Soru : Kaldırma Araçlarında Periyodik Kontrol Süresi 1 Yıla Mı Çıktı?

fikri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaldırma ve/veya iletme araçları araçlarının periyodik kontrol süreleri 1 yıla mı çıktı arkadaşlar?

25.04.2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde EK-III'e göre:

Madde 2.1.1.’de belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım kaldırma ve iletme ekipmanının periyodik kontrol kriterleri ve kontrol süreleri Tablo: 2’de belirtilmiştir.

PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ
(İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)**
******Kaldırma ve/veya iletme araçları (1), (2),(3)
Standartlarda süre belirtilmemişse
1 Yıl
TS 10116, TS EN 280 + A2, TS EN 818-6 + A1, TS EN 1495 + A2, TS EN 1709, TS EN 12079-3, TS EN 12927-7, TS EN 13157+A1, TS EN ISO 13534, TS ISO 789-2, TS ISO 3056, TS ISO 4309, TS ISO 7592, TS ISO 9927-1, TS ISO 11662-1, TS ISO 12480-1, TS ISO 12482 – 1, FEM 9.751, FEM 9.752, FEM 9.755 ve FEM 9.756 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

****İstif Makinesi (forklift, transpalet, lift)
Standartlarda süre belirtilmemişse
1 Yıl
TS 10689, TS EN 1757-2, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 6055, TS ISO 1074 ve FEM 4.004 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

isgici

Üye
TÜİSAG Üyesi
Evet 1 yıla çıktı, eskisi gibi 3 ayda bir değil.

huuleeaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bence 1 yıl çok uzun bir süre bakım için

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
(1) Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.
Eskiden 1,5 katı değilmiydi?

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(1) Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.
Eskiden 1,5 katı değilmiydi?
Aynen öyleydi......

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ve periyodik kontrolü 13. Maddeden anladığım kadarıyla şirket içindeki bir mühendis yapabilecekmi;
MADDE 13 (1) Bu Yönetmelik kapsamında periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.
a) Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.
1) Adı ve soyadı.
2) T.C. kimlik numarası.
3) Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.
4) Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.
5) Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.
(2) Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.

Örneğin kazanların,jeneratörlerin kontolünü şirket içindeki mühendismi yapacak

huuleeaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
daha önceden mühendisiniz yapmıyor muydu?

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
daha önceden mühendisiniz yapmıyor muydu?
Hayır
Yetkileri yoktu,ben jeneratörün veya kazanın yıllık periyodik kontrolünü hangi mühendise yaptırcam,ayrıca önceki geçen seneki denetlemede TÜRKAK'tan akrediteli bir kuruluştan yaptırmamız gerektiğini söylemişlerdi,

Siz periyodik muayeneleri işyeri içerrisindeki mühendisemi yaptırıyorsunuz?

huuleeaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
makine mühendislerimiz var mekanik işleri onlara yaptırıyoruz. kazan bakımlarını makine mühendisleri yapmaktadır. jenaratör bakımlarını tedarikçi firma yapıyor. Kazanla alakalı bir ayrıntıda kazancı belgesidir bu arada olmazsa olmazlardandır.

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
makine mühendislerimiz var mekanik işleri onlara yaptırıyoruz. kazan bakımlarını makine mühendisleri yapmaktadır. jenaratör bakımlarını tedarikçi firma yapıyor. Kazanla alakalı bir ayrıntıda kazancı belgesidir bu arada olmazsa olmazlardandır.

Jeneratör/kazanın bakımı ile periyodik kontrolü birbirinden farklı hizmetlerdir. Jeneratör/Kazan bakımları, yılda belli periyotlarla genel durumunun değerlendirilmesi, eksikliklerinin giderilmesi amacı ile yapılan bir faaliyettir. Periyodik kontrol ise, J/K can ve mal güvenliği açısından kullanıma uygunluğu ile ilgili yapılan ayrıntılı muayenedir. Periyodik kontrol ile J/K kullanıma uygun olup olmadığı ile ilgili bir değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca yine periyodik kontroller vasıtası ile J/K yapılan bakımların da kontrolleri yapılmış olmaktadır.(ALINTIDIR)

Periyodik kontrol ile periyodik bakım birbirinden ayrı tanımlardır.

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
standartlarında süre belirtilmemişse 1 yıl denmektedir... eğer standart metod 3 ayda bir yapılacaktır diyorsa eskisi gibi devam eder... standartlara bakınız ...

SerkanKURT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
standartlarında süre belirtilmemişse 1 yıl denmektedir... eğer standart metod 3 ayda bir yapılacaktır diyorsa eskisi gibi devam eder... standartlara bakınız ...
Şimdi benim anlamadığım şu;
4857 sayılı yasanın tüzüğüne mi uyacağız yoksa;
6331 Sayılı Kanunun Yönetmeliğine mi ;
Fikri veya kanuni yorumlama tecrübesi olanlar cevaplarsa sevinirim..

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Normlar hiyerarşisinde Kanun daha üsttedir,oyüzden 6331 sayılı kanuna uyarım ben

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

4857 sayılı yasanın tüzüğü derdim ben,
Normlar hiyerarşisinde Tüzük, Yönetmeliğin üstünde

SerkanKURT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
4857 sayılı yasanın tüzüğü derdim ben,
Normlar hiyerarşisinde Tüzük, Yönetmeliğin üstünde
Bunun bende fakındayım tabiki tüzük önce gelir ama;
durum şu ki İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu müstakil olarak 4857 Sayılı Kanundan ayrı olarak çıkarıldı.Ve bahsedilen yönetmelikte hep 6331 Sayılı Kanuna atıfta bulunulmuş.Burada bir çelişkili durum oluşuyor.İvedilikle 6331 Sayılı Kanun için tüzük yazılmalıdır.tabi bu benm fikrim..

huuleeaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Bu yazdığınız şeyin resmi karşılığı var mıdır? nerde denmektedir?

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu yazdığınız şeyin resmi karşılığı var mıdır? nerde denmektedir?
İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ' nde deniliyor. sanırım yeni yönetmeliği inceleme fırsatınız olmadı.tse nin yayımladığı standartlara atıfta bulunuluyor. eğer ilgili ts standarlarında süre beliritilmemişse bundan sonra bu yönetmelik uyarınca yılda 1 kez periyodik bakım yapılır DENMEKTEDİR..

murakt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba. öncelikle bir konu daha önceden periyodik kontroller tüzükde geçen ehliyeti yerel makamlarca kabul edilen kişiler tarafından yapılır şeklinde genel bir ifadeye dayanılarak yapılırdı. Bu ifade de kabul edilen kişiler kim diye çalışma bakanlığına sorulduğunda bakanlık basınçlı kaplar ve kaldırma araçlarında makina mühendisleri derdi. yani periyodik kontrolleri eskiden de firma bünyesinde bulunan mühendis yapabilirdi ama tarafsızlık ve firma çalışanının işverene eksiklikleri giderme konusunda bağımsız olmaması dolayısıyla işletme dışından bir yere mümkünse akredite bir yere yapılması tavsiye edilir. ikinci husus vinçlerin 1,5 katı yükle statik deneyi yapılması tüzükte geçerdi. atıf yapılan 10116 standardı ve yeni yönetmelik 1,25 katı diyor. süre konusunda eskiden 3 ayda yapılması konusu tüzükde halatların kancaların sapanların vb 3 ayda kontrolü istendiğinden 3 ayda kontrol yapılırdı. çok fazla standart var ve bir çoğunu temin için tseden almak gerekiyor o yüzden tüm standartları inceleyemedim. eğer standartlarda halatlar kancalar gibi parçaların üç aylık kontrolü isteniyorsa vinçlerde kontrol 3 ayda olur. değilse süre 1 yıl.

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sıralamada üstünlük, kanun, khk, tüzük, yönetmelik, tebliğ diye gider.
Dolayısı ile tüzük 3 aylık periyotlardan bahsediyor ise yönetmelikteki ifade boşa düşer.
Ayrıca standartların bir kısmına bakabildim, fakat kontrol periyodu göremedim.
Bir diğer konu da bu aracın kontrol periyodunu neye göre belirlediğinizdir.
Eğer risk değerlendirmenizde bu konuyu ele alırsanız daha sağlıklı olur.
Çünkü vinçlerin çalıştığı ortam,(sıcaklık, korozif şartlar vb) ile çalışma sıklığı kontrol ihtiyacını belirler.
Bence çalışma saatine göre kontrol sıklığı tespit etmek daha doğru bir yol olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.