Tartışma : Kafa Karışıklığı

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi günler arkadaşlar bazı sorunlarım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
ilk olarak ÇSGB 24 saat çalışma yasağı var diye biliyorum ama Sağlık Bakanlığında da 24 saat çalışmayla ilgili yönetmeliği var bunlar birbirine zıtlık oluşturmuyor mu ?
İkinci olarak ÇSGB gelen yazıya göre (bilgi edinmeye) hastane bünyesinde çalışan tüm hizmet alımları hastane içindeyse çok tehlikeli sınıfa göre işlem yapacak diyor. Bu konu şimdiye kadar böyle değildi ama adamların yazdığı yazıya göre ki yazıyı ekliyorum
Esas olarak, Genel Müdürlüğümüz asıl işveren - alt işveren uygulamalarında Bakanlığımız Hukuk Müşavirliğinin 2/7/2015 tarihli ve 2710 sayılı yazısının kanaat bölümünde belirtilen "6331 sayılı Kanunun uygulanması bakımından, Kanunun açık hükmü karşısında alt işverenin işyerini tescili sırasında asıl işin ve dolayısıyla asıl işyerinin tehlike sınıfının dikkate alınarak tescilin yapılması gerektiği, aksi halde Kanunun açık hükmüne aykırı işlem yapılmış olacağı düşünülmektedir. Uygulamanın amacı, alt işverenin asıl işyerinin fiziksel mekanlarında çalışan işçileri bakımından 6331 sayılı Kanun uygulamalarına tabi olmalarının gerekli olduğu, asıl işyerinde yürütülen asıl işten kaynaklanan risklere maruz kalabilecek alt işveren işçilerinin de bu tehlike sınıfı esas alınarak iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarından yararlanması gerektiğidir. Ancak yardımcı işin asıl işyerinin fiziksel mekanları dışında ayrı bir yerde yürütülmesi halinde, yani asıl işin risklerine maruz kalınamayacak farklı bir ortamda yardımcı işin yürütülmesi durumunda, asıl işten kaynaklanan herhangi bir riske maruz kalmayan alt işveren işçileri bakımından aynı iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yürütülmesi, alt işveren bakımından ek bir külfet getirecek olup hakkaniyete uygun olmayan sonuçlar doğurabilecektir. Bu son ihtimalde dahi Kanunun mevcut haliyle yardımcı işin tehlike sınıfının asıl iş dikkate alınarak belirlenmesi kuralından vazgeçilemeyeceği düşünülmektedir." kararını uygulamaktadır.

Bu hususta, 15/5/2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin “İşverenin yükümlülükleri” başlıklı 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında “22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverenin çalışanlarının eğitimlerinden, asıl işveren alt işverenle birlikte sorumludur.” hükmü yer almaktadır. Öte yandan, anılan yönetmeliğin “İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri” başlıklı 6 ncı maddesi ikinci fıkrasında ise “İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.” hükmü mevcuttur.

Bu kapsamda çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmeleri sağlanıp anılan yönetmeliğin 11 inci maddesinde yer alan süreler uyarınca makul bir süre içerisinde eğitimlerin tamamlanabileceği düşünülmektedir.

Öte yandan, asıl işveren-alt işveren ilişkisi bulunan işyerlerinde tehlike sınıfına bağlı olarak eğitimi sürelerinin tespitinde; alt işverenin asıl işyerinin fiziksel mekanlarında çalışan işçileri bakımından 6331 sayılı Kanun uygulamalarına tabi olmalarının gerekliliğinden hareket ile 6331 sayılı Kanunun uygulanması bakımından, alt işverenin işyerini tescili sırasında asıl işin ve dolayısıyla asıl işyerinin tehlike sınıfının dikkate alınarak tescilin yapılması gerektiği, dolayısıyla asıl işyerinde yürütülen asıl işten kaynaklanan risklere maruz kalabilecek alt işveren işçilerinin de bu tehlike sınıfı esas alınarak eğitimler de dahil iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarından yararlanması gerektiğidir.

Bununla birlikte, 6331 sayılı Kanunun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15 inci maddesi birinci fıkrasında; İşveren, çalışanların işe girişlerinde; iş değişikliğinde; iş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde ve işin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır. Söz konusu maddenin ikinci fıkrasında yer alan “Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz” hükmü gereği iş ile ilgili sağlık raporlarının işyerinin tehlike sınıfına göre değil, kişinin çalışacağı işe göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

iyiden iyiye işler sarpa sarıyor yahu adam 24 saat nöbet tutuyor çalışacak hemşire doktor yok hizmet isteniyor birde yılda 16 saat eğitim isteniyor.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İyi günler arkadaşlar bazı sorunlarım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
ilk olarak ÇSGB 24 saat çalışma yasağı var diye biliyorum ama Sağlık Bakanlığında da 24 saat çalışmayla ilgili yönetmeliği var bunlar birbirine zıtlık oluşturmuyor mu ?
İkinci olarak ÇSGB gelen yazıya göre (bilgi edinmeye) hastane bünyesinde çalışan tüm hizmet alımları hastane içindeyse çok tehlikeli sınıfa göre işlem yapacak diyor. Bu konu şimdiye kadar böyle değildi ama adamların yazdığı yazıya göre ki yazıyı ekliyorum

iyiden iyiye işler sarpa sarıyor yahu adam 24 saat nöbet tutuyor çalışacak hemşire doktor yok hizmet isteniyor birde yılda 16 saat eğitim isteniyor.

Merhaba Gökçe Bey,

İlk sorunuza cevap vereyim 24 saat çalışma yasağı yok. 24 saat esasına göre çalışmaların tatil ve fazla mesai hesaplamaları var.

İkinci konuda ise yazıyı iki kere okudum ama bu bilgilendirmede bana göre bir eksiklik var. "Bu son ihtimalde dahi Kanunun mevcut haliyle yardımcı işin tehlike sınıfının asıl iş dikkate alınarak belirlenmesi kuralından vazgeçilemeyeceği düşünülmektedir." kararını uygulamaktadır." Cümlesinden yola çıkarak Asıl iş verenin tehlike sınıfının, alt işverenin tehlike sınıfını etkilemesi gerekliliği bildirilmekte.

Lakin, Alt İşverenlik Yönetmeliğinin;

" Üçüncü Bölüm Madde 10.
(1) Alt işverenlik sözleşmesinde;

a) Asıl işveren ile alt işverenin işyeri unvanı ve adresi,

b) Asıl işveren ile alt işverenin tüzel kişiliği ya da tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluş olması hâlinde işveren vekillerinin adı soyadı ve adresi,

c) İşyerinde yürütülen asıl işin ne olduğu,

ç) Alt işverene verilen işin ne olduğu,

d) Alt işverene asıl işin bir bölümü veriliyor ise; verilen işin işletmenin ve işin gereği ile teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektirme koşuluna ilişkin teknik açıklama,

e) Taraflarca öngörülmüş ise işin başlama ve bitiş tarihleri,

f) Alt işverenin faaliyetlerini işyerinin hangi bölümünde gerçekleştireceği,

g) Kanunun 2 nci maddesinde yer alan; asıl işverenin, alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden, alt işveren ile birlikte sorumlu olacağı,

ğ) Alt işverenlik sözleşmesinin yapılmasından önce asıl işveren tarafından çalıştırılan işçilerin alt işveren tarafından işe alınması hâlinde, bu işçilerin haklarının kısıtlanamayacağı,

h) Alt işverene verilen işin taraflar açısından yürütülme esasları,

ı) Asıl işveren veya vekili ile alt işveren veya vekilinin imzası,

hususlarına yer verilir." denmekte ve sözleşmede bulunması gereken hususlar bildirilmektedir.

Çok Tehlikeli sınıfta yer alan asıl işveren ve onun az tehlikeli sınıfta bulunan alt işvereni olabileceği gibi, bunun tam tersi bir durum da olabileceği düşünülür ise, gönderdiğiniz yazıya göre çok tehlikeli sınıftaki alt işverenin çalışanlarının eğitim süreleri, az tehlikeli sınıftaki asıl iş verenin süresine de dönmeli diyebilir miyiz? Bence yanlış olur.

Zaten bu asıl işveren ile alt işveren arasındaki iş ilişkisinin kurulma şartları aynı yönetmeliğin 4. maddesinde belirtilmiş.

Çalışanların iş başı eğitimleri ise daha farklı bir konudur. Yukarıda belirttiğim konu Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri ve süreleri üzerinedir.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şimdi aklım karışık hala desem, anlamıyor muyum anlamadım şimdi adamlar ne yapacak bizde onlardan sorumluysak neye göre yaptıracağız ve denetleyeceğiz ben adamlara kafa karışıklığını giderilmesi lazım dedim onlar daha çok karıştırıyorlar sanki :)
Birde şöyle bir sorun var üniversite kendi anlaştığı bir osgb var üniversite hastanesinin isg işlerini yapıyordu daha sonra devlet ve üni hastanesi birleşti şimdi oraya kim bakacak :)

beytullah bayır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hastanede Alt işveren personellerini 24 saat çalıştırabiliyormuyuz.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
24 saat çalışma esaslarına göre çalışabiliyor. 24 saat yataklı tedavi hizmet veren kurumlar la ilgili yönetmelik

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bİraz konu dışı olacak ama 3'lü vardiyada bir işçi günlük kaç saat fazla mesai yapabilir?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.