alabilmek için?
Teşekkür ederim
Saygılar
Müdürlükle görüş hocam bence. Ama temmuza kadar saatlik para ödemeyecek. Şuan hiç bir getirisi yok temmuza kadar.

aykut güven

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
mrb. arkadaşlar kamuda isg uzmanlıgı yapmak için herhangi bir osgb bürosunda çalışmamız gerekiyormu osg bürosu olmadan kurumun iş güvenliğini tek başına yapabilirmiyiz ayrıca fatura kesilmesi gerekiyomu osgb olmadan fatura kesme olayı nasıl olur bu soru hakkında açıklama yapabilirmisiniz tşkler şimdideden

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
mrb. arkadaşlar kamuda isg uzmanlıgı yapmak için herhangi bir osgb bürosunda çalışmamız gerekiyormu osg bürosu olmadan kurumun iş güvenliğini tek başına yapabilirmiyiz ayrıca fatura kesilmesi gerekiyomu osgb olmadan fatura kesme olayı nasıl olur bu soru hakkında açıklama yapabilirmisiniz tşkler şimdideden
657 ile herhangi bir bağınız bulunuyor mu ?

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben ilçe belediyesinde de v.h.k.i. olarak çalışıyorum. c sınıfı belgem var. idareye sundum ama pek dikkat edilmiyor. iş güvenliği kadrosu var mı? özlük hakları nelerdir? nasıl bir yol izleyecez çalışabilmek için?

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Mehmet Bey, iş güvenliği kadrosu diye bir kadro henüz kamu sektöründe mevcut değil, çalışmalar ''İsg Katip'' üzerinden yapılan sözleşmeler üzerinden genelde yürütülmekte. 2017 Temmuz'una kadar kamu sektöründe herhangi bir görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor, bu nedenle kurumunuz bu çalışmalar için zorunluluk tarihine kadar görevlendirme yapmayabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.