Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gözkara

  gözkara TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar, belediyede çalışan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarına bir sorum olacak;
  -C sınıfı belge belediyede yeterli oluyor mu, çok tehlikeli gruba giren çalışmalar var mı belediyede?
  -Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz İSG olarak?
  yardımcı olursanız çok sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.


   
 2. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim . 6331 sayılı kanunu güzel bir şekilde okursanız bu tarz soruları sormanıza gerek kalmazdı. Biraz okuyuverin derim.

   
 3. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Belediyenin tehlikeli sınıfa giren işleri mevcut . Fen işleri park bahçeler tehlikeli sınıfa girer. 4 yıl için c sınıfı uzman tehlikeli sınıfada bakabildiği için şuan bir sorun yok.
  Belediyede isg kurulunu olşturmak gerek. isg toplantıları yaparsınız. Saha kontrolleri yaparsınız. risk analizi yaparsınız . Daha ne yapacaksınız ki zaten.

     

   
  gözkara bu yazıya teşekkür etti.
 4. isgerkann

  isgerkann TÜİSAG Üyesi

  yamaç akademi ;)

   
 5. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Pozitif Akademi, Tepe Akademi, Dönüşüm Akademi

     

   
 6. aydınlı

  aydınlı TÜİSAG Üyesi

  sosyal güvenlik kurumunda memurum ve 2013 mayıs sınavını bekliyorum.
  2013 mayıs ta sertifikayı alırsak 2014 mayısı beklemeden kurumumda ve başka bir kurumda uzman olarak çalışabilirmiyim?
  konuştuğumuz 1200 tl 2013 mayıs içinde geçerli olur mu?
  teşekkürler

   
 7. aydınlı

  aydınlı TÜİSAG Üyesi

  birde şu an başka kamu kurumlarında isg uzmanlarının çalıştığını forumda okudum acaba kendileri şuan 1200 tl ilave ücret alıyorlarmı teşekkürler saygılar
   
 8. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığınız birim sanayiden sayılıyor ve 50 nin üzerinde 4857 sayılı İş kanununa tabi işçi çalıştırıyor ise ve iş yerinizin tehlike sınıfı az tehlikeli veya tehlikeli gurupta yer alıyor ise kurumunuzun görevlendirmesi ve ÇSGB onayı ile C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Ancak 200 ek göstergeye tekabul eden 1200 tl yi 2014 yılına kadar alamazsınız.

  2014 yılından itibaren 657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışanlar için İş Güvenliği Uzmanı görevlendirme zorunluluğu var o tarihte görevlendirildiğiniz zaman 200 ek göstergeye tekabül eden 1200 tl lik ücreti alabilirsiniz. Başka kurumda mesai saatlerinizin dışında 80 saat olarak görev almanız için kurum amirinizin onay vermesi ve ÇSGB nin onay vermesi gerekir.   
 9. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Sayın şimşek affınıza sığınarak ufak bir düzeltme yapmak istiyorum, 6331 sayılı kanunun 6, 7 ve 8 nolu maddeleri kamu için 2014 değil 1 temmuz 2014 de yürürlüğe girecek. :)

     

   
  şimşek bu yazıya teşekkür etti.
 10. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  sanayi kavramı 6331 de kalktı kamuda 1 kişi bile varsa çalışan isg zorunlu.   
 11. manga

  manga TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kamuda ki tarihler için (2014) bilgiyi nereden aldığınızı öğrenebilirmiyim.ben herhangi biryerde kamu için 2104 te isg görevlendirilecektir diye birşeye rastlamadım.   
 12. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Düzeltmeniz için teşekkür ederim. 657 sayılı kanuna tabi çalışanlar için dogrudur. Mevcut 4857 sayılı kanuna göre çalışanlar için süreç devam etmektedir. İlk bakışta kamunun tamamı için 1 temmuz 2014 gibi anlaşılıyor. Bizde bu yanılgıya düştük. Ancak ÇSGB deki uzmanların yorumuna baş vurarak düzelttik.

   
 13. Hakan KESKİNKILIÇ

  Hakan KESKİNKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  ya kusura bakmayın şimdiden özür diliyorum ama bu mesajı okuyunca kendimi yazıya cevap yazarken buldum. bir kamu kurumunda ZATEN DEVLET MEMURU iken yani belirli bir maaşı almayı garantilemiş hayatını devam ettirebiliyor, o işte çalışabiliyor ve kimse sizi zorlamıyor iken;
  iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olan kurumunuz belkide memur olmayan , ihtiyacı olan, işsiz olan, birini alacak iken sırf böyle düşünüp belge alan kurum çalışanları var diye eleman almayacak ve 1 kişi daha işsiz kalmaktan kurtulamayacak. çok mu benciliz acaba? bende böyle mi yapardım acaba? nasıl yapmalıyız acaba? ben çok çelişkide kaldım arkadaşlar. tekrar özür diliyorum. bu hassasiyetim sanırım kısa süre önce 6 aydır işsiz olmamdan kaynaklandı. ama iş buldum. saldıralım en iyisi!!!
   
  sena3558, erdemezin ve ykocak08 bu yazıya teşekkür etti.
 14. erayunsal

  erayunsal TÜİSAG Üyesi

  2014 yılında 1200 tl ücret alacak diye birşey yok.
  hemen şimdide alırlar
  tabii hem mühendis he iş güvenliği uzmanlığı yaparsa............
  2014 tarihi 50 den az işçi çalıştıran veya hiç işçi çalıştırmayan kamu kurumlarını içindir.

   
 15. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden
  itibaren iki yıl sonra,
  sanırım aynı şeyi okuyoruz ama ikimizde farklı anlıyoruz. ile bağlacına dikkat.   
  cihan cobek bu yazıya teşekkür etti.
 16. erayunsal

  erayunsal TÜİSAG Üyesi

  kamuda da sanayiden sayılan ve 50 den fazla çalıştıran işyerleri var.
  bunlar 6331 kanunudan öncede iş güvenlik uzmanı işyer hekimi sağlık çalışanı çalıştırmak zorunda idi...........
  6331 kanunundan sonra sayı ve işçi olup olaması önemli değil. yani memurlar kapsama grdi......

   
 17. erayunsal

  erayunsal TÜİSAG Üyesi

  kamuda iş sağlığı ve güvenliği yeni başlamıyor.

   
 18. naktas

  naktas TÜİSAG Üyesi

  İzmir''de ÇSGB yaptığı 6331 sayılı İş kanunu tanıtım panelinde Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanlarının Kurumlarınca yapılan iş güvenliği Müh. olarak göervlendirilmeleri ve bu yazıyı Bölgelerindeki işçi sağlığı iş güvenliği müdürlüklerine götürmelerinin yeterli olacağı söylendi.Bu konuyu ÇSGB 'de bu işlerden sorumlu Dr.Rana hn.'a sorabilirsiniz.

   
 19. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  ben de sizin yazınızı okuyunca kendimi yazmaktan alıkoyamadım maalesef. Sizin bahsettiğiniz "garantili devlet memurunun" maaşıyla ilgili mutlaka bilginiz vardır. Yani milyarlar kazanıp da 3-5 kuruş için bu işle uğraşmıyoruz.Tek başına bu maaş ile ev geçindirmeye çalışan binlerce insan var. Şimdi devlet böyle bir imkan sunmuş, ek bir gelir kapısı olarak göstermiş. Bu imkanı neden değerlendirmeyelim? Üstelik şu an bir devlet memurunun 50 tl ye bile ihtiyacı varken... Bunun bencillikle ilgilisi olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta sizler de bu işi özel sektörlerde yapabilirsiniz. O zaman ben de size bu kadar özel kuruluş varken neden gözünüzü kamu kurumlarına diktiniz desem bencillik etmiş olmaz mıyım? Ayrıca yasada der ki ;(2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alabileceği gibi 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde de alabilir. Yani kamu kurumları kendi bünyesindeki memuru kesin olarak görevlendirecek diye bir şey yok. Kaldı ki ben bahsi geçen 1200 tl ek gelirin bir çok memurun alamayacağını, hatta bu ücrete yaklaşamayacağını düşünüyorum. Çünkü başka kurumda çalışacaklar için kendi kurumunuzdan muvaffakat istenecek. Bir çok kurum da bunu vermeyecek. Mesela benim çalıştığım kurum bunu vermez. Memurlar için yıllık zam oranını %3+3 olduğunu düşünürsek, bu ücretin 1/10 unu bile alsak, bir memur için hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum.

   
 20. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Kamuda ısg uzmanlığı yapmak göreceli olarak piyasaya göre kolay ve zor yanları var.Bikere karar defterini imzalayacak muhatab bulmanız zor(İşyeri temsilcisi olarak görevlendirilse dahi) bunun nedeni kamuda herşey çok geç yapılır ve bu sorumluluğa kimse gelmez.Ama laf çoktur.Bunun dışında her istediğiniz yapılmaz ve şikayetde edemezsiniz çünkü beraber çalıştığınız amirinizdir şikayet konusu.Ben böyle olunca 1200 tl ye bu sorumluluğu almayın derim çünkü ölümlü bir kazada ki bizim dairede yaşandı 300.000 tl tazminat çıktı sorumlulara.Eğer rücu ettirilirse bu para ödenecek. Kamuda 1200 tl alıp da zaten alınan maaşınızı heba edersiniz.Ancak benim kurumum bu konuda taşın altına elini koyar derseniz ve amirlerimiz bu konuda biliçli ve özverili derseniz o başka(tabi bu özelliklere haiz amirler daha çok avrupa civarında yaşar).Neyse sanırım anlatabildim olayı.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica