Kalite Yönetim Sistemi Iso 9000 Hakkında Sorular ?

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Kalite Yönetim Sistemi için ISO 9000 belgesi gerekli midir?

Artık tüm Dünya’da ve Türkiye’de firmalar kalite yönetim sistemlerine önem göstermekte ve bunu ISO 9000 sertifikalarıyla belgelemektedir. ISO 9000 sertifikası dünyanın her tarafında ticari işlemler esnasında aranmaya başlandığı gibi firmanın gelişmesinde ve kalite güvencesinin devamlılığında etkili rol oynamaktadır.

Kaliteye önem veren ve bu önemi sisteme döken firmaların, yerine getirmesi önemli olan bir görevleri de; sistemlerini belgelendirmektir. Çünkü, kaliteyi ve sistemi, müşteriye anlatmanın en kolay ve güçlü yolu; sistem belgelendirmesidir.

Bir firma veya kurum kalite sistem çalışmalarını, ISO 9000 standartları doğrultusunda yapmak zorundadır.

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ISO 9000 belgesi ne kadar sürede alınır?

Standart, sistemin kurulması ve dokümante edilmesi için gerekli genel kuralları tanımlar. Bir ürüne veya kuruma ait değildir. Tüm sektörlere uygulanabilir. Bu nedenle firma veya kurum, kendi sektörüne göre standardı uygulamak zorundadır. Standardın firma veya kuruma adapte edilmesi; yapısına, personel sayısına, fonksiyonel durumuna ve yönetiminin inanmasına bağlı olarak uzun veya kısa zaman alabilir. Ayrıca sistem kurucunun (firma veya kurum içinden bir personel veya personel grubu yada danışman kuruluş olabilir) konuya vakıf ve disiplini de süreyi etkiler.

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ISO 9000 belgesi nereden alınır?

Sitem belgelendirmesine karar veren ve bu yönde tüm hazırlıklarını tamamlayan tüm firmalar, ulusal veya uluslararası platformda kabul görmüş ve tanınmış bir belgelendirme kuruluşuna müracaat ederler. Belgelendirme kuruluşunun seçimi tamamen firmaya aittir ve kanuni bir zorunluluk yoktur. Firma veya kurum; müşteri portföyünü değerlendirerek, belgelendirme kuruluşunu seçmelidir. Çünkü ISO 9000 belgesi müşteriye kaliteyi anlatmak için alınmaktadır, bu nedenle de seçilecek kuruluşun müşteri tarafından kabul görmesi gerekir.

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ISO 9000 belgesinin süresi var mıdır?

Belgelendirme kuruluşu seçildikten sonra, firma veya kurumun denetimi için bir plan ve program yapılır ve firma veya kurum denetiminden sonra uygun olan sistem belgelendirilir. ISO 9000 belgeleri üç yıl için verilir ve her yıl ara denetimlerle takip edilir. Üç yılın sonunda ise yeniden belgelendirme tetkiki yapılır.

Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki ISO 9000 belgeleri, sadece belge almak için değil, kalite ve müşteri memnuniyetini sağlamak ve bu güveni müşteriye vermek için alınmalıdır.

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
NEDEN TS-EN-ISO 9000
Kuruluşta kalite anlayışının gelişimini,
Karın, verimliliğin ve Pazar payının artmasını,
Etkin bir yönetimi,
Maliyetin azalmasını,
Çalışanların tatminini,
Kuruluş içi iletişimde iyileşmeyi,
Tüm faaliyetlerde geniş izleme ve kontrolü,
İadelerin azalmasını,
Müşteri şikayetinin azalması, memnuniyetin artmasını sağlayan,
Ulusal ve uluslar arası düzeyde uygulanabilen bir yönetim sistemi modeli olduğu için..

Burak Şişman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar,

Konu ile alakalı olması sebebiyle sormak istedim. İso 9001 başdeneçi belgesi almak istiyorum. Ancak güvenilir bir firma bulma konusunda kararsızım. Aşağıdaki sitede 32 saatlik eğitim diyor ancak uzman olmak adına 32 saat yeterli olur mu? 2600 TL gibi bir rakamdan bahsediyorlar param boşuna gider mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,

Konu ile alakalı olması sebebiyle sormak istedim. İso 9001 başdeneçi belgesi almak istiyorum. Ancak güvenilir bir firma bulma konusunda kararsızım. Aşağıdaki sitede 32 saatlik eğitim diyor ancak uzman olmak adına 32 saat yeterli olur mu? 2600 TL gibi bir rakamdan bahsediyorlar param boşuna gider mi?
İç denetim ile alakalı bir altyapınız olmalı baş denetçi olmak için. Malum denetlemek için iyi derecede konuya hakim olmak gerekir. Elbette ki baş denetçi sertifikanızda olması gerekir. Kariyer planlamanızda rotayı siz çizmelisiniz. Ben hangi noktadayım. Ne yapmalıyım vb. soruları cevapladıktan sonra kendi kararınız zaten ortaya çıkacaktır.
Kolay gelsin..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.