Tartışma - Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları | Sayfa 45 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kartal610

  kartal610 TÜİSAG Üyesi  benim bulunduğum kurumda 200 den fazla kişi sınava girmişti.. tahminim çok net olmasada isg uzmanların yarıya yakınınn ve özelliklede A sınıfı olanların yarıya yakını memurdur. Bu durumda piyasada buyuk eksiklik var.. bu yüzden de bakanlık ara sınavlar koyuyor..


   
 2. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  görev aldığınız takdirde kurumunuzun tehlike sınıfına göre 6-8-12 saat ve 90-120-180 tl gibi ücret alacaksınız değer mi bilemiyorum.

   
 3. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Kamu Kurumu için 42. sayfadaki Musa DURMUŞ Beyin sorusuna cevap verilmiştir. Yaptığım açıklama doğrudur. Şöyleki; 4857 sayılı Kanunun 81. Maddesine tabi çalışanların bu durum 2010 yılından beri kazanılmış haktır. 657 sayılı kanuna tabi çalışanlar için İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırılma zorunluluğu 01.07.2016 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ayrıca İSG Katip ve SGK nın elektronik ortamda 657 ye tabi çalışanların bilğileri bulunmamaktadır. Bahsettiğiniz kısımda "çalışan" ifadesi geçmektedir. Güzel bir tespit yapmışsınız. Bende önce " Çalışan " ifadesine taktım ancak yukarıda saydığım nedenlerden dolayı böyle bir çıkış yolu buldum. Çalışan ifadesini 2 ye ayırarak açıklık getirmeleri gerekirdi. Çalıştığım Kurumda 470 işyeri var bende görevlendirme yaparken sadece 4857 ye tabi çalışanlar için yapacağım. Saygı ve Selamlar.

     

   
 4. Tarik Uzman

  Tarik Uzman TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim bende bilemedim şimdi ama kurum beni zaten çalıştırmıyor 2016 yılında bakarız diyorlar

   
 5. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  rica ederim ama burada kurumun zarara uğratılması da söz konusu, bir gün müfettiş gelip kurum yöneticilerine "kendi bünyenizde uzman var ona 1 vereceğinize dışardan 5'e hizmet almışsınız aradaki 4'ü size rücu ediyoruz" derse o zamanda 2016 yılında bakarız diyebilecekler mi acaba merak ediyorum.

     

   
  EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
 6. zeki turan

  zeki turan TÜİSAG Üyesi

  igu sözleşmesi yaptığınızda o kurumun tüm çalışanlarının eğitim vb. yükümlülükleri de igu uzmanının dır. Sözleşme yapıldıktan sonra ortaya çıkacak her türlü kusurda da işçi memur ayırımı gözetilmeksizin igu sorumlu tutulabiliyor.Örnek vakada; x işyerinde meydana gelen ve merdivenden düşme neticesi hayatını kaybeden bir alt yüklenici personelinin davası; üst işveren adına görev yapan (657 memur) sorumlu mühendis arkadaşın igu belgesi sözleşmesi vb herhangi bir hukuki bağı olmamasına rağmen davada bilirkişi kusur oranını hesaplarken ilgili mühendis arkadaşın isg sorumluluklarına atfen raporunda üst işverene %40 ,alt işverene %30,hayatını kaybeden personele %30 oranında kusur vermiştir. raporu hazırlayan 3 kişinin unvanı da İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI'dır.Devam eden dava olduğu için daha fazla ayrıntı veremedim ama Hukuk bu; derdinizi anlatana kadar...Sözleşme yapacaksanız da 200*80 katsayı karşılığını tüm çalışanları hesaba katarak tam almaya bakın.

   
 7. EFE38

  EFE38 TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum kamu zararı oluşur
   
 8. msbugdayci

  msbugdayci TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar açıklamalar için teşekkür ederim dediğiniz gibi tekrar görüştüm maliye bakanlığını arayıp müfettişlere akıl danıştım ve onlarda kamu zararı olacağı için kurumun sizi çalıştırması uygundur dediler ve kurumda bunu kabul etti ödenek konusu da çözülecektir diye umuyorum ama sözleşmeyi 200x80 üzerinden yaptım aldığımız sorumluluğa bi nebze olsun değsin istedim yardımlarınız için teşekkür ederim tüm arkadaşlara kazasız çalışmalar dilerim...   
 9. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Bu görüşüne katılıyorum ama İSgKatipte memur yok. iş ci var sadece.
  Zorunluluk yok diyor ama bana mesela kurumuda görevlendirme ile verildi bu iş. Zorunluluk yok demesi verilmeyecek demesimidir? Verilirse ücret nasıl alınacaktır? Soru işareti bu zaten?

     

   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 10. dnz_1981

  dnz_1981 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar hepimiz kpss ile kurumlarımıza mühendis olarak atandık. hiç birimiz isg uzm diye bi kadroya başvuruda bulunmadık. atandıktan sonra 1-2.000 tl lik kursla kurumlar bizi isg uzm yaptı. sonra kanun sözleşme isg katip derken sorumluk ve mesleki risk arttı. şimdi ise bu riskin karşılığında verilmesi gereken para nedense verilmek istenmiyor. kurumda diğer mühendislerden maddi manevi kat kat riske sahibiz ve aynı ücreti alıyoruz. bu bir kere memurun eşitlik ilkesine aykırı. devlet kurumlarında her şey ha de dindiğinde de olmuyor. bir şey düzelt ecen ödeneği 3 seneye geliyor. birşeyde düzeltemiyorsun hemen. herşeyi yazmak yok bakanlığa şikayet etmek bunlarda fantazi şeyler. yapmak istmediğinde de mecbrusun kurs alan bir sen varsın oluyor. bu muhabetden dolayı memuriyetide bırakacak değiliz. para vermiyorlarsada en azından mesleki sigorta yaptırsınlar. 50 kişinin çalıştığı yerde belki fazla riski yok ama benim gibi 1000 kişinin çalıştığı yerde parada verseler yapılacak iş değil aslında.   
 11. salih salih

  salih salih TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende uygun olduğum zamanda csgb gittim orada uzman arkadaşlarla görüştüm kamuda kendi çalışanları arasından isg uzmanı olarak çalışanlar 1.1.2016 tarihinekadar ücret alamayacaklarını fakat bütün hukiki sorumlulukları üstleneceklerini anlattılar kurumumda beni zorluyor sen yapacaksın diye buna karar verme yetileri yok zorlada yaptıramazlar sözleşme yapmadıktan sonra hoş yapmak ta önemli değil isg katipte istenildiği zaman sözleşme iptal edilir konu devletin kamu kurumlarını pozitif ayrımcılık yapması adalet ve hukuk nerede acaba kanunlarda bu adalet ve hukuku bulamaz ise bu vatandaş uzaydamı bulucak pes sözleşmeni 80 saaat olarak imzalasan dahi hiç bir ödenek yok davada açamazsın ödenek verecekler sayıştaya hesap vermek zorunda aynı zamanda

  kurumu benim gibi zorla bu işi yapaçaksın diyen başka arkadaşlar varmı onlar nasıl bir yol izlediler   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 12. murcelikel

  murcelikel TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim bildiğim benim kurumumda maaşa ek veriliyor

   
 13. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  değerli arkadaşlarım, kimse size zorla bi iş yaptıramaz. angarya anayasaya göre yasaktır. eğer ki görevlendirme yapıldıysa ücretini alırsınız. ödenmiyorsa idare mahkemesine başvurur yine alırsınız. yeterki görevlendirmeniz resmi olarak yapılsın. ben de kendi kurumuma dilekçe veriyorum görevlendirilmek istiyorum diye ama görevlendirmiyorlar. yeterki görevlendirsinler ücreti her halükarda alırım.
   
 14. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Kamuda çalışan İş Güvenliği Uzmanları Ücretsiz izin hakkını kullandığı durumlarda özel sektörde uzman olarak çalışabilir mi?

   
 15. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  Çalışamaz.Bu Yasak 657 sayılı kanunda tanımlanmış.O kanuna tabi olduğunuz sürece, yani memur olduğunuz sürece çalışamazsnız.Ücretsiz izinde olsa, sonuçta ücretsiz izin kullanan devlet memurusunuz (hala 657'ye tabisiniz.)   
 16. uzmanöğretmen

  uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

  yani 80 saat sadece kendi kamu kurumun için mi geçerli? ben öğretmen/ Csınıfı igu' yum aynı zamanda; özel bir kreşten risk analizi, acil ey. planı ve çalışan eğit. vermem için teklif aldım, bunları yapmam yasak yani öyle mi?

   
 17. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  Sadece kendi kurumunuz değil, görevlendirme ile her hangi bir Kamu Kurumu olabilir.Ama 657 sayılı kanunun aşağıdaki maddesi gereği özel sektör olamaz.

  Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:(1)

  Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK - 12; DeğiĢtirilerek kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)
  Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi
  müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak
  olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 8/8/2011-KHK-650/38
  md.; iptal cümle: Anayasa Mahkemesi’nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113, K.: 2012/108 sayılı Kararı ile.; (…) (1)
  Yeniden düzenleme son cümle: 2/1/2014-6514/9 md.) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.
  (Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.; iptal ikinci fıkra: Anayasa Mahkemesi’nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113
  K.: 2012/108 sayılı Kararı ile. (1) Yeniden düzenleme: 2/1/2014-6514/9 md.)
  Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim
  kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin
  kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.
  Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı
  oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler,

   
 18. uzmanöğretmen

  uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

  Ben bu madde değişti sanıyordum, teşekkür ederim.

   
 19. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

  ÜCRETSİZ İZİN HAKKI KULLANILIRSA ( 5 yılını doldurmuş olan 399 yada 657 ye tabi memurlar en fazla 2 defada toplam 12 ay ücretsiz izin alabilir) durum ne olur diye sormuştum. zira ücretsiz izinli olunan dönemde emekli sandığı yada 4c kapsamında sosyal güvenlik haklarınız askıya alınıyor.

   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 20. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi  ÖNERİ:
  Dediklerinize tamamen katılıyorum.
  Temenni olarak da nitelenebilecek bazı düşünce ve tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
  --------------
  Halihazırda ikinci görev olarak yapanlara ödenebilecek bedel:(maximum) 0,076998x200x80=1231,968 TL.
  Dediğiniz gibi,bu işin maddi ve manevi beklentileri karşılaması için;
  1-Atama ile görev verilen ,sizin durumunuzda olanlara bu bedel her ay maaşa ilave /Tazminat olarak, SABİT /SÜREKLİ verilmeli.
  (Gerekçeleri gayet güzel açıklamışsınız.)
  2- Aşağıdaki maddede koyulaştırılan 200 ve 80( sabit ve maksimum )sayılarının biri veya her ikisininde belli bir endekse göre güncel artışın sağlandığı ,Teminde Güçlük zammı gibi,örneğin;"İSG Risk Tazminatı" veya başka bir adlı ödeme yapılacak bir uygulamanın yapılması için,İSAG, başta olmak üzere,yetkili merciler nezdinde yasal ve iyi niyetli girişimler yapılmasının sağlanması.
  4-Mesleki Sigortanın mutlaka yapılması.
  3-Kamuda aynı durumda olan üyelerin, konuyu daha hassas ve gerçekçi öneriler eşliğinde paylaşımlarda bulunmasının sağlanmasının
  iyi olacağını düşünmekteyim.
  İş Kazasız çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.
  (Kanundan ilgili bölümden aldığım alıntı....:)
  6331/
  MADDE 8 –
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında,belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üstyöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Buödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  (İŞTE BAZI ÖRNEK HESAPLAMALAR.....:(Temenni edilen rakamlar konusunda lütfen, görüşlerinizi paylaşırsanız mısınız?)

  1-200x0,076998x80=1231,968 TL.
  2-300X,076998X80=1847,952 TL.
  3-400x0,076998x80=2463,936 TL.

  Bu bedelleri,Kadrolu görevli veya ikinci görev olarak yapanlara,ayırt edilmeksizin aynen ödendiğinde, "İ S G Uzmanlığı"nı daha cazip ve yapılabilir kılacak diye düşünüyorum.

   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica