Kaldırma, Taşıma Işi Yapan Firmanın Tehlike Grubu Nedir

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında tolgahan yılmaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi  forklift, vinç aklımıza gelebilecek her türlü kaldırma aracına sahip bir firmanın tehlike grubu nedir acaba?


   
 2. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfları tebliğine tekrar baktım ancak net bir şey bulamadım. Ancak yüksek ihtimalle "Tehlikeli" sınıfta. Aklımızdan "Çok Tehlikeli" de geçiyor ama en doğrusunu ulaşabiliyorsanız iş yeri vergi levhasının 5. sırasındaki ana faaliyet kodu ve adı sekmesinden öğrenebiliriz.

   
  tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 3. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  NACE kodundan bulmayı denednizmi :)

     

   
  tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 4. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

  bakındım ama bulamadım yani bu araçların satışını konusunda bilgi var ama bunları kullanan kiralayan için yok :(

   
 5. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  77.32.01Bina ve bina dışı inşaatlarda kullanılan makine ve ekipmanların operatörsüz olarak kiralanması ve leasingi (vinç kamyonu, inşaat ve toprak taşımak için traktör, yol greyderi ve silindiri, buldozer, yapı iskelesi, şantiye kulübesi, vb.) (kurma/sökme hariç)Az Tehlikeli

     

   
  tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 6. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Operatörlü olarak kiralıyorsanız durum kiralamadan çıkıyor. Alt işveren oluyorsunuz. İş kolunuza göre tehlike sınıfınız belirleniyor. Ve ağır iş makinaları ile çalışan sektörlerin çoğu ÇOK TEHLİKELİ sınıfta.

   
  tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 7. childofheaven

  childofheaven TÜİSAG Üyesi

  İşyerinin ana faaliyet alanının bilinmesi gerekir..
   
  tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 8. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

  ana faliyet alanı tam ne olarak geçiyor bilmiyorum ama şöyle örnek verebilirim herhangi bir inşaatın, binanın 5. katına malzeme çıkarılması gerekiyor firma kendi araçlarıyla gidip o işi yapıyor ayrıca forklift ile taşıma gibi tüm işleri yine kendi araç ve operatörleriyle gerçekleştiriyor.   
 9. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

  firmanın SGK tehlike sınıfına baktım derece olarak 5 gösteriyor bu rakamın neolduğunu araştırdığımda SGK pirimleriyle ilgili olduğunu ve bu tehlike derecesinin 12 ye kadar sıralandığını gördüm yine ulaştığım bir bilgide '' Her tehlike sınıfı üst, normal ve alt derece olmak üzere üç tehlike derecesine ayrılır.'' böyle bir ibareye rastladım. bu bilgiler ışığında acaba tehlike sınıfını bulabilirmiyiz? giderek çok bilinmeyenli bir denkelme dönüşüyor :)

     

   
 10. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

  kendi mesajımı düzenmele seçeneği olamadığı için mecburen flood yapıyorum yetkililer gerekli görürse mesajları birleştirebilirler. vergi levhasında yer alan nace koduna göre arama yaptım sonunda ''ekipmanların operötörlerle kiralanması'' grubuna giriyor ve az tehlikeli olarak gözüküyor.

  tabi sizlerden yine bu konuda bir bilgiye gereksinim duyucam. kiralama olarak yer aldığı için risk analizini ekipmanlara mı yapmamız gerekyor yoksa adamın ofis/bürosuna mı?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica