Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

adanascuba

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Meslek liseleride dahil oldu boylece

ilayda.0

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hayır arkadaşım özel sektörde çalışamazsın..Sadece kamudan sayılan yerlere bakabilirsin..Özelde çalışmak istiyorsan istifa edeceksin..Ayrıca bakınız 6331 sayılı İŞ KANUNU..

Arkadaşlar 6331 sayılı kanunun adı iş sağlığı ve güvenliği kanunu; iş kanunu diye andığınız ise 4857 sayılı kanun burada bilgiçlik yapıyorsunuz ama şunu bile doğru yazamıyorsunuz....

adanascuba

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 6331 sayılı kanunun adı iş sağlığı ve güvenliği kanunu; iş kanunu diye andığınız ise 4857 sayılı kanun burada bilgiçlik yapıyorsunuz ama şunu bile doğru yazamıyorsunuz....

İstifamı edecekmişiz emredersin

AbdullahBOZKIR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar 6495 Sayılı Kanundan;
Kamu kurumlarında sadece 657 ye göre değil 4857 ye göre çalıştırılan(hizmet alım yoluyla) personelde var.Bu durumda4857 göre 50 den fazla çalışanı olan kamu kurumu İG uzmanı ve İY hekimi çalıştırmak zorundadır.Örneğin kaymakamlık ve valilik oluru ile çalıştırılan usta öğretici öğretmen ve Kuran kursu hocaları.Az tehlikeli sınıfta olup bir işveren 4857 ye göre (SGK) 50 den fazla personel çalıştırıyorsa kesinlikle sorumluğunu yerine getirmesi gerekiyor.İş sağlığı güvenliği genel müdürlüğü resmi yazı gönderdi ve kamu kurumlarını uyardı isg katipten iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimeleri girişini yapın yoksa ceza yersiniz diye belge bende var. isteyen arkadaşlara gönderirim.
Kamuda çalışan arkadaşlar sakın olada istifayı falan düşünmeyin.İşsiz kalırsınız.Ya da çok sıkıntı çekersiniz.Kendi bulunduğunuz ilde araştırma yapın kamu tarafından geçici olarak işçi çalıştıran kurumlara görevlendirme isteyin bu bir hak kanun açık.
Kafasına soru takılan arkadaş benimle irtibata geçebilir. Tüm arkadaşlara sevgi ve saygılarımla...
Abdullah BOZKIR

aysima

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hiçbir kamu çalışanına ücretini ödemeden kimse eğitim yaptırtamaz.Bir kamu çalışanının verdiği eğitimler için alabileceği saat ücreti falan tanımlanmış ve belirlenmiş durumdadır.Örneğin geçenlerde kimya mühendisi arkadaşım proseslerle ilgili bizim işçilere işbaşı eğitimi verdi ve yaklaşık 90 saat falan eğitim sürdü.Kesintiler çıkınca eline net 700 TL gibi bir rakam geçmişti.
merhaba erteleme yok dediniz kamuya atamalar 2016 ya ertelenmişti ben mi yanlış biliyorum?

MZENGİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2016 ya ertelendi. Yani devlet ben bu işe hazır değilim dedi. Ancak özel sektöre sen mecbursun kanunu uygulayacaksın dendi. Kamu bu kadar personelle ve sınırsız kaynakla bu iş yapamıyorsa bunu özel sektörden istemesi insafsızlık. Ayrıca Kamu kanunu kendisi için ertelemekle hantallığını ortaya koymuş oldu. Bu konuda Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına mail attım. Ancak bir cevap alamadım. Halen Kamu Kurumlarının hiç birinde, risk değerlendirilmesi, acil eylem planları, çalışan eğitimlerinin hiç biri yapılmamaktadır. Kamuda çalıştığımız için özel sektörde çalışamıyoruz. Bu nedenle ileride B sınıfı iş güvenliği Uzmanlığı sınavına da giremeyeceğim. Yapmış olduğumuz bunca masraf ve emek boşa gitmiş oldu. Kamuda çalışan tüm İş güvenliği uzmanlarının bu konuda ortak çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum..

ertanu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Selam arkadaşlar ben de kamuda 657 ye göre çalışıyorum.Örneğin hastaneler de bu ertelenen kamu kuruluşları içinde yer alıyor mu??500 yataklı ve 1000 kişiden fazla çalışanı olan bir kurum..Teşekkürler.

Kenan BORA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kamuda iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2016 ya ertelendi. Yani devlet ben bu işe hazır değilim dedi. Ancak özel sektöre sen mecbursun kanunu uygulayacaksın dendi. Kamu bu kadar personelle ve sınırsız kaynakla bu iş yapamıyorsa bunu özel sektörden istemesi insafsızlık. Ayrıca Kamu kanunu kendisi için ertelemekle hantallığını ortaya koymuş oldu. Bu konuda Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına mail attım. Ancak bir cevap alamadım. Halen Kamu Kurumlarının hiç birinde, risk değerlendirilmesi, acil eylem planları, çalışan eğitimlerinin hiç biri yapılmamaktadır. Kamuda çalıştığımız için özel sektörde çalışamıyoruz. Bu nedenle ileride B sınıfı iş güvenliği Uzmanlığı sınavına da giremeyeceğim. Yapmış olduğumuz bunca masraf ve emek boşa gitmiş oldu. Kamuda çalışan tüm İş güvenliği uzmanlarının bu konuda ortak çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum..
Hocam tüm kamuda 2016'ya ertelenmedi. 4857 sayılı kanunun 81. maddesine göre işçi çalıştıran kurumlarda 1 ocak 2013'te yürürlüğe girdi. (küçük biz düzeltme) ama söylediklerinizin tamamında haklısınız.

hgokalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Abdullah Bey Merhaba,
Yazıyı bana taratıp gönderebilir misiniz acaba, teşekkür ederim...
hgokalp06@*****

• Like
Tepkiler: zkb

zkb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili arkadaşlar, çevre ve şehircilik bakanlığının taşra teşkilatında çalışıyorum, bu son sınavla c sınıfı belge alacağım inş. Müdürlüğümüzde 50den fazla çalışan var, üstelik işçi kadrosuyla çalışan 3kişi var. Yapılan işler arasında yapım işleri var, şantiyeye gitme durumu var. Ben 2016 yı beklemeden iş güv uzmanlığı yapabileceğim anladığım kadarıyla? C sınıfı 4 yıllığına tehlikeli işlere de bakabiliyor nasılsa ? Bilgilerinizi aktarır mısınız ? Teşekkürler.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamu kurumlarında sadece 657 ye göre değil 4857 ye göre çalıştırılan(hizmet alım yoluyla) personelde var.Bu durumda4857 göre 50 den fazla çalışanı olan kamu kurumu İG uzmanı ve İY hekimi çalıştırmak zorundadır.Örneğin kaymakamlık ve valilik oluru ile çalıştırılan usta öğretici öğretmen ve Kuran kursu hocaları.Az tehlikeli sınıfta olup bir işveren 4857 ye göre (SGK) 50 den fazla personel çalıştırıyorsa kesinlikle sorumluğunu yerine getirmesi gerekiyor.İş sağlığı güvenliği genel müdürlüğü resmi yazı gönderdi ve kamu kurumlarını uyardı isg katipten iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimeleri girişini yapın yoksa ceza yersiniz diye belge bende var. isteyen arkadaşlara gönderirim.
Abdullah BOZKIR

Abdullah bey bende kamuda çalışıyorum.Bir hastanede idareciyim.Aynı zamanda isg uzm.sınavını yeni kazandım sizinle özelde görüşmem gerekiyor.

can61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar kamu isg uzmanlarına ödeme yapmıyor.maliye yasa ertelendi diyor.ertelenmese bile bütçede kalemi yok diyor haklı olarak.bende kamuda sağlıkta c belgeliyim.risk değ.eğitimleri bedeva yapacaz sizin anlayacağınız

koçyiğit_kayhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kamuda çalışıp aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olan arkadaşlar. Can61 arkadaşıma katılıyorum sanırım kamu kendi ihtiyacını ücret ödemeden kendi personelinden(işgüvenliği uzmanı olan) karşılayacak ek görevlendirme ile, bu olayı ballandırdılar kendi personelleri de belgeyi aldı ek ücret verecekler diye 1500 tl ye yakın ama herkes harıl harıl belgeyi alınca da açıkçası kendi işleri görüldü kendi personelini kullanacak ve ücrette çok fazla bir değişiklik olmasını beklemeyin böyle bir bütçe yok sorumluluğunuz artacak. Bu şekilde çalışıp ek ücret alan arkadaşımız varsa söylesin?

ertanu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sevgili arkadaşlar Kamu kurumlarındaki erteleme, hizmet alımı ile eleman çalıştıran Örn. hastanelerde geçersiz hale mi geliyor??Bir de bildirimi yapılmak suretiyle bir kamu görevlisi 10 saate kadar ders mahiyetinde dışarda çalışabiliyor.Bu kapsamda isg uzmanı olarak ek iş yapılabilir mi??

muhendistunc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kamuda çalışan arkadaşlar sakın olada istifayı falan düşünmeyin.İşsiz kalırsınız.Ya da çok sıkıntı çekersiniz.Kendi bulunduğunuz ilde araştırma yapın kamu tarafından geçici olarak işçi çalıştıran kurumlara görevlendirme isteyin bu bir hak kanun açık.
Kafasına soru takılan arkadaş benimle irtibata geçebilir. Tüm arkadaşlara sevgi ve saygılarımla...
Abdullah BOZKIR

Abdullah Bey, bahsettiğiniz belgeyi bana mail atabilirmisiniz? saygılarımla
Mehmet TUNÇ

Saban0306

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bana gönderebilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür eder işlerinde başarılar dilerim.

İyi Çalımalar...

mfk44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Abdullah BOZKIR
selam Abdullah Bey , ben de kamuda çalışan İG uzmanıyım.. bahsettiğiniz yazıyı bana da mail atarsanız sevinirim.. teşekkürler. mfkurtulmus44@*****

nesyal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Abdullah BOZKIR
Merhaba,
Yazıyı bana gönderebilir misiniz , teşekkür ederim,

baharcandan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Abdullah Bey; kamuda cok tehlikeli sinifta çalışan is guvenligi uzmanıyım, ilgili belgeyi bana da atarsanız sevinirim...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.