Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. experience

  experience TÜİSAG Üyesi  isglaborant kardeşim senin kadron ne olursa olsun,sonuçta isg uzmanlık belgen var,seni bu işte çalıştırmaları için en ufak engel yok kardeşim.Ha mevcut çalıştığın işte sana çok ihtiyaç duyuyorlardır,amirin de diyor ki ''arkadaş benim adamıma başka görev vermeyin,zaten adamım yok burdan beş dakka ayrılsa işimiz gücümüz aksıyor,başka adam bulun İSG Uzmanlığı için''O zaman o görevi sana vermeyip başkasına verebilirler.Bunun dışında kamuda bu işi yapacak olan İSG Uzmanının o kurumda şu sınıfta,bu sınıfta olması gerekir diye bir şey mi yazıyor bir yerde?Kim demişse saçmalamış kardeşim,sen rahat ol yapabilirsin tabi.Önemli olan belgenin Çalışma Bakanlığınca geçerli olması o kadar.


   
 2. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Sayın Adanascuba arkadaşım kesinlikle doğru bir noktaya parmak basmışsın hem de parmak basmak değil yumruk atmışsın.İlk görevlendirme yazım yazıldığında ve beni imza için çağırdıklarında Personel Müdürüne dedim ki valla ben bu işi yaparım ama tek şartım var ben bu işi ayda 40 saate falan sığdıramam.Benim aylık mesai sürem galiba toplam 160 saat falan ve ben bu işe normalde gecemi ve gündüzümü katmazsam altından çıkamam.Ben akşam evimde bile bu işe kafa yorarken,aylık mesaimin neredeyse tamamını bu işte harcarken kağıt üstünde bana diyorlar ki sen 40 saat çalışıyorsun.Ben tabi ki bunu kabul etmedim.Biraz inatlaşmadan sonra aylık 100 saat olarak görevlendirme belgesini imzaladım.Sonuçta para ödense zaten 80 saat saat üzerinden ödenecekti.Ben olur da başka kurumun da talebi olursa başka bir yerin daha sorumluluğunu kaldıramayacağım için kağıt üstünde de olsa 100 saat yazdırdım.Para ödeyecek olsalar inanın minimum süreden yapmak için daha fazla uğraşırlardı,daha sert tartışma yaşayabilirdik,çünkü adam sadece kasadan çıkacak paranın en düşük miktarda olmasını kendine görev biliyor,önemli olan o görevlendirme belgesinin imzalanması ve bunun için en az ücretin ödenmesi.Onun için benim işimi doğru yapıp yapmadığım veya bu iş için harcayacağım emeğin ne olacağı ,bir işçinin başına gelen bir kazada yitirilen bir hayat için acaba neleri eksik yaptık sorusunun cevapları önemli değil.
  Şimdi bizde şöyle bir yaklaşım var.Mesela Çevre Mevzuatında diyor ki Çevre Görevlisi sorumlu olduğu işyerinde ayda en az birkez İç Tetkik Raporu hazırlar.Şuna eminim o rapordan bir yılda iki tane yapan yoktur,herkes maksimum 1 tane hazırlamıştır,varsa da bir elin parmaklarını geçmez.Bizde o minimum olarak konan,hangi alanda olursa olsun insanların asgari uygulamakla görevli oldukları birçok konu bir süre sonra maksimum o kadar uygulanıyor hale geliyor.
  Mesela ben desem ki kurumdaki işveren vekillerine biz bir İş güvenliği Yönetim Sistemi kurmak için çalışma yapalım çünkü sadece yönetmelikleri uygulayarak iş kazalarının tamamını önleyemeyiz.Bana cevapları şu olacak,''Mevzuata göre öğle bir yükümlülüğümüz var mı?Ben diycem ki hayır tabi yok .Diycekleri cevap mecbur değilsek gerek yok.Onlar mevzuat mecbur tutarsa yapıyor,vicdanların mecbur tutması hiç önemli değil.
  Zaten bu işi kabul ettiğimden bu yana kavga etmediğim yönetici,kavga etmediğim memur kalmadı.Şimdi Genel Müdürlüktekileri rahatsız etmeğe başlamışım,öyle söylüyorlar.Valla ne deseler boş,vız gelir tırıs gider diyip işimi yapmağa çalışıyorum.Zaten böyle yapamazsam ilk iş kazasında (Allah Korusun) ilk hesap verecek kişi benim.

   
  emniyet, yilmazgok62, tikatika ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  sayın experience; verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.

     

   
 4. 21buğra

  21buğra TÜİSAG Üyesi

  sayın experınce ben de iş güvenliği uzmanı olmka ıstıyorum ama yorumları okuyunca bıraz korktum durm anlatılan kadar kotu mu iş bulma açısından...ıkıncısı ben kımya mezunuyum muhendıs işg uzmanları kadar iş bulma avantajım var mı yardımcı olursanız sevınırım....

   
 5. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Bende yazıyı anlamını tercih ederdim ama herkeze hitap etmiyor tabi.

     

   
 6. kuzu

  kuzu TÜİSAG Üyesi

  emniyet genel mudurluğu içinde isg zorunlu olaçak mı. ben emniyet mensubuyum ve kimya mezunuyum

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  sn kuzu aşağıda alıntı yaptığım yeni iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre durumunuzu değerlendirmelisiniz..

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2- (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
   
 8. doganays

  doganays TÜİSAG Üyesi

  aydınlatıcı ve rehber niteliğindeki yazınız için teşekkürler. aklımdaki neredeyse bütün soruların cevabını yazmışsınız.   
  emin pehlivan, kbrylcn, glr ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  fen işleri, park bahçeler in tehlikeli sınıfta yer aldığı nerede yazıyor sevgili arkadaşım? ben bulamadım da..

     

   
 10. deniz k

  deniz k TÜİSAG Üyesi

  çevre ve şehircilik il müdürlüğünde mimar olarak göreve başladım ve c sınıfı sertifikamı yeni aldım. Sanıyorum ki kamu ve özel sektör farklı şekilde olacaktır. (Özel sektörde bi firmayı kapatmaya kadar gidilebilir ancak kamuda bunu uygulama durumumuz olmaz. Yaptırımları özel sektördeki gibi uygulama şansımız olmayacaktır.) Ben sertifikamı işletmeye başladığımda kime karşı sorumlu olacağım, kime bağlı olacağım? İşveren olarak kimi karşımda göreceğim ayrıca benim kurumumda bildiğim kadarıyla bütçe zaten sıkıntılı ve bir takım tedbirler almaya kalktığımda zorluk çıkacaktır. Ayrı bir bütçe mi sunulacak acaba sırf bu iş için? Kısacası benim merak ettiğim kamuda bu iş nasıl yürütülecek?   
 11. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  ben de sizinle benzer soruları düşünüyorum. bizim kurum için de aynı şey geçerli, ödenek sıkıntısı olduğunu söylüyorlar, bozulan bir klima bile aylarca yaptırılmıyor. Ancak benzer durum özel sektör için de geçerli. Orada da işverenlerin çoğunluğu isg giderlerini fuzuli masraf olarak görüyor ve buna para ayırmaktan kaçınmaya çalışıyor. Yasada işveren yükümlülüğünü yerine getirmezse bakanlığa bildirilsin deniyor, ama bu ne özel sektörde ne de devlet kurumunda mümkün görünmüyor. Ayrıca işveren kamu kurumunda müdür mü, müdür yardımcısı mı ya da şube müdürü mü olmalı?   
 12. varbata

  varbata TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben inş.mühendisiyim ve memurum ayrıca c sınıfı belgem var.il özel idaresinde çalışıyorum.ve bildiğim kadarı ile kurumda 50'den fazla işçi personel çalışıyor.Kurumda iş güvenliği uzmanlığı yapsam 2014 ,1 temmmuzundan önce bu işten ücret alabilirmiyim ,alamazmıyım..Bu konuda forumda alırsın diyen de var ,2014 ten önce alamazsın diyen de var ..hangisi doğrudur aydınlatırsanız sevinirimm,teşekkürler..

   
 13. artik

  artik TÜİSAG Üyesi

  maliye görüş istesin kurumun. ancak şimdiye kadar ben olumlu görüş bildirimi alan görmedim bu konuda...
   
 14. artik

  artik TÜİSAG Üyesi

  şimdi ben haftalık 180 saat çalışıyorum kurumumda. bakanlık 217 saat izin veriyor. dolayısıyla ben sadece 37 saat çalışabiliyorum belgemle, ig olarak doğru mu???

   
 15. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Doğru sayın artik... Yolda geçen zamanlarıda çıkartıcaksınız yalnız sürenizden...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı   
 16. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Maalesef temmuz 2014 ten önce alamazsın. Bu konu yasada açık ve net. Alırsın diyen kişiler neye göre diyor acaba?

   
 17. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Size bişey izah etmeye ihtiyacım yok. Fakat yinede demek ki nereye bakmanız gerektiğini bilmiyorsunuz ben belirteyim istedim. Tehlike sınıfları tebliğine bakarsanız görürsünüz.

   
  Cüneyt TOSUN bu yazıya teşekkür etti.
 18. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfları tebliğine baktığım için bulamadım dedim zaten. Tebliğde fen işleri veya park işleri olarak bir ifadeye rastlayamadım. Eğer siz yönlendirirseniz çok sevinirim.

   
 19. gezgin

  gezgin TÜİSAG Üyesi

  Alınmama ihtimali çok yüksektir.Ancak kamuda görevlendirmeler yapılmaya başlandı bile.Kanun bu konudada çok açık.Görevlendirmeler de temmuz 2014 başlayacak diyor.Ama hemencecik üzerimize atlayıp görevlendirmeleri yaptılar.Neye göre dediğimizde 6331 sayılı kanunun 6. maddesine göre diyede yazılı cevap verdiler. Kanunun yürürlük maddeside 6. madde kamuda 2 yıl sonra yürülüğe girer diyor.Yani papatya falı gibi .....alınır alınmaz alınır alınmazalınır alınmaz alınmaz alınmaz

   
 20. deniz k

  deniz k TÜİSAG Üyesi  bütün bunları bilmiyoruz.özel sektöre göre eğitim aldık bana göre kamuda işler biraz daha farklı işleyecek. kim kime karşı sorumlu olacak belli değil. açıkçası ben hemen sertifikamı işletmek istemiyorum. sonuçta sorumluluk alıyorsun. millet parasını soruyor hep ama altına girdiği yükümlülüğü düşünen pek yok gibi. sanıyorum ki kamuda çalışanlar için de ayrı bir yönetmelik, genelge gibi bir şeyler yayınlanabilir. 2014 ten önce de olacağını sanmam. zaten 2014 temmuzda zorunlu hale gelecek. o zamana kadar inşallah oturur bu durumlar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica