Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. experience

  experience TÜİSAG Üyesi



  Tabi benim kurumumda bazı tesislerde o kadar çok sayıda eleman çalışıyor ki mesela geçen gün bir tesisimizdeki Makine Şefi arkadaşa 140 saat görevlendirme yaptılar.Kağıt üzerinde bizim İG Mühendisimiz var,artık ceza yemeyiz bu yüzden diye düşünen idareciler şunu da hesaba katmalılar.O makine şefi arkadaş aylık mesaisinin belirli bir 140 saatini İG Uzmanı olarak çalışacağından bu saatlerde başka bir işle uğraştığını gösteren bir belge olursa ve bir iş kazası olursa hem kendilerinin hem de o arkadaşın başını yakacaklar.Bir kaza sonrası Bilirkişi gerekli incelemeleri yaptı diyelim ve makine şefi arkadaş her ayın ilk üç haftası İG Uzmanlığı yapıyor görünmesine rağmen o tarihte işletme için açılmış pek çok sipariş veya başka kurumlara yazılmış bazı evraklarda Makine şefi arkadaşın imzası var.Raporda diycek ki bilirkişi,bu kurumda İG Uzmanı kişi, çalışanlar için harcaması gereken mesaisinin büyük bölümünde diğer işlerini yaparak görevini ihmal etmiştir.Burada asli işi için harcayabileceği süre yaklaşık olarak yalnızca 20-30 saat olmalıdır.Yani makine şefi olarak altında bulunan personele ayda sadece 20-30 saat şeflik yapabilir.
  Kamuda bu görevlendirmeler yeni yeni olacağı için bunun gibi pek çok konuda problemler ve uygulama zorlukları ortaya çıkacak ve gündeme gelecek.Mesela ben her deftere bişeyler yazıp Tesis Müdürüne imzalatmak için odasına gidiyorum,beni görünce gene mi sen diyor.Bunu bunu niye böyle yazdın,şunu niye şöyle yazdın,bunu yazmasan olmaz mı,sen böyle yazarsan biz burda kimseye iş yaptıramayız gibi,gibi.Ben de diyorum ki ben gördüğüm her olumsuzluğu size bildirmekle mükellefim,yazmak zorundayım.Tabi bu yüzden aramız biraz limoni,gelgelelim aynı zamanda adam benim ilk sicil amirimin sicil amiri ve bizim sicillerimizin son şeklini bu müdür veriyor.Valla yaptığım işin sicilime yansımaları hakkında en ufak fikrim yok.O yüzden hiç de etik olmayan bir durum ortaya çıkmış oluyor.


   
  personfrau bu yazıya teşekkür etti.
 2. Erginnn

  Erginnn TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben öğretmenim öğretmenliğin dışında özelde de iş güvenliği uzmanlığı yapabilirmiyim.

   
 3. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  maalesef kamuda öğretmenseniz olmaz

     

   
 4. doganays

  doganays TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kamu da memur olarak çalışmaktayım.

  iş güvenliği uzmanlığı sertifikam var.

  sorum şu olacak

  bağımsız olarak özeldeki ufak işletmelere ücret karşılığında risk değerlendirmesi acil durum planı yapabilirmiyim ?

   
 5. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  önceki yazıları okursanız olmayacağını görürsünüz. kamuda dediklerinizi yaparsanız ücret alabilirmisiniz onu araştırmak lazım

     

   
 6. igurdal

  igurdal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba..

  ilgili mevzuatın haziran 2014 tarihi itibariyle kamu kurumlarında yürürlüğe gireceğini biliyoruz. ancak detaylar yanlış bilmiyorsam henüz netleşmedi.

  bilgisi olan arkadaşlardan ricam aşağıdaki konularda yardımcı olabilir mi

  *şu an bir kamu kurumunda görev yapan memur haziran 2014 itibariyle yalnızca çalıştığı merkezde/birimde/şubede mi i.s.g uzmanlığı görevini yapacak yoksa, i.s.g için ayrı bir birim oluşturulup (mesela tüm kamu kurumları için ortak bir OSGB) bu ortak birimde diğer tüm kamu kurumlarına mı hizmet verecek?

  **yine kamu için i.s.g uzmanı sertifikasına sahip memur i.s.g ile ilgili çalışmalarını rutin mesai saatleri dışında fazla mesai olarak mı yürütecek yoksa, görevi herneyse bırakıp çalıştığı kurumda sadece isg ile ilgili konuda mı görev alacak?

  ***bu noktada i.s.g sertifikasına sahip memurlara, iş güvenliği uzmanlığı adı altında kadro verilebir mi?

  ****kamuda i.s.g uzmanı sertifikasına sahip memur sayısı yanlış bilmiyorsam yetersiz. devlet gereken sayıda uzmanı sizce nasıl tahsis edecek?

  vakit ayırdığınız için teşekkürler.

   
 7. reeaall

  reeaall TÜİSAG Üyesi

  iyi günler arkadaşlar.
  önemli bir sorum var.
  çalıştığım kurum "çok tehlikeli işler" sınıfında olan bir kamu kurumu(devlet hastanesi) . ben inşaat mühendisiyim ve C sertifikasına sahibim.
  fakat sorun şu ki çalıştığım kurum bana "görevlendirme" yazısı yazarak bana ayda 4-5 kere farklı ilçelerdeki hastanelerde "iş güvenliği" eğitimi verdirmek istiyor. ama bunu sadece harcırah vererek yaptırmak istiyor. fakat 6331İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 8. maddesinin 7 fıkrasına göre saat başı ücret almam gerekmiyor mu?

  Ayrıca benim görev tanımımda yazmadığı halde beni bu görevde Re'sen görevlendirebilirler mi?




   
 8. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzman olarak eğitim verebilirsiniz. o saat başı ücreti hastanede iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığınız zaman geçerlidir. şu an A sınıfının altında uzman olarak çalışabilirsiniz. sizi İSG uzmanı olarak görevlendiremezler.



   
 9. reeaall

  reeaall TÜİSAG Üyesi


  peki o zaman nasıl görevlendirme yaparak benden eğitim vermemi isteyebiliyorlar. ben buraya inşaat mühendisi olarak atandım "isg uzmanı olarak" değil. bilemedim

     

   
 10. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  görev tanımınızda inşaat mühendisi olarak böyle bir eğitim bulunmayabilir ama personelin eğitiminde ilgili teknik personel görevlendirilir. ayrıca görev tanımında amirin verdiği diğer görevleri yapmak gibi bir ibare de var zorunlu olarak yapıyorsunuz. uzmanlık alanınız olsun veya olmasın. inşaat mühendisiyim diye diğer işlerin hiçbirine bakmam diyemiyorsunuz yani ;)



   
 11. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  sayın reeaall,sen teknik personel olarak altındaki kişilere tabiki de iş başı eğitimi,ig eğitimi veya ne bileyim meslekle ilgili çeşitli eğitimleri verebilirsin ve bunun için görevlendirme yapmaları yeterli ancak ig uzmanı olarak görevlendiremezler.seninle bakanlık web ortamında görevlendirme yapılması lazım ve sen sisteme girip onay vermediğin müddetçe görevlendirme olamaz.mesela bizim kurumda yaklaşık 20 kişinin İG Uzmanlık sertifikası var ve sadece 5 ya da 6 kişi görevlendirmeği kabul ederek onay verdik ve çalışmaya başladık.Ancak diğer 15-16 arkadaşımız onay vermedi.Tabi değişik illerdeki tesislerde çalışan bu arkadaşlar onay vermedikleri için İG Hizmetini OSGB lerden almak için bu tesisler ihale açmaya başladı.Hatta tesislerimizden birisinin müdürü bir arkadaşa baskı yapmaya kalkışmıştı,mecbursun bu işi yapmaya,eğitime gönderdik seni,para harcadık,sertifika aldırttık ama sen bu işi yapmayarak bizi zarara uğratmış oluyorsun,savunma isteriz falan şeklinde sıkıştırdılar,o da buyrun savunmamı isteyin dedi ama kimse savunma isteyemedi,çünkü savunma istediği anda bu işin ucu bir mobing davasına dönüşebilir.Bu tür bir diyaloğa girmeyen pek çok arkadaşımız da (yaklaşık 40 kişi) sınavı kasten geçmemişlerdi,hatta onlardan da savunma isteyecek gibi olmuşlardı ama bir kişiden sınavı niye geçemedin diye savunma istemek de hakketen çok komik olurdu,bu sebeple o zaman da savunma isteyemediler.



   
 12. reeaall

  reeaall TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler paylaşımınız için. peki şu takıldı aklıma; bana İSG eğitimini "normal görevlendirme" (İSG görevlendirmesi değil) vererek yaptırabilirler mi? bu durumda bana para vermeden eğitim vermemi isteyecekler? ben bu durumu nasıl lehime çevirebilirim. sonuçta bu belgeyi almak için 4500 tl'ye yakın bir para harcadım.

   
 13. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir kamu çalışanına ücretini ödemeden kimse eğitim yaptırtamaz.Bir kamu çalışanının verdiği eğitimler için alabileceği saat ücreti falan tanımlanmış ve belirlenmiş durumdadır.Örneğin geçenlerde kimya mühendisi arkadaşım proseslerle ilgili bizim işçilere işbaşı eğitimi verdi ve yaklaşık 90 saat falan eğitim sürdü.Kesintiler çıkınca eline net 700 TL gibi bir rakam geçmişti.




   
  MZENGİN bu yazıya teşekkür etti.
 14. reeaall

  reeaall TÜİSAG Üyesi

  peki benim kurumum bunu yapabiliriz biz seni Re'sen olarak görevlendirirsek bu eğitimleri vermek zorundasını nasıl diyebiliyor? ben hakkımı ve kendimi yazılı olarak nasıl savunabilirim?

   
 15. antimodernist

  antimodernist TÜİSAG Üyesi

  Sn: experience;
  Bu söylediğinizin mevzuatta dayanağı var mı? Varsa paylaşabilir misiniz? Yoksa uygulamalara bakarak mı bu sonuca vardınız? Bilmediğim için soruyorum.



   
 16. antimodernist

  antimodernist TÜİSAG Üyesi

  Görünen o ki, mevzuat tam anlamıyla uygulanana kadar hiçbir şey netleşmeyecek. Zira uygulamaya başlandıktan sonra mevzuattaki eksikler ve sıkıntılar daha iyi farkedilerek yeni değişiklikler yapılacak. O yüzden kamuda iş güvenliği uzmanlığı yapma durumunda olan bizlerin, öngörülerimizle hareket etmekten başka çaresi yok gibi görünüyor.

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 17. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi



  Sn. Emre Güllü
  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda şöyle bir madde var, bana göre memur çalışana verdirilen eğitim karşılığında ücret verilmesi gerektiği açık.

  Ders ve konferans ücretleri:
  Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.)
  (Değişik birinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.
  (Değişik ikinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir.
  Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.

  Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir.(2)

   
  antimodernist ve YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 18. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi

  657'de bir de şöyle bir madde var:

  Ders görevi:
  Madde 89 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK/12; Aynen kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)
  Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.

  Ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar ilgili Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile tespit olunur.

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 19. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar ;
  Çıraklık Eğitimde bulunan çıraklık eğitimi alan öğrencilerin sigortası tarafımızca yapılmakta ve bu öğrenciler farklı kurumlarda çalışmaktadırlar bizlere gelen yazı mevcut 500 çalışanımız oldugu dusunulerekten okula iş güvenliği uzmanınızı bulundurun denilmektedir. SGK dan bilgi istedik gelmedi bu ve benzeri durumla karsılasan varmı acaba?

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 20. Kenan BORA

  Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar 6495 Sayılı Kanundan;

  MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

  buna göre 6331 sayılı kanunun yürürlük tarihinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikle 4857 sayılı kanunun 81. maddesine göre işçi çalıştıran kamu kurumlarında İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırılması zorunluluğu 01.01.2013 tarihinde başlamıştır. Bu tarihte görelendirlen arkadaşların ücretlerini talep edip almaları gerekmektedir.
  Diğer Kamu Kurumlarında yürürlük tarihi 01.07.2016 ya uzamıştır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica