Tartışma - Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları | Sayfa 11 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. huseyinata40

  huseyinata40 TÜİSAG Üyesi  merhaba benim mart ayi sonuna orgun egitimim bitiyor. bana ankarada staj icin yer lazim bana yardimci olursaniz sevinirim. tesekkurler.


   
 2. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  orada kaza riski varsa ve siz isg uzmanı olarak o işe 17 saat yerine 2-3 saat bakmanıza izin veriliyorsa bence sıkıntılı.. bir çalışanın başına bir iş gelse ne olacak diye düşünürüm. çünkü kendimi sağlama almak için ( uzman olarak eğitimlerinizi vermiş,riskleri belirlemiş, ilgili çalışmalarınızı yapmış,orayı daha güvenli bir hale getirmiş ve hala bunları sürdürüyor olmak.)harcamam gereken mesaiyi bana harcatmamışlar. bir taraftan da o iş yerinde kariyer yapıyorsunuz. iş verenle konuşmayı deneyin. karar anında da belgenizle ilgili sözleşmeniz yoksa pek bulunmayın.bu iş ile ilgilenecekleri bekleme sürecinde her fırsatta çalışma saatinizi arttırın. orada kaza riski varsa sizce çok dikkatli olun derim.. sonuçta iş veren zaten bu işe angarya olarak bakıyor.

   
  Oktayys bu yazıya teşekkür etti.
 3. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  unutmayın iş kazasında iş verene bir şey olmuyor.

     

   
 4. antimodernist

  antimodernist TÜİSAG Üyesi

  Sn: ATURAN tarafından paylaşılan Bursa'da İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürünün açıklamasına göre, kamuda iş sağlığı güvenliği uzmanı olarak görevlendirilen kişi ilave bir ücret alamıyor.

  İfade şu şekilde:
  "Bu toplantı sonunda not alabildiğim ve sorulan sorulara Gn. Müd. Sn. Kasım ÖZER'in vermiş olduğu cevapları aktarmaya çalışacağım...

  * Kamuda çalışanlara ayrıca fazla mesai ücreti verilmeyecektir. Kanunda da belirtildiği gibi kamu kuruluşları iş güvenliği uzmanı istihdam edecek ve bünyesinde uzman bulunmayan kamu kuruluşları başka bir kamu kuruluşundan uygun bulunması durumunda 80 saate kadar ücretini vererek hizmet alabilecektir."

  Kanunda geçen ifadenin tartışılmasına bile gerek yok. Çok açık bir şekilde isg uzmanının kendi kurumu da yapılacak ödemeye dahil ediliyor. Buna rağmen İş sağlığı ve güvenliği genel müdürünün yaptığı açıklama çok enteresan.

  Bu konuda kim doğru söylüyor? Kanun mu? İSGM Genel Müdürü mü? Yoksa bu kadar insan bu kadar açık bir kanun maddesini anlayamıyor mu? (Ben dahil)

  Fikirleri olan arkadaşların paylaşmalarını rica ediyorum.

   
 5. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Kasım Zeki Özer saat 8 aksam 5 te iş bitimi olarka gorev yapan personele ek olarak bu para ödenmiyecek diyor bizzat toplantıda bende sordum mesai uygulamsında bu nöbetli calısanlara yarıyor anlıyacagınız

     

   
  Emre Güllü bu yazıya teşekkür etti.
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  Burda acıkca yazmakta ;", belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda" yazıyor riayet etmesi 8-5 mesaisinden baskası değil 2.olarak ta kendi kurumnda olsun olmasın sadece 15 -30 tl gişbi bir kesinti yapılacak gorunen burdaki keisnti damga vergisidir

   
 7. engineer17

  engineer17 TÜİSAG Üyesi

  şu an kendi kurumunda iş güvenliği uzmanı olarak çalışan kamu görevlisi arkadaşlar çalışma saatlerinden bahsedebilir mi? Bu arkadaşların hepsi vardiyalı ya da nöbetli mi çalışıyor?
   
 8. kasti

  kasti TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar aranızdaki paylaşımları okudum şunu eklemek istiyorum, kurumda ihale yapan buna sık sık itiraz olduğu için bol bol kanunda okuyan bir mühendisim.
  6331 sayılı kanunun 8.maddesi 7.fıkrasındaki:
  7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Buödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

  ifadesindeki : "gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır."
  Ücret almak için:
  1- Kişinin belgesi olması gerektiği,
  2-Kurumunca kendi asli görevini yaparken, iş güvenliği uzmanlığı görevi verilmesi,
  3-Kendi muvafakatı,kurum amirinin onayı halinde başka bir kamu kuruluşunda çalışması halinde.

  Burada kanunu okurken dikkat edilmesi gereken "ve" "veya" bağlaçlarıdır. Kendi kurumunda veya başka kurumda derken, içeriğe iki kelimede girer. Kanun bu konuda kesindir kanatindeyim. Tabii arkadaşlar bu konuda rahat olmayacaklardır.(Ticaret hukuku konusunda duayen olduğunu bildiğim yakınımada sordum. Aynı cevabı aldım) Size tavsiyem yakınlarınızdaki Deneyimli avukat arkadaşlara sorabilirsiniz.   
 9. antimodernist

  antimodernist TÜİSAG Üyesi

  Sn: adanascuba, Cevabınız için teşekkürler.
  İSG Genel Müdürlüğünce yapılan toplantıya katıldığınıza göre, İSG Genel Müdürü Kasım Özer hangi soruya ilişkin bu cevabı verdi? Zira bu açıklamaya göre ben; kamudaki bir İSG uzmanının kendi kurumuna hizmet verirken hiçbir koşulda ilave ücret alamayacağını anlıyorum. Çünkü dikkat ederseniz "ayrıca fazla mesai ücreti verilmeyecektir" diyor. Yani akşam 5 'den sonra çalışmalar fazla mesai durumunda olduğuna göre normal mesainın dışındaki ekstra çalışmaların da ücrete tabi olmayacağı gibi bir sonuç çıkıyor.
  Toplantıda bu konuda tam bir netlik oluştu mu? Bu konuya dair açıklama yalnızca bununla mı sınırlıydı?

     

   
  mackerell bu yazıya teşekkür etti.
 10. emel80

  emel80 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda iş güvenliği uzmanlarının maaşları kaç civarı acaba öğrenebilir miyim?   
 11. CAVER

  CAVER TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Ben kamu kurumunda yetkili bir pozisyonda çalşıyorum, çalışma saatlerimiz çok geniş mesai ücreti alıyorum yani çalışma zamanlarımız 8-5 arası sınırlı değil..
  Kurumumda şuanki görevimin yanında aynı zamanda igu olarak (c sınıfı)yarı zamanlı görev almak istiyorum mümkünmdür?.
  Nezaman tüm kamu kurumlarında zorunluluk olucaktır?.
  Basında çıkan 1250 tl rakamı gerçekmidir?. ekstra böyle bir rakam mı alacağız?   
 12. mksc

  mksc TÜİSAG Üyesi

  kanun açık ve net kendi kurumunda veya görevlendirildikleri başka yerlerde ilave ücret alabilir miktarı da 1150 TL dir yaklaşık olarak.

   
 13. mehmet ali aslan

  mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar bu 80 saat konusu ozel sektor ıcın gecerlı bır durummu acaba bır bılgısı olan varmı?
  Soyle kı ozel sektorde kımyager olarak calısırken aynı zamanda ıs guv. uzmanı belgemı ısletmek ıstersem 80 saatten fazla gorevlendırme yapılamaz dıye bır duyum aldım. Bana hıc mantıklı gelmedı ama bır bılgısı olan varmı bu konuda. tsk.
   
 14. AbdullahBOZKIR

  AbdullahBOZKIR TÜİSAG Üyesi

  "...silindi........."
  (Değişik madde: 30/05/1974 - KHK/12)

  Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.

  Ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar ilgili Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile tespit olunur.

   
 15. AbdullahBOZKIR

  AbdullahBOZKIR TÜİSAG Üyesi

  Özel sektörde çalışacağınız firmadan kaç saat çalışacağınıza dair yazı alın kurumunuza bildirin. Mal müdürlüğüne bildirim yapın.Kıdem tazminatınız kesilecek. 300-400 tl hepsi bu kadar.Bursa da itfaiyeci arkadaş 657 ye tabi. Aynı şartlarda dışarıda çalışıyor.Derneğimiz üyesi.   
  baharcandan bu yazıya teşekkür etti.
 16. serdaldeniz

  serdaldeniz Banned

  yazdıgın dılekcenın ornegını verır mısın benımde basvurmam gerekıyor

   
 17. CAVER

  CAVER TÜİSAG Üyesi

  bende arıyorum nasıl başvuruyoruz hocam, kamuda çalışıyorum zaten isg uzmanı olarak görev almak istiyorum..

   
 18. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  kamuda çalışan isg uzmları maalesef özelde görev alamaz arkadaşlar. şimdiki torba yasada sadece hekimlere ayda 30 saate kadar özelde çalışma hakkı verilmiştir bize yok.

   
 19. mackerell

  mackerell TÜİSAG Üyesi

  Kamuda 2 yıl ertelenmek üzere yasa:((

   
 20. öztürk28

  öztürk28 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben de kamuda muhendisim..ilgili yönetmeliği okuyup gittik sazan gibi kursa kayıt olduk,eğitime başladık parasını yatırdık.. bu kadar ne olcağı belirsiz bir işe bu kadar para nasıl yatırdım bilmiyorum..kurstan ayrılıyorum dedim paramı geri vermediler....
  Bu olay tamamen para tuzağı..Bakanlık belirli kurumlara yetki vermiş...Tezgah kurulmuş...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica