Tartışma - Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları | Sayfa 9 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. experience

  experience TÜİSAG Üyesi  Sayın Elcince sorularını tek tek cevaplamağa çalışayım.
  1-Staj işi hiçbiryerde SGK girişi ile ilgili sorun teşkil etmez.Tanıdığım bir arkadaşa staj yaptığı kurumun personel işleri müdürü demiş ki,staj yapacağın 5 günlük dönem için git 5 günlük hayat sigortası yaptır,evraklarını getir.Bu kadar basit işte.
  2-Bir kurumun İŞ Güvenliği Uzmanına ihtiyacı varsa,bu kişi GİH'te de çalışsa,TH'de de çalışsa,TORK,TRM,CTF,YKL,ZHT veya KLM'de de çalışsa farketmez,o kişiyle yapacağı sözleşme veya görevlendirmeği onaylayacak olan kurum Çalışma Bakanlığı.Ha çalıştığın yerde amirin yukardaki diğer amirlere derse ki ya benim elemanımın işi çok burda sakın benim elemanıma başka bir görevlendirme yapmayın,gidin kendinize başka birini bulun o başka.
  3-Bir memurun aylık ortalama çalışma saati 160 saat diyelim ve sana kurumda İG Uzmanı olarak 55 saatlik bir görevlendirme yapıldı.Demek ki diğer asıl işine ayıracağın vakit 105 saate düşmüş olacak.


   
  Elcince. bu yazıya teşekkür etti.
 2. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Staj işi problem değil, ben de memur kadrosuyla çalışıyorum ve stajımı yaptım. SGK girişi yapılmıyor.
  İGU olmanız için çalıştığınız sınıfın önemi yok. Yani mezun olunması gereken programı sağlamanız ve aynı zamanda kamuda çalışmanız yeterli. Mühendis olduğunuza göre sorun yok. Teknik hizmetlerde olmanız gerekmez.(ben de değilim)
  3. sorunuz için ben de aylardır araştırıyorum ve uzman tanıdıklarıma, eğitmenlere soruyorum. Ama bu konuda net bir bilgi yok, çünkü yasa ya da yönetmelikte bunun nasıl uygulanacağı ile ilgili net bir ifade yok. Kamu kurumlarındaki işleyiş için yeni bir yönetmelik çıkabilir.

   
  gradiva ve Elcince. bu yazıya teşekkür etti.
 3. misbah17

  misbah17 TÜİSAG Üyesi

  Halide Ünlü Karaca ve Alihan DAĞHAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. artik

  artik TÜİSAG Üyesi

  sayın experince,
  yine bu başlık altında sorduğum soruya başka bir cevap verildi. ben şu anki kurumumda haftalık 180 saat çalışıyorum. bakanlık bana toplamda 217 saat çalışma izni vermiş. İG uzmanı olarak işçi başına yanlış hatırlamıyorsam mezuata göre 5 dk hizmet verebilirim. özel hükme tabi bir kurumda çalışıyorum. tekrar söz leşme yapma ihtimalim var. bu kapsamda benim kaç saat çalışma hakkım var ig uzmanı olarak, kurumumda 60 kişi çalışıyor buna göre 5 saat mi hizmet vereceğim, bu işin ciddiyetinin hepimiz farkındayız en az 80 saat hizmet vermek için sizce sözleme saati için nasıl bir düzenleme yapmak lazım. benim aklım bu çalışma saati konusunda müthiş derecede karışmış durumda... yardımcı olursanız sevinirim.

   
 5. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  Belirli dönemlerde ünvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları yapılıyor onları takip ederseniz gerçek branşınıza ait kadroya sahip olabilirsiniz. ben diplomayı aldıktan sonra 4 yıl bekledim. ve 4. yılın sonunda ünvan değişiğikliği sınavı ile ünvanımı aldım. o sınava giriş için en az 2 yıl çalışma şartı vardı aklımda kaldığı kadarıyla. o nedenle umudunuzu yitirmeyin.
  sorularınıza gelince:
  1. Bulunduğunuz şehirde İSG eğitimi alma şansınız var ise sorun yok. staj için iş güvenliği uzmanı olan bir kurum, OSGB ya da danışmanlık firması da olabilir. ben arkadaşın firmasında stajımı tamamlayacağım.
  2. İlgili maddede sınıf ayrımı belirtilmemiştir. Asli görevi yanında İSG Uzmanı olarak görev yapma şartı var. Hastanaler bildiğim kadarıyla yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin çok tehlikeli sınıfta. o stajınızı çalıştığınız kurumda dahi yapabilme şansınız var. sonuçta A sınıfı bir uzman ile sözleşme yapacaklar.
  3. Öğrendiğim kadarı ile normal çalışma saatleri içerisinde yaptığınız İSG çalışmaları o 80 saate sayılacak. diğer vakitlerde kendi işinizi yaparsınız. ancak kurumunuz çok tehlikeli sınıf olduğu için biraz sıkıntı yaşayacaksınız gibi.

     

   
  Elcince. bu yazıya teşekkür etti.
 6. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Sayın Elcince,konunun kafa karıştıracak bir yanı gerçekten yok.Konu çok basit.
  Ben tehlikeli sınıfta bir işyerinde(kamuda) mühendisim ve kurumumla sözleşme belgesini şöyle düzenledik.Baktık 400 kişi çalışıyor.Bu da yapar 34 saat.Ama bu işverenin İG Uzmanı görevlendireceği minimum süredir.Ben de müdüre dedim ki valla bizim işyerinde ben ayda 34 saat çalışarak bu işin altından kalkamam.Benim her ay gece gündüz bu işe vakit ayırmalıyım,hem evde hem işte bu işe kafa patlatmalıyım.Ben ayın 30 günü de bunla uğraşırken kağıt üstünde ayda sadece 34 saat görünmesini kabu edemem.En azından sözleşmeyi 80 saat üzerinden yapalım.Müdür de mecburen kabul etti.Bakanlığa gönderdik gelen cevap açık ve net.Sayın işveren bu mühendis arkadaşımızın sizin kurumdaki fazla mesailer de dahil 217 saatinin 80 saatini bu işe ayırarak çalışmasını biz de uygun gördük.Bu ne demekü,müdür memurunu kanunlara göre fazla mesailer de dahil 217 saatten fazla çalıştıramadığı için bakanlık da 217 saate atıfta bulunmuş.Mesela bizim kurumda fazla mesai yok.yani benim haftalık çalışma saatim 40 saat,ayda yapar maksimum 184 saat.Bizim kurum fazla mesai ücreti ödese bize çalışırdık belki ama ben istemesem normalde 40 saatten fazla kimse çalıştıramaz.Ben de 184 saatimin 80 saatini bu işe ayırıyorum şuanda.

   
  artik ve Elcince. bu yazıya teşekkür etti.
 7. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi

  Sayın Experience bu 80 saatlik görevlendirilme için ek ödeme alabiliyormusunuz?​
   
 8. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Ek ödeme alamaz. 1.si kanun kamuda 01.07.2014 te uygulamaya girecek.2.si başka bir kamu kurumunda görevlendirme yolu ile çalışması lazım.   
  bahrig bu yazıya teşekkür etti.
 9. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Sanirim kendi is yerinde de ucret alabilir.

     

   
  bahrig bu yazıya teşekkür etti.
 10. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Hayır aldığı maaştan başka ek bir ücret alamaz. Kanun açık ve net bir şekilde başka bir kamu kurumunda şeklinde açıklama yapmış Kanunu iyi okumak lazım. Kendi kurumunda çalışırken iş güvenliği uzmanlığı yaptığından dolayı ek biğr ücret alamaz.   
 11. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi

  Kendi kurumunda IG uzmanlığı yapan ek ücret alır, yasayı inceleyecek olursanız bana göre "hizmet alan kurum" terimi IG uzmanının kendi çalıştığı kurumu da kapsamakta, aksi halde bu durum Anayasa'ya aykırı şekilde Angarya olur (Anayasa Madde 18).

  6331 Madde 8
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.   
 12. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bakın yine kanunu iyi okumak lazım diyorum neden???

  Çünkü kanunda açık açık diyor. <<<<<< ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele >>>>>>> diyor. Bu ne demek başka bir kamu kurumunda görevlendirilmesi durumunda demektir. Burayı iyi anlamak lazım. Başka bir kamu kurumunda görevlendirilmesi durumunda bu parayı alır diyor. Ayrıca kanun kamuda 2014 yılında uygulama girecek daha var. 2014 temmuzuna kadar yeni bir düzenleme yapılır büyük bir ihitimalle ve bu durum açıklığa kavuşturulur.

   
 13. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Sayın Necdet Bey. Neden Kanunu iyi okumak lazım demişsiniz ama kendiniz okumuyorsunuz. Lütfen kanunu iyi okuyun. İyi okumazsanız anlayamazsınız. Bu yüzden iyi okumanız lazım. Kanun nedemiş. Çünkü kanunda açık açık diyor. ÇALIŞMAKTA OLDUKLARI KURUMDA VEYA <<<<<< ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele >>>>>>> diyor. Lütfen başkalarına dikkatli olkuyalım demeden önce kendimiz dikkatli okuyalım.
   
  engineer17 bu yazıya teşekkür etti.
 14. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Kurumda alır demiyor. Başka bir kurumda çalışırsa şartı getirilmiş. Yanlış yorumluyorsunuz. Ben bu konuyu isg müdürlüğünden uzmanlarada sordum. Aynı şeyi onlarda söylüyor. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa da ek ücret alsak. Ayrıca size kızmış değilim neden kızmışım gibi algılıyorsunuz ki?

   
 15. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Sayın Necdet Bey, bu yorum sizin değilse, o zaman Genel Müdürlük yanlış yorumluyor derim. Cümle çok net bir şekilde veya ile bağlanmış. Görevlendirme kendi kurumunda da yapılabilir dışarıdan bir kuruma da yapılabilir. Görevlendirme yapılan kişi ek ücretini alır diyor kanun. Amaaaaa gerçekten bu kanun yapıcıların amacı dışarıda görev yapacak uzmana ek ücret vermekse hiç merak etmeyin yeni bir yönetmelikle GEÇİCİ Madde falan filan bir yerlere sokaklar akıllarındaki neyse. Sözün kısası Genel Müdürlükteki uzmanlar herşeyi bilemezler. Sizinde söylediğiniz gibi bu kanun ve yönetmeliklerde yeni düzenlemeler olur.   
 16. cihan cobek

  cihan cobek TÜİSAG Üyesi

  6331 Madde 8
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

  Bu kanundan benim de anladığım:Kamuda çalışan personel,gerekli belgeyi alması şartıyla ister kendi çalıştığı kurumda ister başka bir KAMU kurumda,kendi çalışma saatlerini aksatmadan yöneticisinin onayı doğrultusunda ek görev alarak İSGU olarak çalışabilir,Ödemeyi ise hizmeti alan kurumdan yani ya kendi çalıştığı yerden yada başka bir kamu kurumundan alabilir.En fazla 80 saat İSGU ek ödemesi alabilir.Saat naşına 200tl alır (damga vergisi kesintisi hariç)

   
 17. selcenn

  selcenn TÜİSAG Üyesi

  Herkese Merhaba,

  Yarı kamu nitelikli bir şirkette mühendis olarak görev yapıyorum. C Sınıfı belgeli İG Uzmanıyım fakat şirketimde bugüne kadar belgem işlemedi. Amirim, işlerin aksamaması için benim İG Uzmanı olarak başka bir birimin koordinesinde çalışmamı istemedi.

  Başka personeller eğitime gönderildi ve birkaç ay içinde sertifika alacaklar.
  Onlar sertifika alana kadar İG Uzmanı olarak görevlendirildim ancak kendi işlerime devam etme şartıyla. Tehlikeli sınıftayız 500 personel var. İşlerin detaylarını eğitim alanlar yürütmeye çalışıyor, karar noktalarında devreye gireceğim gibi görünüyor.

  Şimdi, ayda yaklaşık 17 gün İGU olarak çalışılması gerekirken 2-3 gün buna mesai harcamaya izin verileceğini,
  ve bunların yanında ek ücrete yanaşılmayan yarı kamu-yarı özel bir yerde çalıştığınızı düşünün.

  Ne yapardınız, yol haritanız ne olurdu?

   
 18. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Uzman 07 nin yorumları da kesinlikle doğrudur. Aslında bu konu tartışmaya bile gerek olmayan bir konudur. Çok açık ve net olarak belirtilmiş zaten.

   
 19. kimyacı34

  kimyacı34 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, Kamuda bu belgesi olan rızası olmadan görev verilebilir mi?

   
 20. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Kendi iş yerinde asıl işinin dısında yaparsa yani 8-17 calısma saatleri dısında bir sistemde calısıyorsa maasına ek ucreti alabilir diger kuurmlara zaten gidmeiyecektir bu calısma saatleri ile

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica