Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi  BAŞKA KURUMLARDA MUVAFAKAT ZORUNLU. BURDAN BU ANLAŞILIYOR.


   
 2. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Dediğinize katılıyorum. Ama kurumlar İSG Katip olmadan nasıl ödeme yapacak. Her kurum kafasına göre bir çalışma yapacaksa işler iyice karışacak. Gelişme olursa bilgi verir misiniz?

   
 3. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Aslında olay şu noktaya geldi.Bu soruların cevabını verebilecek kimse varmı?
  Kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı görevlendirme ile birisine görev verilmişse (OLUR ile İSG Katip üzerinden değil..) kurum bu parayı nasıl ödeyecek? Kanun Madde 6 yani uzman çalıştırma zorunluluğunu ötelemiş 2016 temmuza a ama kurum İSG kurulu kurulması için yani madde 22 ye dayanarak kurulu kurmuş ve bu arada kurul için ve verilecek eğitimler için bir personele "iş güvenliği uzmanı" olarak görevlendirme vermiş OLUR ile.

  Şimdi bu görevlendirme alan kişi aslında 8.maddeye dayanarak ki bu madde 1.1.2013 den itibaren geçerli. 200 ek göstergeden parasını almalı.
  1- Şimdi İSG-Katip mevzusu olmadan 200 ek göstergeden bu parayı almak müm kün mü?
  2- İSG-Katip üzerinden sözleşme yapılmadan görevlendrme verilmesi resmi sorumluluğu geçerli kılmaz mı?
  3- 1.1.2014 itibari ile görevlendirme alan bir kişi ki olmayan bir kadroya ilişkin bir görevlendirme almış oluyor aslında, parası ödenmez ise bir şekilde diyelim, ilerde geçmişe dönük hak talebinde bulunulabilir mi?

  bu soruları şu sebepten soruyorum, çalışma bakanlığı resmi kurumlara yazı yazmıs, bızım kuruma gelen yazıyı bende gordum, kurulları kurun, isg uzman ve hekımı gorevlendırın dıyor.

     

   
 4. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  "Arkadaşlar. asıl sorun Çsgb isggm g. müdürlüğünden kaynaklanıyor. Risk, acil durum, eğitimi verin ama igu çalıştırmayın diyor müdürlük. OSGB lerle kısmi anlaşma yapın diyor. Kendilerine; Ertelenen 6. madde de OSGB seçeneği de ertelendi igu ile birlikte denince o sizin yorumunuz diyorlar. 6. madde ve ighizmetleri yönetmeliğinde "kurumda gerekli şartlara haiz personel olmadığı halde OSGB lerle anlaşır" ibaresi var, ben personel olarak şartlara uyuyorum, kurumum OSGB ile anlaşamaz diyorum. Cevap; sizin yorumunuz, biz öyle anlamıyoruz diyorlar. Anlayacağınız genel müdürlük, ya yazdığını bilmiyor ya da açıkça yazdıkları kanunu doğru yorumlayamıyor.

   
 5. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası benim anladığımı size söyleyeyim;
  Öncelikle kurum İsg kurulunda igu çalıştırma zorunluluğu yok. işyeri hekimide aynı.
  Olur ile çalıştırmak isg katip e göre daha gayrı resmi ancak açıkçası yazılan olurda "iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmesi" ibaresi geçerse direkt sorumlu olmasan bile herhangi bir kaza neticesinde işveren seni öne sürecektir. resmi sözleşmen olmasa bile iş müfettişlerinin insafına kalırsın. Ancak YALNIZCA yükümlülükler (Risk, acil d. ve eğitim gibi) için görevlendirme oluru yapılırsa bu biraz daha az sorumluluk ve risk taşıyabilir.
  1- Parayı kanun 8-7. bendine göre almak mümkün ama maliye bunun önünü kesmiş durumda. isggm de aynı düşüncede. Ancak Hizmet satın alma ile size ödeme yapabilme ihtimalleri var. OSGB ler teklif verir. o miktara sizi çalıştırabilir. Burda da sözleşme şartı var ama hizmet satın alma dolaylı bir yol olabilir. Ne kadar kanuni tartışılır.
  2- Cevabı ilk paragrafta. aslında resmi olarak geçerli değil ancak gelecekte isggm bu tür olurla verilen hizmetlerde sayılır diye bir kanun çıkarırsa şaşırmam.
  3- Bu konuda gelecekte ödenebilir diye söylemler olmuştu, yani duyumlar aldım ancak sadece söylenti. Sorun şu ki resmi olarak isg katipten sözleşme yapmış olsan hak edersin ve gerekirse mahkeme kararıyla bile gelecekte de alırsın. Ancak olur tam resmiyet sağlamıyor İş Güvenliği Kanun ve Yönetmeliklerine göre. Sonuç; Gelecekte alma ihtimalin olabilir ancak bana sorarsan bu % 1 ihtimali geçmez.
  Son paragrafında yazdığının cevabı ise; isggm Tüm kurum ve kuruluşlara (Zorunluluk olup olmadığına bakmadan) görevlendirin diye yazı yazmış. Sanırım bildirim yapmak için gözden kaçanlar olmasın diye herkese yazmışlar. Yani boş iş.

     

   
  turktay bu yazıya teşekkür etti.
 6. turktay

  turktay TÜİSAG Üyesi

  peki kurum amiri zorunlu görevlendirirse ne yapmak gerekir..

   
 7. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  6331 8. madde 7. bendine göre ücret vermesini istersiniz. ücretsiz çalıştıramaz.
   
 8. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Çsgb'den kurumlara gelen yazıda acilen İSG-KATİP üzerinden isg uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirmeleri yapın ve 1 Ocak 2013 ten itibaren zorunlu olan acil eylem planı, risk değerlendirme ve çalışanların eğitimini acilen yapın diyor. Hem de bunun için verilecek ücret temmuz 2016 ya öteleniyor. Para almadan kim bu sorumluluğu alır ki? Sonuçta OSGB'ye para verilmeyecek mi? Her şeyi birbirine karıştırdılar, şimdi kimse işin içinden çıkamıyor.
  Bu forumda da herkes farklı şeyler söylüyor. Bazıları ücret alabilirsiniz, bazıları Temmuz 2016 da diyor. Benim kanun/yönetmeliklerden okuyup anladığım Temmuz 2016 dan önce ücret verilmeyecek. Bu tarihe kadar nasıl görevlendirme yapılacağı ise tam bir muamma. Zaten şuana kadar kamu kurumunda çalışıp, İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapıp da ücret alabilen ben duymadım. Varsa lütfen bilgi verin.

  Not: Bu arada bahsettiğim konu mülga 81 dışındakiler için...   
 9. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Yalnız burda şöyle bir çelişki var. Madde 6 nın yürürlük tarihi 1/7/2016. Madde 6/1-a bendi iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi ile ilgili. Yani mülga 81 haricindeki kamu kurumlarında 1/7/2016 dan önce görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor.
  Ama madde 8, 7.bent yani ücretle ilgili düzenleme şuan yürürlükte. Tüm saçmalık bundan kaynaklanıyor.

     

   
 10. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  bu yazıyı paylaşmanız veya bana göndermeniz mümkün mü acaba?   
 11. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  Yalnız işverenler şu anda (2013 ocaktan beri) risk, acil d. ve eğitim konusunda yükümlüdürler. Bu nedenle kurumda igu belgesi bulunanları bu konularda ücretsiz çalıştırmak istemektedirler.
  İyiki 8, 7. bent var. yoksa işveren ücret ödemeden çalıştıracak ve çalışan sıkıntı yaşayacak. Bu maddeye göre çalıştırabilen işveren varsa çalıştırsın yoksa ücret ödemeden çalıştırmayı düşünen işveren sayısı çok. dikkat ederseniz yazdığım yazı üstte soru soran arkadaşa "peki kurum amiri zorunlu görevlendirirse ne yapmak gerekir.." sorusuna yol göstermek için verilmiş cevaptır.   
 12. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  mülga 81. madde dışında kalanlar nedir ? google den arama yaptım ama bulamadım.

   
 13. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir sorum olacak

  Çok Tehlikeli sınıfta olan bir kamu kurumunda toplam 2145 kişi çalışıyor bu kurum 3 ilde faaliyet gösteriyor Genel Müdürlük Ankara da ve çalışan profili şu şekilde

  1. Ankara'daki genel müdürlük

  1250 memur 70 İşçi

  2. İstanbuldaki Müdürlük

  600 memur 30 işçi


  3. Antalyadaki müdürlük


  150 memur 45 işçi


  bu duruma göre kurumda İş Güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi sayısı nasıl olacak?
   
 14. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  bu soru benimde kafama takıldı kamu hastanesi çok tehlikeli bir yer bu yerlerde 2016 yamı ertelendi ?

   
 15. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  4857 S.lı İş Kanunu MADDE 81
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ (1)

  (Değişik: 15/5/2008-5763/4 md.)

  İşverenler, devamlı olarak en az elli işçi çalıştırdıkları işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, işyerindeki işçi sayısı, işyerinin niteliği ve işin tehlike sınıf ve derecesine göre;

  a) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi oluşturmakla,

  b) Bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle,

  c) Sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanı olan bir veya birden fazla mühendis veya teknik elemanı görevlendirmekle,

  yükümlüdürler.

  İşverenler, bu yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, bünyesinde çalıştırdığı ve bu maddeye dayanılarak çıkarılacak yönetmelikte belirtilen vasıflara sahip personel ile yerine getirebileceği gibi, işletme dışında kurulu ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak da yerine getirebilir. Bu şekilde hizmet alınması işverenin sorumluklarını ortadan kaldırmaz.

  (Ek- 2/8/2010 - 6009/ 49 md) İşyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin nitelikleri, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alınmasına ilişkin hususlar, bu birimlerde bulunması gereken araç, gereç ve teçhizat ile görevlendirilecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin nitelikleri, sayısı, işe alınmaları, görev, yetki ve sorumlulukları, çalışma şartları, görevlerini nasıl yürütecekleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile eğitim kurumlarının yetkilendirilmeleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı eğitim programlarının ve bu programlarda görev alacak eğiticilerin niteliklerinin belirlenmesi ve belgelendirilmeleri ile eğitimlerin sonunda yapılacak sınavlar ilgili tarafların görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

  İşyeri hekimlerinin, işyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmeleri ve hizmet verilen işyerlerinde çalışan işçilerle sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmeleri hususunda diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.

  Kanuna veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuatına göre çalıştırılmakta olan hekimlere, üçüncü fıkrada öngörülen eğitimler aldırılmak suretiyle ve aslî görevleri kapsamında, çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşların asıl işveren olarak çalıştırdıkları işçilerin işyeri hekimliği hizmetleri gördürülür. Bu kurum ve kuruluşların diğer personel için oluşturulmuş olan sağlık birimleri, işyeri sağlık ve güvenlik birimi olarak da kullanılabilir.   
 16. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar TCDD, DSİ, TEİAŞ, Eti Maden İşletmeleri vs. gibi işçi çalıştıran kamu kurumlarıdır.

   
 17. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  çalışanların statüsünü tam olarak bilememekle birlikte isg uzmanı görevlendirmesi yapılırken işçi sayılarının dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. kurul kurulması, eğitim verilmesi, çalışan temsilcisi seçilmesi gibi çalışmalarda çalışanların hepsi dikkate alınmalı.

   
 18. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

  haklısınız ancak burada sormak istediğim şu;

  çok tehlikeli sınıfta olması nedeniyle 1000+1000 olmak üzere 2 A sınıfı uzman olması ve kalan 145 içinde kısmi zamanlı bir A sınıfı uzman(kısmi zamanlı) olması gerekecek. bu uzmanlarında KURUM PERSONELİ olması durumunda ;genel müdürlük bünyesinde(Ankara da) TAM ZAMANLI olarak çalışsa ve çalışan sayılarına göre muhtelif zamanlarda istanbul ve antalya da mesai yapsa. bu mümkün müdür?

   
 19. murti çe

  murti çe TÜİSAG Üyesi

  adamlar 472 t sertifika ücreti alıp oturacaklarına adam gibi yönetmelik çıkrtsınlar..isggm de yönetmelikten sertifikaya,eğitimden igu ücretlerine kadar hepsi tambi keşmekeş...nereden tutsan elinde kalıyorrr..offff offf ne zaman düzelir güzel ülkemmm...

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 20. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  musa bey, eğer birden fazla uzman çalışması gerekiyorsa sadece bir tanesinin tehlike sınıfının uyması yetiyor.Dolayısı ile hepsinin A olmasına gerek yok.Yukardaki şekilde de olur ama ayda en az bir kere kurul toplantısı için illeri gezmek gerekecektir.Ayrıca unutmamak lazım tam zamanlı uzmanın başka bir görevi olamaz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica