Bilgi : Kağıtçılık Sektörü Genel Bilgi

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
KAĞITÇILIK SEKTÖRÜ GENEL BİLGİ
Kağıt yapımının M.Ö. 100 yıllarında Çin’de başladığı düşünülmektedir. Kendir, kenevir ve çimler hammadde olarak kullanılmakta ve taş havanlarda dövülmek yoluyla lifler ortaya çıkarılmaktaydı. Kağıt yapımı, bu liflerin birleştirilmesiyle gerçekleşmekteydi. 1850’li yıllarda kağıt yapımında sülfat, soda ve diğer kimyasalların kullanılmaya başlamasıyla seri üretim başladı. Bugün polypropilen ve polietilen gibi sentetik liflerin de kullanılması ile kağıt yapımı teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir endüstri haline gelmiştir.
Kağıt, hayatın hemen her alanında kullanılmaktadır. Gazeteler, defterler, kartonlar, mukavvalar, süs kağıtları, el işi kağıtları, tuvalet kağıtları, havlu kağıtları ve kutular insanların günlük yaşantılarında sürekli olarak kullandıkları materyallerdir. Bunların herbiri farklı yöntemler uygulanarak elde edilmektedir.
Bugün dünya ölçeğinde en büyük ve önemli endüstrilerden biri de kağıt endüstrisidir. Ağaçların kesilmesi, kütükler haline getirilmesi, fabrikalara taşınması, mekanik ve kimyasal metodlar uygulanarak hamur haline getirilmesi ve kimyasal birçok süreçten geçirilerek kağıt ve türevlerinin üretilmesi düşünüldüğünde yaklaşık 3,5 milyon insan sadece bu iş kolunda istihdam edilmektedir. ABD dünyanın en büyük kağıt üreticisidir. Onunla birlikte Kanada, Çin, Japonya, Finlandiya, İsveç, Almanya Brezilya ve Fransa diğer büyük üretici ülkelerdir ve herbirinin üretimi 10 milyon tonun üstündedir.
Büyük üretici konumundaki ülkeler, aynı zamanda büyük tüketici durumundadırlar. Dünya ölçeğinde düşünüldüğünde kağıt sanayii, gerçekten de çok büyük yatırımların yapıldığı dev bir sektör konumundadır. Bugün 750 kişinin çalıştığı dev bir entegre tesisi kurmanın maliyeti, yaklaşık (bir buçuk milyar)1,500,000,000 Amerikan Doları’dır. Dünya ormanlarının, bu büyük üretim ve tüketim nedeni ile yok edildiği düşünülmektedir. Bunun yerine çevreciler, geri-dönüşüm ürünleri ve tarımsal ürünler kulllanılması konusunda önemli kampanyalar yapmaktadırlar.
http://www.isguvenligi.net

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.