Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi  27.11.2010 tarihli ve 27768 sayılı resmii gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin Ek:4 de ki form kurumunuz tarafından doldurularak Çalışma Ve Sosyal Güvenlik bakanlığına bildirecek. bakanlığın onayından sonra siz kurumunuzda İSG uzmanı olarak çalışabilirsiniz.


   
  Cüneyt TOSUN ve karabay bu yazıya teşekkür etti.
 2. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle KPSS girerek kamu personeli olmalısınız. Yada 6331 sayılı yasanın 6. Maddesine göre Kamu 01.07.2014 yılında İSG Uzmanı çalıştırmak mecburiyetinde kalacak. Kamu İSG Uzmanı ihtiyacı için uzman kadrosu ve görev alacakları şemayı oluşturarak Maliye Bakanlığından onay aldıktan sonra KPSS ile İSG Uzmanı alarak ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

   
  kimyacı88 bu yazıya teşekkür etti.
 3. karabay

  karabay TÜİSAG Üyesi

  Bir dilekçe ekinde belgenizin fotokopisini kurumunuza veriyorsunuz. Aşagıdaki örnek dilekçe gibi, önce kendinizi tanıtın sonra da .....
  Almış olduğum ..........2012 tarih ve ................ Belge numaralı İş Güvenliği Uzmanlık belgemin fotokopisi ekte sunulmaktadır.
  30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ nun 8.maddesinin 7.bendinde belirtildiği şekilde, asli görevimin yanı sıra İş Güvenliği Uzmanı olarak ta görevlendirilmem konusunda gereğini saygılarımla arz ederim.

     

   
  okanmersin, AHMET01 ve teknopol bu yazıya teşekkür etti.
 4. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı zorunluluğu 2014'te

  'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor.

  Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor
  İş güvenliği uzmanı olan memurlar fazladan 1.200 lira ek ödeme alacak.
  'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Dolayısıyla bu tarih itibariyle ilave ücret almaya başlanacak'
  http://www.f5haber.com/guncel-ekonomi/is-guvenligi-uzmani-zorunlulugu-2014-te-haberi-3259317/

   
 5. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Sayın medyatörüm. Kamuda İSG Uzmanlığını asli görev olarak yapanların bu ücreti alabileceğine ihtimal veremiyorum. Çünki 6331 sayılı kanunun 8. maddesi yuvarlak ifadelerle dolu, kanunu hazırlayanlarla görüştüm. Olumsuz , yetersiz bilgiler aldım. Çıkacak yönetmeliklerde net ifadeler olursa belki düzelir.

     

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 6. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız yuvarlak ifadeler mevcut ücret konusunda herhangi bir şey diyemem kanunu çıkaran da devlet uygulama alanına girende umarım hepsi bizim için hayırlı olur.

   
 7. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi

  Ben Karayolları Gen Müd. İş Güv. Şefi olarak çalışıyorum. Ancak kurumların çoğunda bizde dahil uzman kadrosu bulunmamakta. İSG Uzmanı için Kamuda uzmanlık kadrosu oluşturulabilirse ekonomik açıdan iyileştirme olur. Bu iş cazip hale gelir. Başka türlü eleman bulma mümkün gözükmemekte. Forum sayfanızda bu konulara değinirseniz yeni yönetmelikler çıkmadan baskı unsuru olabilir diye düşünüyorum.
   
  alioguz ve ISG-isg bu yazıya teşekkür etti.
 8. raşit keskin

  raşit keskin TÜİSAG Üyesi

  özellikle mahalli idareler bünyesinde çalışan c belgesi almaya yetkili teknik personellerini kursa göndermek kaydıyla isg uzmanı açığını kapatıyorlar. Boş olan yerede sözleşmeli personel alımıyla dolduruyor.   
 9. tekmas

  tekmas TÜİSAG Üyesi

  Merhaba. Ben İst. Valiliğinde Memurum (MÜH. DİPLOMAM VAR) Kamuda nasıl ve kim tarafından görevlendirilebiliyoruz. Şimdi kursa gidip belgemi alsam .......... görevlendirilmeme ihtimalim olurmu? Başka kurumdan da hizmet alımı şeklinde oluyormuş sanırım...

     

   
 10. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Ben mahalli idarede çalışan bir c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ancak isg uzmanlığı değil mühendislik yapıyorum.Çalıştığımız kurumların hangi sınıfta isg uzmanı çalıştırılması gerektiği ile ilgili henüz bir yönetmelik yayınlanmadı buna istinaen kurumun A,B,C hangi sınıfa girdiği belli değil.Benim sorum acaba bu yönetmelik ne zaman çıkar ve kurumum B olsa dahi kanun gereği 3 sene C belgemle çalışabilirmiyim.Ayrıca kurum beni hemen görevim harici isg uzmanı olarak görevlendirse ek maaş almaya başlamam gerekmezmi?:düşünceli:   
  k50 bu yazıya teşekkür etti.
 11. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Kardeş mahalli idarelerden kastın nedir.? Belediyemi ? Yoksa mahalli idareler genel müdürlüğümü? Bunu netleştirerek sorsan daha iyi olur. Eğer belediye ise bende belediyede çalışan bir c sınıfı uzmanım. Görevlendirme yazısı ile görevlendirildim ve bu durum çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bildirildi. Yanlız belediye işlerini değerlendirdiğimiz zaman çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfına giren işlerde oldğu için biz bir a sınıfı uzmandanda destek alıyoruz. Bunuda belirtmek isterim.
  Sadece mahalli idareler müdürlüğünde çalışıyorsan orası az tehlikeli guruba girer bu nedenle c sınıfı yeterlidir. Ancak kanun haziran 2014 uygulamaya girecek diyor kamuda. Bunuda dikkate alın derim.   
 12. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Mahalli idareden kasıt il özel idaresi.Eğer görevlendirilebiliyorsa iyi olur tabi.

   
 13. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  5302 sayılı kanuna baktığımızda sizde bina yol kanal gibi işlerde var. Bunlar çok tehlikeli ve tehlikeli işler sınıfına giriyor. Bu nedenle bir a sınıfı yada 4 sene için bir b sınıfı uzman altında kurumunuz sizi iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir. A yada B sınıfı uzmanı KİK ' e göre temin debilirsiniz. Evet il özel idaresinin yöneticisi kimse o sizi görevlendirebilir. Görevlendirdikten sonra hem görevlendirme yazısı hemde görevlendirildiğinizi bildiren yazıyı İSG Genel Müdürlüğüne göndermeniz gerekir. Kolay gelsin.
   
 14. nemo11

  nemo11 TÜİSAG Üyesi

  yapamaz.

   
 15. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  6331 madde 8 bend 7 yi okumanızı tavsiye ederim   
 16. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Memursa yapamaz. İşçi kadrosunda ise yapabilir. Kanunları iyi okuyun derim.

   
 17. k50

  k50 TÜİSAG Üyesi

  Bir kamu kurumunda mühendis olarak çalışıyorum.
  1-Bu isg uzmanlığı belgesini alsam, kurumumda extra ücretle çalıştırılabiliyor muyum yani? Bu olay nasıl oluyor ya?
  2-isg uzmanı çalıştırmak kurumlarda zorunlu olduğunda, kurumum belli süreyle (1-2 yıl neyse) beni görevlendirme mi yapacak ? Yoksa bu belgeye sahip olduğum sürece kurumda hep görevli mi olacağım? Sonuçta bi sürü kişi bu belgeyi alabilir kurumda. Seçme neye göre olacak?
  3-Bu belgeye sahibim diye dilekçe verdiğimde kurumum beni isg kapsamında çalıştırmak zorunda mıdır?
  Bu üçünün cevabını istiyorum :)

  İşi bilen birisi net bilgi verirse sevinirim..

   
 18. zoz

  zoz TÜİSAG Üyesi

  ben c sınıfı sertifika almak için sınava gireceğim , diyelim ki sertifikayı aldım ama benim kuruma a sınıfı dediler a yı alana kadar belge işe yaramayacak mı? bu arada kamu kurumundayım

   
 19. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Evet Zoz... belgeniz işe yaramayacak ki A sınıfı olmanında şartları var bir üst sınıfa geçebilmek için zaten belgenizin işli yani belgenizin çalışıyor olması lazım. bazı mühendislerin belgelerinin kiralanması gibi durumlar mevcut sakın bu dediğimden kiralama olayını çıkarmayın.

   
  zoz bu yazıya teşekkür etti.
 20. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica