Kaldırma Araçlarının Periyodik Kontrol Süreleri Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında meltem üzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. meltem üzel

  meltem üzel TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar yeni yönetmelikte standartta belirtilmemişse periyodik kontroller yılda bir yapılabilir diyor.

  bu konuyla ilgili net bilgiye nasıl ulaşabiliriz?


   
 2. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  benim bildiğim kadarıyla kaldırma araçları 3 ayda bırdı yeni kanuna göre yılda bir oldu dediğiniz gibi

   
 3. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi


  Yılda bir olarak değişti, doğrudur.

     

   
 4. meltem üzel

  meltem üzel TÜİSAG Üyesi


  Uygulamada yine sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum . Ayrıca tüzük iptal olmadığı takdirde tüzükte belirtilen süre 3 ay.

   
 5. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  tüzük zaten iptal

     

   
 6. meltem üzel

  meltem üzel TÜİSAG Üyesi


  tüzüğün iptaline istinaden resmi gazete yayımlandı mı?

   
 7. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi


  isig tüzüğü 25 ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı iş kanununun 74. maddesine dayanılarak çıkartılmıştır. 25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Ancak aynı kanunun (4857 sayılı iş kanununun) geçici 2. maddesiyle "1475 sayılı kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır." hükmü gereğince yürürllükte kalmıştır.

  Fakat, geçici 2. madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

  Özetle tüzüğün son yasal dayanağı olan geçiçi 2. madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı tüzüğün herhangi bir yasal dayanağı kalmadığından hükümleri geçersizdir.


  Yukarıdaki yazıyı forumda bir konuşmadan almıştım. Yukarıdaki gerekçeler gösterilerek İSİG tüzüğünün dayanağı kalmamıştır.
   
  erkanersoy ve Gökhan Uzun bu yazıya teşekkür etti.
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  dün makine mühendisleri odası iile görüştüm.
  asansörlerin periyodik muayeneleri 1 yıl.
  kaldırma araçlarınki ise 3 aydan 1 yıla çıkarıldı dediler.ama maksimum 1 yıl içinde iki defa yapılmalıdır dediler.bu nedenle makine mühendisleri odası 3 ayda bir yapmaya devam ediyor.
  ancak kaldırma araçlarının yılda 1 muayenesinin yapılmasını iş güvenliği uzmanı onaylamalı dediler.bunuda dip not olarak aktarayım.   
 9. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  İş ekipmanları yönetmeliğinde sadece mühendisin raporu onaylaması yeter diyor.
  Nerde yazıyprki ig imzalayacak raporu...
  Ekipmanları kullanım sıklığına bakarak daha kısa sürde per. Bakım yapılabilir. Ama en azı 1 kere...

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

     

   
 10. Mehmet YÖRÜK

  Mehmet YÖRÜK TÜİSAG Üyesi

  1.4. Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu iş yeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır.

  A sınıfı bir İG uzmanına sorduğumda yaptığınız risk değerlendirmesinde belirtmeniz gerekiyor ve bir iş kazası olması durumunda sıkıntı yaratmaması için kaldırma araçları 3 aydan fazla olmasın demişti.   
  olgun34 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Memet Arslan

  Memet Arslan TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  İş ekipmanlarının periyodik kontrolü için bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırılır ifadesi yer almaktadır. Bu kayıt nasıl olacaktır. Ayrıca kaldırma ekipmanı için sadece Makine müh, yüksek tekniker, tekniker olması yeterli midir? Bu kişilerin ayrıca herhangi bir eğitim alması gerekir mi?   
 12. Serdal DEMİR

  Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tüzük geçerliliğini kaybetti deniliyor ama bakanlığın sitesinde halen mevzuat bölümünde yer alıyor. Pratikte kaybetse bile şuan tüzük geçerliliğini sürdürmektedir. Bence temkinli olmakta yarar var.

   
 13. cihan_özak

  cihan_özak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben makina mühendisiyim ben yapabiliyormuyum periyodik bakımları mak. müh. odası sadece akredite olmuş kurumlar bakabilir diye bir bilgi vermişlerdi o yüzden soruyorum.
   
 14. mcahf

  mcahf TÜİSAG Üyesi

  cihan bey eğer makina mühendisleri odasına kayıtlı iseniz, bakabiliyorsunuz diye biliyorum. Şart, odaya kayıt olmak.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica