Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kamu hastaneleri calıstırmıyor odeme yapılamaz deniyor
hizmet almayanlar çalıştırıyor, ödeme yapmıyor... özellikle işçi statüsüne geçen personel yönünden görüş sorulmuş, gelecek cevaba göre hareket edilecek ancak görevlendirme varsa yazılı olarak ücret talep ediniz, verilmiyor ise zaman kazanmak ve idare mahkemesine gitmeden önce hukuki dayanak olması açısından KDK ya gidilebilir...

musa ugur karan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bibgörevlendirme varsa yazılı olarak ücret talep ediniz, verilmiyor ise zaman kazanmak ve idare mahkemesine gitmeden önce hukuki dayanak olması açısından KDK ya gidilebilir...[/QUOTE]
hizmet almayanlar çalıştırıyor, ödeme yapmıyor... özellikle işçi statüsüne geçen personel yönünden görüş sorulmuş, gelecek cevaba göre hareket edilecek ancak görevlendirme varsa yazılı olarak ücret talep ediniz, verilmiyor ise zaman kazanmak ve idare mahkemesine gitmeden önce hukuki dayanak olması açısından KDK ya gidilebilir...
Bizde 100 işci ve 20 kadar 4b statudunde memur calıştırıyor ama gorevlendirme yapmıyor sadece bashekim onsyıyla isg sorumludu olarak yaxı var il saglık mudurluğu 2020 kadar ucret odemesi yapılamaz diyor nasıl bir yol izlemeliyiz

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bibgörevlendirme varsa yazılı olarak ücret talep ediniz, verilmiyor ise zaman kazanmak ve idare mahkemesine gitmeden önce hukuki dayanak olması açısından KDK ya gidilebilir...

Bizde 100 işci ve 20 kadar 4b statudunde memur calıştırıyor ama gorevlendirme yapmıyor sadece bashekim onsyıyla isg sorumludu olarak yaxı var il saglık mudurluğu 2020 kadar ucret odemesi yapılamaz diyor nasıl bir yol izlemeliyiz[/QUOTE]
işçiler için isg katip sözleşmesi yapılmasına engel yok, memurlar içinde yönetmelik eki sözleme metni imza olunabilir, görevlendirme yükümlülüğünün ertelenmiş olması eğitim sağlık gözetimi ve risk değerlendirmesi gibi yükümlülüklerin ertelendiği anlamına gelmez, bu yükümlülükleri resmi görevlendirme olmadan yerine getirme imkanı da yok, ya hizmet alımı yada görevlendirme seçeneği var bunların dışındaki yöntemler hukuken geçerli olmayacaktır ancak bir sorun yaşanmadan bunlar anlaşılmıyor malesef

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
selamlar bende dev. hast çalışan biyologum c sınıfı olarak bu saatten sonra hastanemle sözleşme imzalayabilir miyim ?

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sadece c uzman olarak ( tek kişi) tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta görev alınamaz, bir a/b sınıfının yanında olabilir ayrıca işçi grubundaki temizlik veri girişi gibi Az tehlikeli sınıfta gözükenlerde katipten atama gerçekleştirilebilir..

nelly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Saygıdeğer İSG forum üyeleri ve hukukçular;
Ben kamuda İş Güvenliği Şefi olarak çalışıyorum. Çalıştığım kurum. Çok Tehlikeli İşler sınıfında, benimle beraber 32 arkadaşım daha çeşitli bölgelerde iş güvenliği mühendisi olarak görevlendirildik. "C" sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahibiz. Ancak belgemiz tehlike sınıfına uymadığı için bakanlık kabul etmedi.
6331 sayılı yeni kanunun 6,7,8. maddeleride 2 yıl sonra kamuda yürürlüğe gireceği belirtilmiş. 2 yıl süresince kamu; iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi çalıştırma ve bu hizmetleri OSGB lerden alma veya kendisinde çalışan personeli görevlendirme, OSGB kurması gibi işlerden muaf tutulmuştur. Biz bu zaman zarfında belgelerimizi nasıl çalıştırıp bir üst sınıfa geçebiliriz. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.
yuksek lisans yapinBaska turlu belge islemiyor malesef.

nelly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Saglik Bakanligi sozlesme imzalamadi kimseyle gonulluluk esasiyla calistiriyor.Ucret artisi yok..Sozlesme olmadan belge islemiyor bu nedenle benim gibi yuksek lisans yaparak B ye hak kazanabilirsiniz.

nelly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yardımcı igu olarak mzalayabileceğim söylendi sonucta bu şekilde 3 yıl çalışırsam b sınıfı sınavına giremez miyim ??
devlet memuru isg uzmani taseron yada baska bir az tehlikeli is yerinde uzman olarak calisamaz.kamudada malesef hastaneler cok tehlikeli sinif ve az tehlikeli bir calisma alani yok.Ancak baska bir kurumda olabilir gecis yapabilirseniz.ornegin ptt de c sinifi calisabilir az tehlikeli ve tehlikeli sinif oldugu icin belge islenebilir fakat bildigim kadariyla onlarda sozlesme imzalamiyorlar.bir gorevlendirme yazisi alinirsa bakanlik kabul ediyor.

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Saglik Bakanligi sozlesme imzalamadi kimseyle gonulluluk esasiyla calistiriyor.Ucret artisi yok..Sozlesme olmadan belge islemiyor bu nedenle benim gibi yuksek lisans yaparak B ye hak kazanabilirsiniz.
Şuan gönüllülük esasıyla çalıştırıyorlar belki ama 2020 den sonra zorunlu olursa mecbur igu açığını ya osgb lerden alacakalr ya da içe atama yapacaklar o zaman da çalıştırdığı personele ek ödeme veremez mi bence verebilir dışarıdan alsa zaten buna da bütçe ayırmak zorunda. ben c sınıfıyım a veya b nin yanında yardımcı igu olarak çalışırrsam sürem işlemez mi bu durum da ?

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar görevlendirme, sözleşme, konularında herkesin kendi fikri olabilir saygı duyarım aynı şekilde kanun yönetmelik hükümleri de okuyanlar tarafından yanlış veya farklı yorumlanabilir.
Gönüllülük esasına göre görevlendirme olmaz, ilgili hükümlere bakarsanız kamuda görevlendirme yükümlülüğünün ertelendiğini görüyoruz ancak bu şekildeki erteleme, sağlık gözetimi ve eğitim yükümlülüklerinin de ertelendiği anlamı taşımaz bu nedenle usule uygun şekilde yapılmayan görevlendirmeler hukuken geçerli olmadığı gibi bu kişilerin verdiği eğitim ve yaptığı işler de yok hükmündedir, bunu anlayalım önce...
Sözleşme konusuna gelince, çalıştığınız işyeri sicil numarasını kontrol ederseniz, başhekim, yahut idari müdürlerinizin sgk tarafında işveren olduğunu göreceksiniz, dolayısıyla idari yönden her ne kadar muhatap sağlık bakanlığı gibi görünse de sgk nezdinde işveren, işyeri sicilinin üzerine kayıtlı olduğu kişidir dolayısıyla ölümlü iş kazası halinde muhatap olacaklarda bunlardır,
Döner sermaye işletmesi üzerinden alınmış işyeri sicil numaraları üzerinden başhekim onayı ile sözleşme yapılmasına hiç bir engel olmadığı gibi sözleşmelerin bakanlıktan yahut il sağlıktan yapılmasına da gerek yoktur. Nedenini bir üstte zaten açıkladım. Sağlamasını da işçi personel üzerinden yapalım. İşveren (başhekim) tc si ile katibe işveren girişi yaparsanız taşeronken işçi olanların hepsinin ayrı birer işyeri sicili olduğunu görürsünüz ve artık görevlendirmeniz katip üzerinden yapılabilir, işyerleri gözükmüyorsa e-bildirge güncellemesi yapılır, artık görevlendirmeye bir engel kalmaz,
İlave ödeme konusuna gelince, idarenin kanundaki boşluğu kullanıp ödeme yapmak istememesi gayet doğaldır, usule uygun görevlendirme varsa usule uygun ilave ödemesi olmalıdır harici uygulamalar başvuru halinde elbet bir gün idare mahkemesince kaldırılır....
Bu şartlar altında usule uygun görev alıp almamak kişinin iradesine bağlıdır, zaten talebiniz ve isteğiniz yoksa sizi kimse görevlendiremez...
Saygılar...

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar görevlendirme, sözleşme, konularında herkesin kendi fikri olabilir saygı duyarım aynı şekilde kanun yönetmelik hükümleri de okuyanlar tarafından yanlış veya farklı yorumlanabilir.
Gönüllülük esasına göre görevlendirme olmaz, ilgili hükümlere bakarsanız kamuda görevlendirme yükümlülüğünün ertelendiğini görüyoruz ancak bu şekildeki erteleme, sağlık gözetimi ve eğitim yükümlülüklerinin de ertelendiği anlamı taşımaz bu nedenle usule uygun şekilde yapılmayan görevlendirmeler hukuken geçerli olmadığı gibi bu kişilerin verdiği eğitim ve yaptığı işler de yok hükmündedir, bunu anlayalım önce...
Sözleşme konusuna gelince, çalıştığınız işyeri sicil numarasını kontrol ederseniz, başhekim, yahut idari müdürlerinizin sgk tarafında işveren olduğunu göreceksiniz, dolayısıyla idari yönden her ne kadar muhatap sağlık bakanlığı gibi görünse de sgk nezdinde işveren, işyeri sicilinin üzerine kayıtlı olduğu kişidir dolayısıyla ölümlü iş kazası halinde muhatap olacaklarda bunlardır,
Döner sermaye işletmesi üzerinden alınmış işyeri sicil numaraları üzerinden başhekim onayı ile sözleşme yapılmasına hiç bir engel olmadığı gibi sözleşmelerin bakanlıktan yahut il sağlıktan yapılmasına da gerek yoktur. Nedenini bir üstte zaten açıkladım. Sağlamasını da işçi personel üzerinden yapalım. İşveren (başhekim) tc si ile katibe işveren girişi yaparsanız taşeronken işçi olanların hepsinin ayrı birer işyeri sicili olduğunu görürsünüz ve artık görevlendirmeniz katip üzerinden yapılabilir, işyerleri gözükmüyorsa e-bildirge güncellemesi yapılır, artık görevlendirmeye bir engel kalmaz,
İlave ödeme konusuna gelince, idarenin kanundaki boşluğu kullanıp ödeme yapmak istememesi gayet doğaldır, usule uygun görevlendirme varsa usule uygun ilave ödemesi olmalıdır harici uygulamalar başvuru halinde elbet bir gün idare mahkemesince kaldırılır....
Bu şartlar altında usule uygun görev alıp almamak kişinin iradesine bağlıdır, zaten talebiniz ve isteğiniz yoksa sizi kimse görevlendiremez...
Saygılar...
çok güzel açıklamışssınız teşekkür ederim. Ben zaten sırf ek ödeme alabilmek için igu olmaya karar verdim. yanlız sağlık bakanlığında durum şöyle oluyor ; size görevlendirme yapıldıysa ben yapamam deme şansınız çok olmuyor o görev size yapışıyor. şimdi c sınıfı olduğumu bildirince bana da görevlendirme yapacsaklar, ben bu durumda ek ödeme talebimi hangi yolla ve neye göre arayabilrim bu da önemli. sözleşme olayını direteceğim zaten en azından sürem işler

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çok güzel açıklamışssınız teşekkür ederim. Ben zaten sırf ek ödeme alabilmek için igu olmaya karar verdim. yanlız sağlık bakanlığında durum şöyle oluyor ; size görevlendirme yapıldıysa ben yapamam deme şansınız çok olmuyor o görev size yapışıyor. şimdi c sınıfı olduğumu bildirince bana da görevlendirme yapacsaklar, ben bu durumda ek ödeme talebimi hangi yolla ve neye göre arayabilrim bu da önemli. sözleşme olayını direteceğim zaten en azından sürem işler
bu iş sadece ilave ödeme almak için yapılacak bir iş değil, öncelikle kendi risk değerlendirmenizi yapın, çalışamayacağınız bir idareci ile yola çıkmayın, hastane için A/B sınıf uzman yoksa zaten sizin görevlendirmeniz kağıt üzerinde yapılsa da usulsüz olacak ancak katipten az tehlikeli sınıftaki işçilere yapılırsa ayrı... Hoş, çok tehlikeli esas işin yanındaki az tehlikeli diğer işlerde esas işe göre itibar görür ancak katip bu ayrımı şu anda kendi başına yapamıyor, bu haliyle belge işletilebilir...

FthSRKY31

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu şekilde bir yol olmaz şu anda yasa hükümleri işlemediği için herhangi bir görevlendirme yapılmıyor fakat görev verilirse ücret ödememe gibi bir durumda yok ekte sunduğum görüş yazısı var maliye bakanlığından ödeme yapılmasına dair görüş isteyiniz .

Ekli dosyalar

• maliye.jpg
    maliye.jpg
    253.5 KB · Görüntüleme: 96

arif eltutar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle iş katipten sözleşme yapmanız gerekmektedir. Büyük ihtimalde iş yerinde farklı statüde çalısan personel bulunmaktadır bu kişilerle tehlikeli yada az tehlike kollarında olanlarla sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşmeye istinaden eğer tam zamanlı sözleşme yaptıysanız 80 saate kadar ücret verilmesi gerekir (maaşınıza ek olarak yaklaşık 2000 tl) ücret tekabul eder
Sözleşmeyi yaptığınızda bu parayı bir şekilde vermek zorundalar

selcenn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2004te alelacele aldığımız belgenin üzerinden 15 yıl geçti.. 15 yıl bir ülke mecliste onanan bir tebliğe, yönetmeliğe nihayet kanuna adapte olamıypr... Böyle bir 15 yıl daha geçer... Erteleye erteleye nereye varacak işlerin sonu? 10 sene sonra benim yaşımdakilerin emekliliği gelecek. Şahsi değil mevzu, bu işle geçimimi sağlamıyorum. Ama büyük vaatlerle kendini bu alana adayanlara yazık gerçekten.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle iş katipten sözleşme yapmanız gerekmektedir. Büyük ihtimalde iş yerinde farklı statüde çalısan personel bulunmaktadır bu kişilerle tehlikeli yada az tehlike kollarında olanlarla sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşmeye istinaden eğer tam zamanlı sözleşme yaptıysanız 80 saate kadar ücret verilmesi gerekir (maaşınıza ek olarak yaklaşık 2000 tl) ücret tekabul eder
Sözleşmeyi yaptığınızda bu parayı bir şekilde vermek zorundalar
Çalışmanın tam süreli yada kısmi süreli olması ücret verilmesinde rol oynuyor, düzenleme '' asli görevlerinin yanında'' ifadesi olduğundan mevcut unvan ile birlikte iş güvenliği yapılması halinde ücret ödenebiliyor, diğer türlü tam süreli yapıldığında ise DPB 14/01/2016 tarih ve 163 sayılı görüşüne dayanarak '' kadro unvanı farklı olmakla birlikte asli görevin işyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı hizmeti sunma olduğu, söz konusu hizmetin asli görev olduğu, ikinci bir görev mahiyetinde olmadığı'' gerekçesi ile ilave ödeme talepleriniz KDK ve İdare mahkemesinden geri dönebilir. Her ne kadar kanunda 80 saat üzerindeki görevlendirmelerin ödemede dikkate alınmayacağı düzenlenmiş olsa da demek ki kamuda 160 saat görevlendirme tam süreli çalışma sayılarak ücret ödememe yolu olarak görüldüğünden tavsiyem;
1) sözleşmelerin mümkünse 80 saat düzenlenmesi hiç bir koşulda 160 saat ve üzerinde görev alınmaması,
2) sözleşmeyi takiben dilekçe ile idareden ücret talebinde bulunulması,
3) Ret halinde Kamu denetçi kurumuna başvurulması ( idare ile papaz olmadan, hak kaybına uğramadan 6 ay içinde çözüm arayışı )
4) Gelecek cevaba göre hareket edilmesi

H

hakan demircekmez

Guest
arkadaşlar kamuda memur olarak çalışıpta elinde b sınıfı uzmanlık belgesine sahip olanlardan az tehlikeli sınfıta yer alan kuruluşta isg uzmanı olarak görevlendirildiğinde tüm mali haklarından yararlanabiliyor mu yararlanamıyor mu buna dair bir görüş yazısı var mı?

bu konuda uygulamalara bakıldığında kamu kurumlarında isg uzmanı olarak görevlendirilecek olanlardan bazı kurumların hiçbir mali haktan yararlanmamak üzere görevlendirmeyi kabul ettiğine dair bir dilekçe aldıklarına şait olunmuştur. bu çok mantıksızdır. yani hem isg uzmanını görevlendireceksin hemde onun yasada belirtilen mali haklarından yararlandırmayacaksın, bu dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir uygulamadır. anayasaya ve diğer sait avrupa sosyal şartlarına aykırıdır. ister kamuda olsun ister özel sektörde olsun özünde şu formül vardır. risk ne kadar fazla ise ödemeler mali haklarda bu oranda artarak çalışana ödenmekketedir. zaten olması gerekende budur. siz hem isg uzmanını katip üzerniden görevlendireceksiniz hemde onun alması gereken tüm mali hakları kısıtlayarak ödemeyceksiniz, böyle birşey kabul edilemez

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.