Tartışma - Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları | Sayfa 37 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. memduh yavuz

memduh yavuz TÜİSAG Üyesi

Bence de kamuda ek maaş hayal,
    En makul olanı özelde iş yapma izni verilmelidir

Hekimlere verilen haklar bize de verilmelidir.

Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
    ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  2. uzman07

uzman07 TÜİSAG Üyesi

Yönetmeliğe göre risk değerlendirmesinde ya da planlarda uzman olması zorunlu değil.

ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  3. memduh yavuz

Bence kamuda ek maaş hayal

4. EFE38

EFE38 TÜİSAG Üyesi

Bence bu konu ile ilgili ya asgari bir ücret tarifesi olmalıdır ki bunu bakanlık ya da TMMOB da hazırlayabilir yada 6331'e bir ek madde konularak kamu kurumlarında çalışan isg uzmanlarının alacağı ücretlere ilişkin tehlike sınıflarına göre hazırlanmış saat başı asgari ücret belirlenmelidir. Belki bu rakamlara göre piyasada da bir ücret tarifesi oluşmaya başlar bence ne dersiniz .....

turktay bu yazıya teşekkür etti.
  5. memduh yavuz

bu kadar insan kursa gitti belge aldı bunun sorumlusu yada sorumluları kim?2016 yılında zorunlu kamuda

6. rehapinaroglu

rehapinaroglu TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkürler bu formül lazımdı bana.

7. memduh yavuz

Bence bu konuda eksik çalışma yapılmış belgesi olanlar isg katipte otomatik kamu görevlendirme yapmalı

8. alpertegas

alpertegas TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum bu konuda bizde bişeyler yapmalıyız...

9. memduh yavuz

Kamuda çalışan isg uzmanlarına kamu tarifesi olarak sabit ek ödeme yapılmalı
    işletme müdürlükleri bazında görevlendirilmeli

turktay ve EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Mehmet Uzman

Mehmet Uzman TÜİSAG Üyesi

Hangi yönetmeliğe göre??

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

risk değerlendirme yönetmeliğine göre ekipte isg var
    ne demek istediğiniz anlamadım

11. snakedoc

snakedoc TÜİSAG Üyesi

@Mehmet TANRIVERDİ

yönetmeliğin sonundaki geçici madde'de diyorki

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

Özetle, uzman ve hekim bulundurma zorunluğu başlamamışsa, (mesela, işçi çalıştırmayan kamu kurumlarına 2016'ya kadar) ekipte uzman bulunmasada olur, diyor.

Mehmet Uzman ve uzman07 bu yazıya teşekkür etti.
  12. uzman07

uzman07 TÜİSAG Üyesi

Yönetmeliğe göre risk değerlendirmesinde ya da planlarda uzman olması zorunlu değil.
    @snakedoc benim yerime konuyu çok güzel açıklamış, tekrar teşekkürler.
    yönetmeliğin sonundaki geçici madde'de diyorki

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

Özetle, uzman ve hekim bulundurma zorunluğu başlamamışsa, (mesela, işçi çalıştırmayan kamu kurumlarına 2016'ya kadar) ekipte uzman bulunmasada olur, diyor.

13. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

ayrıca ekleme yapmak istedim, 50'den fazla çalışanı olan kurumlarda kurul nasıl kurulacak? :) kurulda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi yer alıyor, görevlendirme şartı yok ama kurulun kurulma ve bu kişilerin kurulda bulunma şartı var???

14. YusufS

YusufS TÜİSAG Üyesi

bu nasıl bir kanun ve yönetmelik ki herkes başka türlü anlıyor
    Allah bize akıl fikir versin :)

15. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

evet aynen doğru, o zaman şu aşamada kurul kurulacak fakat kurulda iyh ve igu olma zorunluluğu bulunmuyor.

16. ali yurtyapan

ali yurtyapan TÜİSAG Üyesi

merhabalar bu belirttiğiniz tarih için emin misiniz ? neden 01.07.2014 şu anda kamuda çalışan memur var ?

17. özgun toprak

özgun toprak TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 50 den az işçi çalıştıranlar kesinlikle temmuz 2016 ya ertelendi çalışan kavramı 6331 le gelen bir kavram kanunlar geriye yorumlanamaz.49 işçi çalışsın 500 memur çalışsın kurul temmuz 2016 da kurulur üzgünüm ama böyle.1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

18. ANIL ÇİNPOLAT

ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR KAMUDA ÇALIŞAN BİR ARKADAŞINIZ OLARAK YAZDIKLARIMI İYİ OKUYUN.
    KAMUDA İSG KURULU OLUŞTURMA ZORUNLULUĞU 1/1/2013 TARİHİ İTİBARİ İLE BAŞLADI.
    KAMUDA RİSK DEĞERLENDİRME, ACİL DURUM VE İSG EĞİTİMİ VERİLME ZORUNLULUĞU 1/1/2013 TARİHİ İTİBARİ İLE BAŞLADI.

BURAYA KADAR İTİRAZI OLAN YAZMASIN, KANUNU VE YÖNETMELİKLERİ İYİ OKUSUNNNN.

BEN KURUMUMDA TEK UZMAN BELGESINE SAHIBIM. KURUMUMA BU ÇALIŞMALARIN YAPILMASINI KANUN VE YONETMELIK BELGELERI ILE IZAH ETTIM.
    KURUMUN BUNLARI YAPMAMASINDAN DOLAYI YAKLASIK 300.000 TL İDARİ CEZAYA HER AN ALABİLECEĞİNİ BİLDİRDİM. (100 PERSONEL İÇİN)
    BU HESAP YUKARIDA OLMASI GEREKENLERİN YAPILMAMIŞ OLMASINDAN DOLAYI. (ANLAMAYAN KANUNUN SON MADDELERİNİ OKUSUN)

BEN KURUMUMDA VHKİ KADROSUNDAYIM. İSG UZMANI OLARAK 2016 TEMMUZA KADAR PARA ALAMAYACAĞIMDAN DOLAYI KURUMUMA ŞUNU TEKLİF ETTİM.
    BOŞTA BULUNAN MÜHENDİS KADROMUZ VAR. (SINAVDA AÇILMIYOR KURUMUMDA BU ARADA EPEY BİR SÜREDİR) BANA MÜHENDİS KADROSU İÇİN VEKALET VERİN, MAAŞIM ARTSIN. İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞMALAR YAPAYIM DEDİM.

KISACASI 2016 TEMMUZA KADAR PARA ALAMAYACAĞINIZA GÖRE, SİZDE KURUMUNUZDAN MAAŞINIZI ARTIRACAK UYGUN KADROLAR İÇİN VEKALET İSTEYİN DERİM BEN. YA DA BU İŞİ BELEŞ YAPACAKSINIZ. YA DA HİÇ KARIŞMAYACAKSINIZ KURUMUNUZ BAŞKA İSG UZMANI BULACAK YA DA OSGB LER İLE ANLAŞACAK.

19. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

DÜZELTME:
    Kamu ihale kanunu 4734 numaralıdır.(4857 olarak sehven yazılmış olmalı...)
    İyi çalışmalar.

20. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Anıl Bey nerede görevlisiniz siz?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica