Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

GÜLDEN DEMİRCİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kesinlikle haklısınız hamza bey ben de sizinle aynı fikirdeyim ancak ben az tehlikeli sınıf olduğu için ve biraz da 01/07/2017 de sözleşme imzalayabilirim umuduyla kabul ettim ki şimdi o da yok sanırım. ama 01/07/2017 de geldi. şimdi sözleşme imzalayacak mıyız imzalamayacak mıyız onu bekliyorum.

Hamza YİĞİT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
kesinlikle haklısınız hamza bey ben de sizinle aynı fikirdeyim ancak ben az tehlikeli sınıf olduğu için ve biraz da 01/07/2017 de sözleşme imzalayabilirim umuduyla kabul ettim ki şimdi o da yok sanırım. ama 01/07/2017 de geldi. şimdi sözleşme imzalayacak mıyız imzalamayacak mıyız onu bekliyorum.
Bende takip ediyorum gülden hanım ama imzalayamayacağız gibi görünüyor yasa şu anda cumhurbaşkanımızın önünde onaylar oda büyük ihtimal ertelencek gibi görünüyor, bende gönüllülük esasına göre kabul etmiycem ben hastanedeyim ve çok tehlikeli sınıfta yer alıyor hastaneler o yüzden kendimi riske atmak istemiyorum evde stres çekmeden uyuruz en azından :) ben açıkcası umudumu kestim bu saaten sonra 2016 dan 2017 ye ertele sonra 2020 ye bizim türkiyede bu işi kimse önemsemiyor Allaha emanet gidiyoruz ve dahada gidecek gibi görünüyoruz

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, taslağı iyice okumamışsınız belli ki..50 üzeri işçi sayısı olanlar uzman görevlendirmek zorunda..50 altında olursa ancak işveren anadolu üniversitesinden alacağı iş güvenliği sertifikasıyla kendisi iş yerinin faaliyetlerini yürütebilir.Bu da demek oluyor ki: 50 sayısının altında bile olsa işveren iş güvenliği sertifikasını alana kadar siz görev alıp ücretinizi alabilirsiniz..
turgay bey benim işyerinde isg katip sözleşmesi yaptım ücret almakta sıkıntı yaşamadım ancak temmuz itibariyle işçi statüsünde çalışanım olmayacak 2 belki de 3 ay yenileri gelene kadar işçim yok acaba ücreti almalımıyım neye istinaden almalıyım yasal dayanak nedir çıkamadım işin içinden

Nazmi sarıgül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar iyi geceler milli eğitim bakanlığında öğretmenin ve c sınıfı isg sertifikam var çalıştığım okulda 85 öğretmen ve müstahtemler mevcut yorumlarınıza baktım fakat tam anlamıyla net bir cevap bulamadım.1 temmuzdan sonra çalıştığım kurumda isg uzmanı olarak görevlendirile bilirmiyim?
sorumu cevaplarsanız sevinirim
teşekkürler

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Adamlar son güne bıraktı kanunu. Hayırlı olsun hepimize.
1 Temmuz 2017 Tarihli ve 30111 Sayılı Resmî Gazete
MADDE 86 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fırkasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2017” ibaresi “1/7/2020” şeklinde değiştirilmiştir.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 3 tane işçi ve 35 tane 657ye tabi personel olan kurumda isg hizmeti nasıl yürütülecek. o da mı 2020ye ertelendi?

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar yanlız söyle bir ibare vardi: isveren anadolu universitesinden isg sertifikasi almak kaydiyla isg uzmani gorevlendirmeyebilir..bu da demek oluyor ki 50 den az ise isveren isg sertifikasi alana kadar gorev alabilir..

Hamza YİĞİT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
2020 ne ya 3 sene ertelememi olur vicdan birazda bu kadar insan emek verdi uğraştı 3 sene ertelemek nedir yazık değilmi verilen o kadar emeğe o zaman niye bu insanlara hem zaman hem para hem emek verdiriyorsunuz ders çalış çalış sınavı kazan zamanın gitsin kaç ay sonra git sertifika parası felan yatır sanki bi işe yarıycak gibi sonra ee erteleme ne güzel ya

sungur61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar iyi geceler milli eğitim bakanlığında öğretmenin ve c sınıfı isg sertifikam var çalıştığım okulda 85 öğretmen ve müstahtemler mevcut yorumlarınıza baktım fakat tam anlamıyla net bir cevap bulamadım.1 temmuzdan sonra çalıştığım kurumda isg uzmanı olarak görevlendirile bilirmiyim?
sorumu cevaplarsanız sevinirim
teşekkürler

yeni erteleme ile görev alamazsınız ne yazık ki. MEB de, 657 ye tabi çalışanlar var çoğunlukla. eğer 4857 ye tabi çalışan işçileriniz 50 den fazla olsa ve yaptığınız iş sanayiden olsa idi görev alabilecektiniz. ama şu anda görev alamazsınız diye biliyorum

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yeni erteleme ile görev alamazsınız ne yazık ki. MEB de, 657 ye tabi çalışanlar var çoğunlukla. eğer 4857 ye tabi çalışan işçileriniz 50 den fazla olsa ve yaptığınız iş sanayiden olsa idi görev alabilecektiniz. ama şu anda görev alamazsınız diye biliyorum
MEB de çalışan uzmanlar ücretli öğretmenlerle de sözleşme yapabiliyor.ücretli öğretmenler 4857 ye tabi değil 657 ye tabi dolayısyla mebde ücretli öğretmen,iş kur personeli gibi çalışanlarla sözleşme imzalanabiliyor.. kısaca isg katipde var olan her çalışanla sözleşme imzalanır.

sungur61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
MEB de çalışan uzmanlar ücretli öğretmenlerle de sözleşme yapabiliyor.ücretli öğretmenler 4857 ye tabi değil 657 ye tabi dolayısyla mebde ücretli öğretmen,iş kur personeli gibi çalışanlarla sözleşme imzalanabiliyor.. kısaca isg katipde var olan her çalışanla sözleşme imzalanır.

benim bildiğim bütün kamu kurumları 2020 ye ertelenmiş durumda sadece 4857 sayılı kanunun 81. maddesine giren iş yerleri hariç. tüm mesele 81. madde kapsamına hangi iş yerleri giriyor? 81. maddeye göre de 50 den fazla sürekli işçi çalıştıran ve sanayiden olan iş yerlerinde igu ve iş hekimi bulundurma zorunlu. eğer iş yerinizde İŞÇİ statüsünde yani 4857 ye tabi işçi sayınız 50 den fazlaysa igu çalıştırmalı. bu işçi tabirini bazıları çalışan diye kabul edebiliyor. burası muallak. eğer öyleyse 657 lilerde buna girebilir. yani illa işçi olmasına gerek yok, çalışan oldu mu yeterli diyenler olabiliyor. ayrıca sanayiden olması şartı var ama buna da itiraz ediliyor.

kısaca net bir bilgi yok. kurumlar arasında birliktelik yok. uygulama farklılığı var. ama görünen o ki. 4857 ye tabi 50 den fazla işçiniz yoksa ve yaptığınız iş sanayiden sayılmıyorsa 2020 ye ertelenmişsinizdir.

ben dsi de çalışıyorum. isg katipte 4857 tabi işçilerimiz gözüküyor ama memurlar gözükmüyor. demek ki hala memurlar bu kapsamda değiller.

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
benim bildiğim bütün kamu kurumları 2020 ye ertelenmiş durumda sadece 4857 sayılı kanunun 81. maddesine giren iş yerleri hariç. tüm mesele 81. madde kapsamına hangi iş yerleri giriyor? 81. maddeye göre de 50 den fazla sürekli işçi çalıştıran ve sanayiden olan iş yerlerinde igu ve iş hekimi bulundurma zorunlu. eğer iş yerinizde İŞÇİ statüsünde yani 4857 ye tabi işçi sayınız 50 den fazlaysa igu çalıştırmalı. bu işçi tabirini bazıları çalışan diye kabul edebiliyor. burası muallak. eğer öyleyse 657 lilerde buna girebilir. yani illa işçi olmasına gerek yok, çalışan oldu mu yeterli diyenler olabiliyor. ayrıca sanayiden olması şartı var ama buna da itiraz ediliyor.

kısaca net bir bilgi yok. kurumlar arasında birliktelik yok. uygulama farklılığı var. ama görünen o ki. 4857 ye tabi 50 den fazla işçiniz yoksa ve yaptığınız iş sanayiden sayılmıyorsa 2020 ye ertelenmişsinizdir.

ben dsi de çalışıyorum. isg katipte 4857 tabi işçilerimiz gözüküyor ama memurlar gözükmüyor. demek ki hala memurlar bu kapsamda değiller.
Bu erteleme konusu yanlış yorumlanmış.Eğer 50 den az ise işveren igu ve iş yeri hekimi çalışmak zorunluluğu yok fakat işveren risk değerlendirmesi çalışan eğitimi ve periyodik kontrolleri yine yaptırmak zorunda..Bakanlığa attığım mailde bana gelen cevapta şöyle bir ifade vardı.''İşverenin personel sayısı 50 den az ise igu çalıştırma zorunluluğu yok ( işveren anadolu üniversitesinden igu sertfikası alarak kendisi yapmak zorunda)..Yani eğer işveren şunu derse: Bne bu sertifkayı almak istemiyorum ,o zaman personel sayısı 50 den az bile olsa igu çalıştırmak zorunda.

sungur61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu erteleme konusu yanlış yorumlanmış.Eğer 50 den az ise işveren igu ve iş yeri hekimi çalışmak zorunluluğu yok fakat işveren risk değerlendirmesi çalışan eğitimi ve periyodik kontrolleri yine yaptırmak zorunda..Bakanlığa attığım mailde bana gelen cevapta şöyle bir ifade vardı.''İşverenin personel sayısı 50 den az ise igu çalıştırma zorunluluğu yok ( işveren anadolu üniversitesinden igu sertfikası alarak kendisi yapmak zorunda)..Yani eğer işveren şunu derse: Bne bu sertifkayı almak istemiyorum ,o zaman personel sayısı 50 den az bile olsa igu çalıştırmak zorunda.

burada işverenden kasıt kim? kamu kurumu yöneticileri mi oluyor? yani çalışan sayısı bir kamu kurumunda 50 den az ise o kurumun yöneticisi uzmanlık belgesi almalı, almak istemiyorsa igu çalıştırmalı. peki bunun dayanağı nedir? nerede yazıyor?

dsi de uygulama şöyle: çalışan sayısı 50 den az işyerleri bütünün bir parçası gibi düşünülmüş. yani dsi 6 tane şubesi varsa bunlardan 2-3 tanesi 50 den az ise bile igu uzmanı görevlendiriyorlar. hatta şöyle ekliyorlar. kanunda işverenin yapması gereken zorunlu işler var. risk değerlendirmesi, acil durum vs...bunların işverenin kendisi yapamaz. dışardan hizmet almak zorunda. dışarıya para vereceğine kendi içinden birine yaptırırım düşüncesi ile hareket ediliyor.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamu personeli ve 50 den az az tehlikeli sınıfta bulunan işçiler için uzadı. Diğerleri için zaten yürürlükteydi
hocam ben milli eğitimde görevliyim milli eğitime bağlı meslek liseleri tehlikeli sınıfta yer alıyor bu sebeple biz ertelemeden etkilenir miyiz yine de

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.