Haber Kadınların Iş Kazası Protestosu - Isparta

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Kadınların İş Kazası Protestosu

  1.jpg

  ISPARTA' nın Yalvaç ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan aracın şarampole yuvarlanmasıyla, 15 kadın işçinin hayatını kaybetmesi, Kadın Emeği Platformu üyeleri tarafından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde protesto edildi.

  2.jpg

  Kazanın, 27 kişilik araçla, 45 kişi taşınırken meydana geldiğine dikkat çeken Kadın Emeği Platformu, 'Bu bir iş kazası değil, iş cinayeti' diye slogan attılar. Tophane’deki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde saat 12.00’de bir araya gelen topluluk, “ Evde, işte, sokakta ölmek istemiyoruz” diye pankart açtı.

  Basın açıklamasını okuyan Neslihan Karatepe; “Ekim ayını canımızı yakan, ancak hiç de yabancısı olmadığımız bir kaza haberi ile noktaladık. Isparta’nın Yalvaç ilçesi yakınlarında çoğu kadın ve çocuklardan oluşan mevsimlik geçici tarım işçilerini taşıyan midibüs şarampole yuvarlandı. 16’sı kadın biri çocuk 17 işçi yaşamını yitirdi. 27 işçi de yaralandı. 27 kişilik bu araçta tam 45 kişi vardı. Resmi kayıtlara trafik kazası olarak geçse de, daha önceki benzerleri gibi bu da bir iş cinayeti, bir kadın cinayetiydi” dedi.

  3.jpg

  Taleplerini de açıklayan Neslihan Karatepe; “Mevsimlik gezici ve geçici tarım işçilerinin 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamına alınsın. Dayıbaşılık, elçilik gibi aracılık faaliyetlerinin ortadan kalkması için işçi ile işvereni bir araya gelsin. Kolay, ulaşılabilir ve şeffaf işleyen bir sistemin kurulsun. Taşınma sorunu halledilsin. Mevsimlik işçiliğin yaygın olduğu zaman diliminde, bedava sağlıklı taşınma hizmeti verilsin” dedi. Polisin çevrede önlem aldığı basın açıklaması, olaysız bitti.

  Kaynak: DHA


   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica