Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi  haklısın o da var.


   
  EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
 2. yuluda

  yuluda TÜİSAG Üyesi

  peki ücretsiz yapsak iş güvenliği uzmanlığını özelde ücret almasak yinedemi yapamayız (ücret almadığımızıda belgelesek)

   
 3. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  yapmış olduğunuz sözleşmeyi İSG Katip üzerinden mi yaptınız.?Benim kurumumunda kafası karışık mümkünse hangi kurumda iseniz sözleşmenizin bir örneğini banada gönderirmisinz?

     

   
 4. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP:
  Ercan bey,
  Kamu kurumunda, alttaki Ek-5b ,
  sizin kurum ile olan anlaşma/sözleşme prosedürü için yeter diye düşünüyorum.
  Ayrıca bir sözleşmeye gerek olsa idi bu, yönetmelikte belirtilirdi.İSG-KATİP ile de, zaten bu işleminizi yasallaştırılmış oluyor.
  İyi çalışmalar.
  ----------------------------------------------------------
  EK-5b  KAMU PERSONELİNİN GÖREVLENDİRİLMESİ


  T.C.

  ……………………………………….  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerden doğan yükümlülükler kapsamında …………………………..(Görevli olduğu birim)’ de görev yapan …………… T.C. kimlik numaralı ………………………..’ ın aşağıda bilgileri yazılı olan biriminde …………………………. olarak .............. makamının ………tarih, …….. sayılı oluru ile görevlendirilmiştir.


  Birim Amiri

  Adı Soyadı

  İmza

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ

  Adı ve Soyadı


  T.C. Kimlik Numarası


  Sicil Numarası


  Sertifika Sınıfı / Tarihi


  Sertifika Numarası


  Mesleği


  İletişim Bilgileri

  (İkamet, e-posta adresleri, ev, iş, cep telefonu numarası)


  İmza  ÇALIŞTIĞI KURUMUN

  Unvanı


  Adresi


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK GÖREVLENDİRİLDİĞİ KURUMUN

  (Her bir Kurum için ayrı ayrı doldurulacaktır.)

  Unvanı


  Adresi


  SGK Sicil Numarası


  Tehlike Sınıfı


  Çalışan Sayısı


  Görevlendirildiği Süre (Saat/Ay)  --------------------------------------------------------------------

   
 5. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=01-katipduyuru

     

   
 6. can erdemir

  can erdemir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Ben Gümrük ticaret bakanlığında memur olarak çalışmaktayım benim bulunduğum binada 2 ayrı müdürlük var toplamda 75 çalışan var.Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmek için dilekçe yazmayı düşünüyorum yalnız 2016 ya kadar her hangi bir ödeme yapılmayacağını duydum.Yapılsa dahi verilen paranın geri alıcağını şimdi kurumum beni görevlendirir mi yoksa 2016 yı mı bekle der.Sizce ne yapmam gerekir

   
 7. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  Kamu personelinin görevlendirilmesi ve ücret ödenmesi ilgili 6331'in 8. maddesi 7. fıkrasının yürürlüğe girdiği tarih 1 Ocak 2013, fakat uzman çalıştırma zorunluluğu temmuz 2016'da başlıyor. dolayısıyla kurumunuzun görevlendirme yapabileceğini ve ücret ödeyebileceğini değerlendiriyorum. 2014 yılında bütçe ayrıldığını da duydum.
   
 8. Ahmet BEŞYAPRAK

  Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar halk sağlığı kurumunun sitesinde iş güvenliği birimi ile ilgili yönetmelik yayınlanmış TSM ye bağlı kurulan bu yönetmelik de iş güvenliği uzmanlarının ücretleri mevzuatta bertilen şekilde döner sermaye hesabından ödenir diyo mevzuat ayda 80 saat ve karşılığı 1200 tl yanılmıyosam fikri olan varmı

  http://www.thsk.saglik.gov.tr/duyur...gulama-usül-ve-esasları-hakkında-yönerge.html
  isg nin kazancı bizi fazla bağlamaz sonuçta bize verilen ücret sabit bizi ilgilendiren iş güvenliği uzmanlarına verilen miktar!   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 9. umutaltanm

  umutaltanm TÜİSAG Üyesi

  Hayırlı olsun kamuda ilk ödeme geldi diyorum ben, darısı diğer kurumlara....

     

   
 10. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  bu yönerge açık bir şekilde birçok yönüyle hukuka aykırı. ayrıca ücretlendirme kısmında iş sağlığı hizmetlerine 100 TL/saat, iş güvenliği hizmetlerine 50 TL/saat şeklinde son derece saçma bir fiyatlandırma yapılmış. ucube bir yönerge.
  tabi herkesin bakış açısı farklı, hayırlı olsun size o zaman.   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 11. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  TSM lerde diğer kamu kurumlarında ki isg uzmanları görevlendirilebilir mi?   
 12. keyfli54

  keyfli54 TÜİSAG Üyesi

  Herşey uzmanın sırtından yürüsün 100/50 ücretlendirme yapılsın. İyi yere tezgah açtık valla...

   
 13. murcelikel

  murcelikel TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar devlet memuru olup da dışarıda risk değerlendirmsi yapılamıyor değilmi?
   
 14. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  Yapılamaz.

   
 15. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  TSM lerde diğer kamu kurumlarında ki isg uzmanları görevlendirilebilir mi?   
 16. varbata

  varbata TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar geçen toplum sağlığı merkezi diğer kurumlardan isg uzmanı alımı için geçici görevle uzman temini yapıyordu,gittim görüştüm ve kendi çalışmış olduğum kurumdan maaş alacağımı bunun haricinde bir ücret vermiyeceklerini söylediler...bu nasıl oluyor.ben inşaat müh. özel idaredeyim yani bana oranın işi ile buranın işi 80 saat olayından daha çok tam zamanlı alacaklar ve maaşımın fazlasını veremiyeceklerini sölediler,bende gider para almıyacaksam yapmamın da bir anlamı yok dedim ,bu konuda bilgisi olan varmı..

   
 17. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP:
  Sayın yetkili ve ilgililere,6331 in altta yazdığım maddesini gösterip,
  Konuyu ÇSGB ye de rapor edeceğinizi söyleyin bence...!
  İyi çalışmalar.

  İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
  MADDE 8 –
  (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.
  (3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.
  (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmalarışartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.
  (6) Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılıİş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  (8) Kamu sağlık hizmetlerinde tam süreli çalışmaya ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personelinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmelerinde ve hizmet verilen işyerlerinde çalışanlarla sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmelerinde, diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.

   
 18. Ahmet BEŞYAPRAK

  Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Sağlık Bakanlığı Doktor bakanlığı olduğu için başka bi kişi veya ünvan düşünülemiyor bu yüzden bu bakanlık bünyesinde kurulan isg biriminde işyeri hekimi dışındakiler avucunu yalar

   
 19. varbata

  varbata TÜİSAG Üyesi

  kardeş bu anlamda sana katılıyorum ücretsiz karın tokluğuna çalışacak dam arıyorlar....arkadaşlar kamuda çalışan isg uzman sayısı küçümsenecek jkadar az değilk tahminimce bu anlamda site yöneticilerine de seslenmiş olalım ,bence birlik olup bakanlıkla bu anlamda dialoga girip doktarlara verilen ayrıcalığın bizlerede verilebilmesi için çalışma yapmalıyız...yoksa 2014 de başlanacak diyerek ertelen bu düzenlemenin sonunda almış olduğumuz belgeleri hiçbiryerde kullanamıyacağızz..

   
 20. Serhat GUNGOR

  Serhat GUNGOR TÜİSAG Üyesi

  Son derece dogru bir konuya temas etmissiniz ,bir an once orgutlenip bu konuda faaliyet gostermemiz gerekiyor yoksa 2016 yilina kadar bekliyecegiz gibi gozukuyor. Zira Ben bir kamu kurumunda makine muhendisi Olarak işçiler kadrosunda calismaktayim ama özelde calisamiyorum. Arkadaslar sen 657 'ye tabii memursun calisamazsin deyip herkesinbildigi seyleri tekrarlamak yerine Isg uzmanlari Olarak dayanisma icinde olmaliyiz.CSGBakanligina dilekcemi olur, mail mi olur tweet mi olur bir kamuoyu olusturmaliyiz. Bir ozelestiri Olarak hekimler calisirken biz alik alik bakip dururuz.Saygilarimla

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. kamuda iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin ödeneği

Yandex.Metrica