Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. deniz k

  deniz k TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşlar.ben çevre ve şehircilik il müdürlüğünde 657 e tabi olarak çalışıyorum.c sınıfı sertifikam var.idaredekiler benim sertifikam olduğunu biliyor ve iş güvenliği ile ilgili işlemleri bana yaptırmak istiyor ancak bütün bunların sorumluluğunu ek ödeme olmadan yapmak istemiyorum.benim merak ettiğim idarenin benim üzerimde bu konuyla ilgili bi yaptırımı var mı?


   
 2. deniz k

  deniz k TÜİSAG Üyesi

  anladığım kadarıyla kamu kurumları risk analizi yaptırmak zorunda ancak iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda değil şimdilik.bu sebeple de kendi bünyesindeki memura (iş güveliği uzmanı olan) 2016 a kadar ödeme yapma zorunluluğu yok.peki risk analizi yaptırdığına dair de mi ödeme yok?sonuçta dışarıdan bu hizmeti alsa onlara para ödeyecek.ödeme olmadan bu işin sorumluluğunu almak bana mantıklı gelmiyor.

   
 3. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  d) İSG-KÂTİP: İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili iş ve işlemlerin Genel Müdürlükçe kayıt, takip ve izlenmesi amacıyla kullanılan iş sağlığı ve güvenliği kayıt, takip ve izleme programını, yönetmeliğin bu maddesine göre sizi İSG Katip ten elektronik ortamda görevlendirmenizi yapmak zorundadırlar...İSG Katip'ten yapılmayan tüm görevlendirme ve sözleşmeler hükümsüz olacaktır.Sorumluluğu direkt kurum amirine aittir.Bu nedenle İş Güvenliği ile alakalı atmış olduğunuz tüm imzalar hükümsüz olacaktır.

     

   
  deniz k bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği adına yapılacak çalışmalara , İSG Katip üzerinden sözleşme imzalanmadan,istihdam edilmeden ve herhangi bir ödenek olmadan risk değerlendirmelerine imza atar iseniz oluşacak bir iş kazası sonucunda ölüm yada yaralanma gerçekleşirse yargı karşısında sorumlu tutulacağınızı unutmamanız gerekiyor.

   
  deniz k bu yazıya teşekkür etti.
 5. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar risk analizi ve eğitim işlerini,sözleşme yapma yükümlülüğü ile karıştırmayın.Ne bir OSGB ne de kurum içinde görevli İG Uzmanı oturup risk analizi yapmaz zaten.risk analizi şirket içinden veya kurumsa o işyeri,kurum içinden kurulacak aklı başında bir ekip tarafından yapılır.Bu kişilerin iki üç günlük bir risk analizi eğitimi alması yeterli,gerçi böyle bir eğitim alması da mecburi değil.Ekip içerisinde İG Uzmanı ve İşyeri hekimi de doğal olarak bulunur ancak İG Uzmanı veya İş yeri Hekimi ile sözleşme yapma yükümlülüğü olmayan işyerleri bu ekipler içerisinde bu kişileri bulundurma mecburiyetinde değiller.Ekipler bu risk değerlendirmesini yaparken çeşitli kurum ve kuruluşlardan,üniversitelerden veya ücreti karşılığında OSGB lerden yardım alabilir,Bakanlığın yayınladığı Risk Değ Rehberlerinden yararlanabilir vs.Kısaca RD'yi İG Uzmanı yapmaz,ekip yapar.Eğitimler de bu şekildedir.Kurumda işinde uzman kişilerce uzmanlık alanına göre çalışanlara bu İSG Eğitimi verebilir,Devlet Memurları kanununa göre de eğitimlerin ders saat ücretleri bellidir.Oradan cüzi bir ödemeyi her eğitim veren memur alabilir.Yani bir makine mühendisi makina emniyeti ile ilgili,bakım onarımlarla ilgili,elektrik mühendisi elektrik güvenliği ile ilgili,bir inşaat mühendisi kazı emniyeti gibi konularda eğitim veremeyecekse bu çok komik olurdu.

     

   
  Figen124 bu yazıya teşekkür etti.
 6. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Şunu da ilave etmeliyim ki daha İG Uzmanlarının bir çoğu ne iş yapacağını ya da hangi işi nasıl yapacağını bile bilmiyor,basit kanun maddelerini ve yönetmelikleri bile okuyup yorum yapamayan pek çok arkadaşımız var ve ben bu arkadaşların zaten oturup da yapacakları Risk değerlendirmelerinin kopyala yapıştır mantığının ötesine geçemeyeceğini de gayet iyi biliyorum ve tabi OSGB lerin de farkı yok.Bir OSGB veya İG Uzmanı gelip de size şunu derse Risk değerlendirmenizi yapayım ve ücretim de şu kadardır.İşte orada sıkıntı başlıyor.Ordinaryus profesörü gelse bu işin RD yi işyerinde ekip kurmadan ve haftalarca gözlemler,toplantılar ve araştırmalar yapmadan bir risk değerlendirme yapamaz.

   
  Figen124, mekabe ve deniz k bu yazıya teşekkür etti.
 7. deniz k

  deniz k TÜİSAG Üyesi

  dediğinizde sonuna kadar haklısınız zaten millet ne yapacağını bilse bu kadar ikileme düşmez.ama tecrübesizlik de büyük sıkıntı doğuruyor.alt yapısı kurulmuş bir sektör değil bunların sıkıntısını yaşıyoruz maalesef.
  ayrıca teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için...
   
 8. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  sayın meslektaşım ben kamu hastaneler birliğinde çalışıyorum orda isg katip üzerinden sözleşme yapamadım sebebi ise 50 tane işçi statüsünde çalışan olmadığından neyse asıl sorum şu Abdullah bey beni il halk sağlığı tsm de toplum sağlık merkezinde görevlendirmek istiyorlar sorumluluğu çok ama maddi getirisi yok diyorlar bu şekilde tsm lerde yani toplum sağlık merkezlerinde çalışıp ekstra para alan, ödeme alan varmı lütfen cevaplayın bu çok önemli yoksa ödemeler için tsm de çalışsakta 2016 yılınımı bekleyeceğiz ona göre tsm de görevlendirmeyi kabül edecem çünkü sorumluluk çok getiriside yoksa yapmamızın çok bir mantığı olmaz lütfen abdullah bey veya tsm de yani il halk sağlıkta çalışan isg uzmanları cevaplasın cevabınızı bekliyorum.   
 9. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  sayın meslektaşlarım ve Abdullah bey beni il halk sağlığı tsm de toplum sağlık merkezinde görevlendirmek istiyorlar sorumluluğu çok ama maddi getirisi yok diyorlar bu şekilde tsm lerde yani toplum sağlık merkezlerinde çalışıp ekstra para alan, ödeme alan varmı lütfen cevaplayın bu çok önemli yoksa ödemeler için tsm de çalışsakta 2016 yılınımı bekleyeceğiz ona göre tsm de görevlendirmeyi kabül edecem çünkü sorumluluk çok getiriside yoksa yapmamızın çok bir mantığı olmaz lütfen abdullah bey veya tsm de yani il halk sağlıkta çalışan isg uzmanları cevaplasın cevabınızı bekliyorum.

     

   
 10. samet öztürk

  samet öztürk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba , belediye çalışmaları(asfalt,kanalizasyon,itfaiye,atölye,kaynak, asfalt şantiyesi vb.) hangi tür tehlike sınıfına girer   
 11. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Çok Tehlikeli   
 12. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bilgisi olan biri benim soruma cevap verebilirmi
  sayın meslektaşlarım ve Abdullah bey beni il halk sağlığı tsm de toplum sağlık merkezinde görevlendirmek istiyorlar sorumluluğu çok ama maddi getirisi yok diyorlar bu şekilde tsm lerde yani toplum sağlık merkezlerinde çalışıp ekstra para alan, ödeme alan varmı lütfen cevaplayın bu çok önemli yoksa ödemeler için tsm de çalışsakta 2016 yılınımı bekleyeceğiz ona göre tsm de görevlendirmeyi kabül edecem çünkü sorumluluk çok getiriside yoksa yapmamızın çok bir mantığı olmaz lütfen abdullah bey veya tsm de yani il halk sağlıkta çalışan isg uzmanları cevaplasın cevabınızı bekliyorum.

   
 13. turan özbay

  turan özbay TÜİSAG Üyesi

  merhaba ben 21 aralıktki sınava girecem ama hala başlamış degilim,nasıl çalışacağımıda bilmiyorum,kurstan aldıgım sıkıcı bir sürü döküman var hepsi birbirine karışmış durumda...özet veya nasıl çalışabilirim şeklinde bir önerisi olan varmıdıracaba
   
 14. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Formda kısa bilgilerin yer aldığı arşiv var bide soru havuzu var ordan bakabilirsin.

   
 15. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  Kurumlar şu an açmazda. ig uzmanı çalıştırma zorunluluğu kamuda 2016 ya ertelendiği doğru ama eğitimleri iş güvenliği uzmanı yapması gerekli. Dışarıdan hizmet alımıyla yapsa aynı şey yine iş güvenliği uzmanı çalıştırmış olacak :) Yukarıda bahsettiğim 3 madde yapılması gereken şeyler.
  Sonuç; Kurumlar ödenek için çare bulup, Acil eylem planı, risk değerlendirme ve Eğitimi Kendi elemanlarına yaptırmaları gerekecek. Belki yeni yıla bakanlıklar buna bütçe ayırabilir.   
 16. ld7626

  ld7626 TÜİSAG Üyesi

  Çare olarak ücret ödemeden bizi çalıştırmaya kalkarlarsa ne yapmamız gerekli?

   
 17. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  Çare olarak, ücretsiz çalıştırmaya kalkan kişiye 6331 isg kanunun 8. maddesinin 7. bendini okutun.
  7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

  bu madde şu an yürürlüktedir. "Çalıştıracaksanız, bu maddeye göre ücret ödemeniz gerekmektedir" dersiniz. Sorumluluğu büyük olan bu işte en azından belli bir ücret alarak yapmak icap eder. Hatta riske göre ücret yeterli bile sayılmaz doğrusu.

   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 18. altasege

  altasege TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende öğretmenim bizede yazı geldi müdür bey beni çağırdı bu işleri nasıl yapıcaz dedi ver parayı yapayım dedim senin görevin dedi bende görevlendirme yazısı istedim bir daha ses soluk çıkmadı arkadaşlar bedava iş yapmayın veya yapmayalımki bunlar üstlerini sıkıştırsın onlarda bakanı bu işler hiyerarji olarak böyle yürür müdür işini hallederse müdürüne bu işi nasıl yapıcaz diye sorarmı ben hallettim deyip öteki müdürlere hava atar o zaman onlarda bizi zorlar aman versinler hakkımızı bu belgeleri eve asmak içinmi aldık

   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 19. emin_akkopru

  emin_akkopru TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli gruba giriyor

   
 20. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  Kamu da çalışan isg uzmanları , Ocak 2014 itibariyle özel sektörde çalışmaya başlayacak. On kişinin altında işletmelerde TSM işe dahil ediliyor. Dolayısıyla tsm lere atanan memurlar , özel sektöre hizmet vermeye başlıyor.

   
  polat1980 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica