Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tuncayozturk

  tuncayozturk TÜİSAG Üyesi  belediyelerde tehlike sınıfı hemen hemen tüm belediyelerde a sınıfı olarak görülüyor fakar siz fen işlerinden yapılan faaliyetlerle ilgili bir belge alırsanız yeniden değerlendirmeye tabii tutuluyor çünkü yasa çıktığı zaman tüm belediyeleri a olarak kabul etmişler ben şu anda belediyede çalışıyorum.fen işlerinde yazı götürdüğümbe b olarak kabul edildi.


   
 2. tuncayozturk

  tuncayozturk TÜİSAG Üyesi

  çalıştığın kurumun fen işleri bölümünden faaliyet alanı adı altında bir belge alıp bakanlığa başvurabilirsin o zaman sana hangi tehlike sınıfına girdiğini yazılı olarak bildiriyorlar.

   
 3. tuncayozturk

  tuncayozturk TÜİSAG Üyesi

  1)şu anda yasal zorunluluk olmadığı için kurumda para vermek zorunda değil ama eğer çalışırsan para almasan dahi belgen yükselir ve ilerde daha fazla iş ve para alabilirsin.çünkü genelde kamu kurumları b ve a sınıfı şimdi ben c nasıl giricem zaten b ile dersen 2 yıl daha c belgesi olanlar tehlikeli sınıfta çalışabilir kuralı var.2)kurum seni görevlerndirme yapabilir ama kurum içi veya dışı olup olamayacağı konusun hala muallakta.kurumların nasıl seçeceği hakkında bir ibare yok yine devlet işi gibi yöneticiye yakın olan kapacaktır işi ama bir an önce başlayıp belgeyi yükseltmek sana daha çok şans tanıyacak.3)kurum çalıştırmak zorunda değildir.2014 yılına kadar.o yıldan sonra birini bulmak zorundadır içerdende dışardanda isg hizmeti alabilir.şimdilik yasalar ve benim bildiklerim bu kadar

     

   
 4. tuncayozturk

  tuncayozturk TÜİSAG Üyesi

  kadroya gerek duyulmuyor ek 4 de yer alan sözleşme ile başlıyorsunuz işe tabii bakanlık onay verirse.

   
 5. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  bu haksızlık ama.Kamuda çalışan doktorlara tam gün yasası getirildi.Pek çok hekim işyeri hekimliğini bırakmak zorunda kaldı.O zaman bu hekimlere de tekrar çalışma izni verilmesi lazım.Bunu yargıya taşıyacaklardır.Ayrıca özel hastanelerde çalışan doktorlar istediği gibi işyeri hekimliğ, yaparken kamuda çalışan doktorlardan bu hak alındı.Şimdi nasıl iş güvenlik uzmanlarına 80 saat iş dışında çalışma yetkisi veriliyor anlamak mümkün değil..........

     

   
  Cüneyt TOSUN bu yazıya teşekkür etti.
 6. ktyztkn

  ktyztkn TÜİSAG Üyesi

  evet istifa etmenizi tavsiye ederim.

   
 7. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Özel sektörde çalışıpta kamu personelini çekemeyenlere hayranız
   
 8. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Vergiden ve damga pulundan muaflar + %3 zamma sukreden memur arkadasalar icin super fiyat   
 9. FatmaCansu

  FatmaCansu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben nüfüs müdürlüğünde vhki görevindeyim. buraya işletme diplomamla atandım ama kimya mühendisliği diplomamda var. bu belgeyi aldığımda kaymakamlık binasında iş güvenliği uzmanı olarakta görev yapabilirmiyim? mesai satlerimiz 08.00-17:00 bu 80 saatlik mesaiyi nasıl dolduracagım?

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

 11. fatih_018

  fatih_018 TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanunda kamu da çalışan memurlara yönelik gibi dursa da kamu da işçi olarak çalışan İSG uzmanları da bu imkandan yararlandırılır mı? Bilgisi olan varsa paylaşsın...   
 12. crimson

  crimson TÜİSAG Üyesi

  bu çekememe değilde. Hem bu kadar rahat para kazanıp hemde gözü hep dışarda başka bir zümre yok...

   
 13. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaslar ;
  Özel sektorde calısma hakkınızı dahi savunamadan asgari ucretlere kendinizi zar zor pazarlayanlar yazmasın
   
 14. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  yaptıgınız ayıp ama gercekten kızıyorum bilgi almak icin alınanbir komnuda birbirinizi yiyorsunuz size bu yakısıyor agzımı bozduracaksınız. Kimse kusura bakmasın devlettede ozeldede kolay para kazanılmıyor eger kolay kazanılıyorsa alırsın puanını girersin .Bizim derdimiz işimizi iyi yapmak bos laflarla doldurmayalım burayı

   
  Abdulhamit Pehlivan bu yazıya teşekkür etti.
 15. crimson

  crimson TÜİSAG Üyesi

  asgari ücrete çalışan yok burda bildiğim kadarıyla.....salla kolu al maaşı yapan memur çok buralarda....ayrıca devlet memurları pazarlamacı gibi maşallah.... adamların sümenleri dolup taşıyoo hala doymuyorlar...   
 16. nurullah ar

  nurullah ar TÜİSAG Üyesi

  şöyleki yapabilir amirinizin rızasıyla başka bir devlet dairesinde yapa blirisiniz özelde ekstra çalışamazsınız

   
 17. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  fatih bey, ben de kamuda memur olarak çalışıyorum ve mühendisim. Kurumumuzda uzman olarak çalışmamız gereken saatler normal mesai süresinden mi düşülüyor? Farzedelim ki benim kurumda 25 saatlik çalışma yapmam lazım. bu 25 saatlik çalışmayı hangi zamanlarda yapabilirim?

   
 18. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sanırım birçok arkadaşta bir kafa karışıklığı var.Ben kamuda İSG uzmanı olarak çalışmaktayım ve işyerim tehlikeli sınıfta yer alan,sanayiden sayılan ve yaklaşık 500 işçisi olan bir tesis.Açıklık getirmeğe çalışacağım birkaç husus var.
  1-Eskiden Mevzuata göre İG Mühendisi ve İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu sanayiden sayılan,50 ve üzeri işçi çalıştıran az tehlikeli,tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan işyerleri için geçerliydi.Kamuya ait olsun özele ait olsun farketmez,o işyeri işçilere İSG hizmetini sunmak zorundaydı.Ama yalnızca İŞÇİ için.Mesela benim tesiste başıma bişey gelse (vardiya mihendisi olarak) ben işçi olmadığım için iş kazası sayılmazdı.İş kazası sayılması için işçinin başına gelmesi gerekirdi.
  2-Şimdi kapsam genişliyor ve işçi tabiri yerine çalışan tabiri kullanılıyor.Yani memur işçi kavramı kalktığı için,örneğin bir okul müdürü(işveren vekili),yanında çalışan öğretmenlerin ve diğer çalışanların işle ilgili güvenlik ve sağlık koşullarını kanunların emrettiği standartlara çekebilmek için İSG danışmanlık hizmetini alması gerekiyor.Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir İG Uzmanı olmadığına göre ya hizmeti dışardan satın alacak ya da Mesela o bölgede bir kamu kurumunda İG uzmanı varsa resmi yazışmalarla falan o uzmanın okulda görevlendirilmesini talep edecek.Kısaca maliyedeki memurun,okuldaki öğretmenin,DSİ’de çalışan işçinin veya memurun ve diğer taşeron elemanlarının oturduğu sandalyenin ergonomik olup olmadığından tutun evinden işyeri servisine bindiği andan işyeri servisinden indiği ana kadar tüm süreçlerde çalışanın güvenli bir ortamda çalışmasından sorumlu olan, ya da bir bilgisayar başındaki memurun göz sağlığını takip eden veya kurumdaki asansörlerin peryodik muayenelerini takip eden,temizlikte çalışan görevlinin kullandığı temizlik malzemelerinin malzeme güvenlik bilgi formlarını,yemekhanede,güvenlikte,temizlik işlerinde veya masa başında görevli personelin işyerinde başına gelebilecek herhangi bir kaza veya hastalığı önleyecek tedbirleri aldırtmaya çalışacak olan,işyerindeki yangın güvenliğini takip edecek olan,acil durum planlarını hazırlayan ve tatbikatlarını yaptıran,yangın söndürme hortumunun bile peryodik muayenesini yaptırıp belgeleyen,yangın tüplerinin düzenli aralıklarla değişimlerinden tutun o işyerinde dışarıdan bir sıvacı veya fayans ustasına yaptırılacak bir tamirat işiyle ilgili bile o kişinin yeterli ehliyete ve gerekli belgelere sahip biri olup olmadığına kadar konuyu ve işi irdeleyen,işyerindeki havalandırmadan tutun bir odadaki fotokopi makinası ,röntgen cihazı veya elektromanyetik alan oluşturabilecek herhangi bir cihazın yaydığı zararlı ışın,toz vs.çalışanlar üzerinde zararlı etkileri olup olmadığını varsa nasıl engelleneceğini ortaya koyacak olan,kazan dairesindeki bakım ve kontrollerin düzenli yapılıp yapılmadığını izleyen bir İG Mühendisi ve İşyeri Hekimi olacak. İG Uzmanlık eğitimi almış olan belgeli arkadaşların çoğu neden bahsettiğimi gayet iyi biliyorlar zaten.Yani İG Uzmanı ne iş yapar kısaca söyleyeyim.O işyerinde bir kişinin başına bir iş gelirse İG Uzmanının ihmali veya gözden kaçırdığı bir şeyden dolayı bu iş olmuşsa İşverenine mahpusta arkadaşlık yapar yok İG Uzmanının bir sorumluluğu tesbit edilememişse İşverenin ve çalışanın herhangi birinin haksızlığa uğramaması için adli makamlara gerekli belge ve bilgileri temin eder.
  3-Tabi kapsam kademeli olarak belli bir sürece yayılmış durumda.Kamudaki memurun İSG hizmetlerinden faydalanması İSG Kanununun yayımlanmasını müteakip 2 yıl sonrasına bırakılmış durumda.
  4- Çalışan sayısına göre her çalışan için harcanması gereken mesai miktarı hesaplanır ve İG Uzmanı ve İşyeri Hekimi minimum o süre kadar mesaiyi o işyerinde geçirmek zorundadır.Örneğin benin kurumda 500 kişi çalışıyor.500*5 dakika 2500 dakika yapar.Bu da toplam 41 saat yapar.Yani ben şu anda tesiste ayda en az 41 saatimi bu iş için harcamam gerekir.Sözleşmeyi daha doğrusu görevlendirme belgesini bu süre üzerinden Çalışma Bakanlığına gönderip onay aldık.Alacağım ücret ise (şuanda alamıyorum maalesef,2014 te almaya başlıycaz.) yaklaşık 600 tl.
  5-Ortalama bir memur ayda 160 saat çalışıyor.Diyelim başka bir kurumda daha görevlendirildim,hatta benim kurum onay verdi ve irili ufaklı 5-6 kurumda görevlendirildim.Hastane,okul,karayolları,dsi,maliye,sağlık ocağı vs.Aylık 110 saatim dışarıda ve içerde bu kurumlarda geçti.Geri kalan 50 saatimi de kurumdaki asıl işim olan Makine Mühendisliği veya Kimya Mühendisliği veya Çevre Mühendisliği falan neyse ona devam edeceğim. Alacağım para 80 saat üzerinden olacak çünkü 80 saatin üzeri ödenmiyor kanunen.yani maksimum 1200 TL falan.
  6-50 çalışan yerine artık yanında iki kişi bile çalıştırsa işveren İSG hizmetlerini çalışanına sunmak zorunda.Risk analizlerinin yapılması,ölçüm ve kontroller,peryodik muayeneler(hem tesisler için hem çalışanlar için),acil durum planları vb.birçok konuda yönetmeliklerin belirttiği talimatları yerine getirmek için İG mühendisi ve İŞyeri Hekimi uzmanlık alanları ile ilgili konularda çalışmalar yapmak ve mevzuata uygun olmayan her durumu İşverene yazılı olarak (defter aracılığı ile) bildirmek ve eksiklikler giderilmediği taktirde de Çalışma Bakanlığına bilgi vermekle yükümlüdür.(Ben bazen ve sıklıkla her deftere yazdığım eksikliklerle ilgili müdürümle ve onun müdürüyle karşı karşıya geliyorum.İmzalamak zorunda oldukları için imzalıyorlar tabi ama her defterle odalarına gittiğimde suratlarını asıyorlar,eski samimi ilişkilerimiz kalmadı artık doğrusu.Eskiden biyere gideceğim zaman müdürden izin istemek sorun değildi,artık aramıza soğukluk girdiği için pek isteyemiyorum da.Beni en rahatsız eden konu da sicil amirim olması.Bu gerçekten de hiç etik değil.Birçok arkadaş deftere yazamayacağı ve imzalatamayacağı bir şey yüzünden,hatta yazıp imzalattığında bunlar işveren tarafından yerine getirilmediğinde Çalışma Bakanlığına Haber vermediği bir şey yüzünden biri kaza geçirir veya ölürse hapis ve tazminat cezalarıyla gündeme gelecek.Bu son yazdığım konu aslında en önemlisi.Bu işe gönül verecek,baş koyacak,dik duracak,eğilmeyecek,41 saat hesaplanmış olmasına bakmadan aslında evde bile bilgisayar başında bu işe mesai harcayacak,gece ve gündüz bu işle uğraşacak arkadaşları aramızda görmek isterim.Hem de çok istiyorum çünkü kendimi gerçekten bazan çok yalnız hissediyorum.Gerçi isgfrm bir nebze bu yalnızlığımı gideriyor.Bizim kurumdan zorla 90 kişiyi eğitime gönderdiler ama sınavı sadece 5 kişi kazandı.Kimse bu işi yapmak istemediği için sınavı geçmedi.
  Ben sınavı geçip de bu işe başladığımda para mara mevzusu yoktu bile ortada.Bu işi yapacak kişi kamuda para için yapıyorsa işi 300-500-1000 lira falan büyük hata eder,bu iş arkadaşlar yalnızca gönül işi,bunu sakın unutmayın.Ha özelde yapacaksan o işi ve para kazanmak istiyorsan gönlünü,yüreğini ve beynini zaten bu işe koymalısın.

   
 19. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarınızı cok guzel sindire sindire okudum cok tesekkurederim boyle bir yazı icin. Yalnız "Örneğin benin kurumda 500 kişi çalışıyor.500*5 dakika 2500 dakika yapar.Bu da toplam 41 saat yapar."ifadenizde bu en az sure yani bu o işle ugrasacagınız min saat yonetmelikte bu sekilde siz kendi kurumunuza su sekilde belirtebilriisniz haftada 20 saat ayda 80 saat olmak uzere 80 saat direk ucreti yazdırabilrisiniz cunu bu yazdıgınız sadece işci icin olması gereken sure bunun yanında egitimler ,risk analizleri , acil cıkıs planları, yıllık rapor ve planlar oldugu icin bu yazdıgınız min 41 saati vermek zorunda + bu yazdıklarımız onun icin baska kuruma gerek kalmadan kendi kurumunuz yetecektir .Saygılarımla

   
  ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
 20. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  sayın experience; yazdıklarınızı harfi harfine,virgülünden noktasına kadar okudum ve takdir ettim.gerçekten çok faydalı bilgiler vermişsiniz.teşekkür ederim.
  sizden ricam kafama takılan soruma cevap verebilir misiniz?
  ben kamuda Genel İdare Hizmetleri sınıfında çalışıyorum.fakat İSG mezunu ve İSG uzmanlık diplomamda var.bu durumda kadrom THS olmamasına ragmen beni kendi kurumum da veya başka bir kurumda geçici görevlendirme ile uzman olarak çalıştırabilirler mi?
  bazı arkadaşlarım kadromun THS olmamasından dolayı İSG uzmanı olarak görev yapamayacagımı söylüyor.sizce bu dogrumu var mı böyle bir sınırlama.vereceginiz cevaplar için şimdiden teşekkürler,saygılar...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica