Tartışma - Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları | Sayfa 23 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi  TSM nin yolları taştan sesleri yükseliyor :)


   
 2. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB nin hastanelerimize göndermiş olduğu yazıdan Fatma Şahin'in haberi yok herhalde...

   
 3. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  Bize herhangi bir yazı gelmedi çalışma bakanlığından, ben direk konuşmayı dinledim ve eksiksiz onu söyledi

     

   
 4. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  işte yazı!

   

  Ekli Dosyalar:

  Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  okumadığımı nerden biliyorsun....

     

   
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Hocam yapmanız gereken şey cok basit ; http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx bu adrese giriyorsunuz kurumda biri gidip ssk e bildirge formu dolduracak eger bu varsa o giden kişi aynı zamanda e devlet sifresi alacak. aldıktan sonra sisteme girecek ve menude uzman atama kısmı var siizn tc girecek sonra siz aynı skeildehttp://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresine girip e devlet sifrenizle direk menude goreceksiniz onayı yapacaksınız boylece direk aktif olacak. Para konusundada guzel gelişmler var bir emsal arıyorum . eger genel bütceden birileri bu parayı almıssa emsal gosteir ndirek parayı verelim dediler sizlerdede ucret alan olursa bana da bilgi veriseniz sevinirim.

   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 7. L. TÜRKMEN

  L. TÜRKMEN TÜİSAG Üyesi

  evvelki hafta isg genel müdürlüğünden Kasım Özer imzalı bir yazı geldi. isg-katip üzerinden derhal görevlendirme yapılması gerektiğini söylüyor. fakat bizim idareciler yazıyı ciddiye almadı galiba.
   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  yukarıda paylaştım o yazıyı..   
 9. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Emin bey dikkatinizi çekti değilmi?bu yazı bir kamu hastanesine gönderilmiştir..

     

   
 10. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  evet gördüm kopyaladım yarın çıktı alacağım bizim hastanedeki idari hizmetler başkanına göstereceğim. aile hekimimizdi daha önceden çok yardımı olduğu için fahri danışmanlık yapıyorum :D bakalım ne diyecekler   
 11. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  birde kamu hastaneleri çok tehlikeli sınıf ve geneli 500den fazla olduğu için 4851 kapsamına bile girer 708 tane taşeron işçi çalıştırıyorlar :D   
  polat1980 bu yazıya teşekkür etti.
 12. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Biz de 50'den fazla çalışanı olan az tehlikeli kamu kurumuyız ve bize de derhal görevlendirme yapılmalı diye yazı geldi. Ama müdürümüz izinde olduğu için şu an kimse konuyla ilgilenmiyor. Sizin İSG-KATİP üzerinden sözleşme imzalamadan kurum içi görevlendirme yazısı ile yapılan görevlendirmenizin kurum açısından ve sizin açınızdan hiç bir geçerliliği yok.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği - Madde 14 teki 1c - 4-5-6 bentlerini incelemenizi öneririm.

   
  Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 13. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanunun Madde 38 Yürürlük kısmında 4857 sayılı İş kanunun mülga 81.maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumlarında 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girer diyor.
  Bahsi geçen Mülga 81.madde kapsamındaki çalışanlar kimler?Sanayiden sayılan kamu kurumları mı?Bu maddede İSG hizmetlerinden bahsediyor, net bi şekilde kapsamdan bahsetmiyor. Yorumunuz var mı?

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri (*)
  Madde 81 - (Değişik madde: 15/05/2008 - 5763 S.K./4. md.)(*)
  İşverenler, devamlı olarak en az elli işçi çalıştırdıkları işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, işyerindeki işçi sayısı, işyerinin niteliği ve işin tehlike sınıf ve derecesine göre;
  a) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi oluşturmakla,
  b) Bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle,
  c) Sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanı olan bir veya birden fazla mühendis veya teknik elemanı görevlendirmekle,
  yükümlüdürler.
  İşverenler, bu yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, bünyesinde çalıştırdığı ve bu maddeye dayanılarak çıkarılacak yönetmelikte belirtilen vasıflara sahip personel ile yerine getirebileceği gibi, işletme dışında kurulu ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak da yerine getirebilir. Bu şekilde hizmet alınması işverenin sorumluklarını ortadan kaldırmaz.
  (Ek fıkra: 23/07/2010 - 6009 S.K./49. md.) İşyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin nitelikleri, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alınmasına ilişkin hususlar, bu birimlerde bulunması gereken araç, gereç ve teçhizat ile görevlendirilecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin nitelikleri, sayısı, işe alınmaları, görev, yetki ve sorumlulukları, çalışma şartları, görevlerini nasıl yürütecekleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile eğitim kurumlarının yetkilendirilmeleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı eğitim programlarının ve bu programlarda görev alacak eğiticilerin niteliklerinin belirlenmesi ve belgelendirilmeleri ile eğitimlerin sonunda yapılacak sınavlar ilgili tarafların görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
  (Ek fıkra: 23/07/2010 - 6009 S.K./49. md.) İşyeri hekimlerinin, işyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmeleri ve hizmet verilen işyerlerinde çalışan işçilerle sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmeleri hususunda diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.
  (Mülga fıkra: 23/07/2010 - 6009 S.K./49. md.)(**)
  Kanuna veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuatına göre çalıştırılmakta olan hekimlere, üçüncü fıkrada öngörülen eğitimler aldırılmak suretiyle ve asli görevleri kapsamında, çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşların asıl işveren olarak çalıştırdıkları işçilerin işyeri hekimliği hizmetleri gördürülür. Bu kurum ve kuruluşların diğer personel için oluşturulmuş olan sağlık birimleri, işyeri sağlık ve güvenlik birimi olarak da kullanılabilir.

  İş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar
   
  Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 14. akınbl

  akınbl TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, torba yasada 56. madde değişikliğine göre a bendi değiştirilmiş olup, 8. maddenin ertelenmesi kaldırılmış ve 3. bendine göre işlem yapılması gereken maddeler arasına girmiştir. Bu da demek oluyorki; yayım tarihinden itibaren 6 ay sonra, yani 30.12.2012 tarihinden itibaren 8. madde geçerlidir. 8. maddenin 7. bendi kamu kurumlarında ücret ve saat çalışmasını anlatmaktadır.
  Ödeme kısmı aşılmış olup, kurumca hangi ödeneğe göre ödeneceği bulunmaya çalışılmaktadır. Kamu kurumları (50 çalışan üzeri) eğitim vs. yi mecburen iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıracağından, kamuda bulunan iş güvenliği uzmanları yakın zamanda sözleşme imzalayarak iş güvenliği hizmetlerini verebileceklerdir.

  MADDE 56 –6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “a) 6 ve 7nci maddeleri;

  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için1/7/2016tarihinde,

  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için1/1/2014tarihinde,

  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

   
  engineer17 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Genel Sekreterlik Az Tehlikeli(Hastane demiyorum dikkat edin!)   
 16. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  kaç çalışanınız var?

   
 17. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  çalışanlar genel sekreterlik bünyesinde 45 kişi

   
 18. Güler Yıldırım

  Güler Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Devlet, memuru olan iş yeri hekimine dışarıda da bu işi yapabilirsin yetkisi verirken iş güvenliği uzmanına bu yetkiyi neden vermiyor? Biz bu şartlarda C sınıfı olan belgemizi, kamuda çalışamadığımız için nasıl B sınıfına yükselteceğiz? Daha da önemlisi bu çifte standart neden?

   
 19. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  Eğer 1500 gün ödenmiş priminiz varsa, 02.08.2014 tarihine kadar 2 kez B sınıfı uzmanlık sınavına girebilirsiniz. bugünkü resmi gazetede yayımlandı.

  MADDE 22 –Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Sınıflar arası yükselme

  GEÇİCİ MADDE 2 –(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar.

  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar.

  (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

  (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

   
  Güler Yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 20. miner ATA

  miner ATA Guest

  sınava başvuru tarihinde prim günü (hizmet yılı) nasıl bildirilecek.??? ben sürecin kısa olmasından dolayı şimdiden kendi kurumuma dilekçe ile başvurup hizmet cetvelimi alıp onaylattım. tavsiyem sizde alın. zira bugün alo 170 i aradım ve kamu görevlileri için hizmet süresinin tespitinin nasıl yapılacağını sordum. bu konuda bilgi veremedi ancak isterseniz adınıza bir işlem kaydı oluşturalım dedi. ( kayıt no su ile bu soruma cevap verileceğini söyledi). ancak bu cevabın bayramdan sonra olacağını söyledi. araya giren bayram (kurban ve 29 ekim) ve sınav başvuru süresinin çok sıkışık olmasından bahisle madur olmamak adına şimdiden bu durumu araştırın derim. zira hazırlıklı olmak lazım Emekli Sandığı nı da aradım emekli sandığındaki hizmet süremi sordum bana verilen cevap: 2008 den önceki kayıtlarınız bizde gözükmez oldu kurumunuzdan almanız daha uygun olur dendi (1990 dan bu yana 399 sayılı kanuna tabi sözleşmeli personelim) . bu demektir ki: 2008 den önceki hizmet süremizi kurumumuzdan almamız gerekecek. benim kurumum da hizmet oldukça hızlı olduğu için sıkıntı çekmeden kurumumdan bu bilgileri hemen aldım ve sınav başvuru tarihini bekliyorum. sizlerde şimdiden gardınızı alın arkadaşlar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica