Haber - Kamu Görevlilerine Fazla Mesai Yaptırılmayacak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Kamu Görevlilerine Fazla Mesai Yaptırılmayacak

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Kamu Görevlilerine Fazla Mesai Yaptırılmayacak

  Kamu görevlilerine belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, fazla çalışma yaptırılmayacak.

  zr.jpg

  Başbakanlığın fazla çalışma genelgesi resmi gazete'de yayımlandı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgede Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme"de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamaları ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşlarının dikkat edeceği hususlar belirlendi.

  ZORUNLU HALLER DIŞINDA MESAİ YOK
  Genelgeye göre kamu görevlilerine; belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.

  Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek.

  ÜCRET ÖDENMEYEN MEMUR İZNE ÇIKARILACAK
  İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise; söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 178'inci maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin 6'ncı maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde; yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek.

  Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecek.

  Kaynak: sondakika.com


   
  Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica