Kaçak Akım Rölesi Hayat Kurtarıyor

Umut özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
en ufak bir degisimde tum elektrik kesiliyor.tum kablo vb sıfır kullansak 1 hafta dayanmıyor.cok ciddi firma bu olaydan sonra roleyi soktu.yagmurlu havalarda is dahada zorlasıyor.
Rölenin sürekli atması yanlış hesaptan kaynaklanıyor.
30/300 mA röle demek 30/300 'un altında ki kaçak akımda rölenin atmaması demek.
Eğer ki devrede bu değerler aşılırsa röle devreye açar.
Çözüm için:
1. Nötr ve toprak iletkenleri birbirinden ayrı olmalı
2. mümkün olduğu kadar en uç dala 30^luk röle takılmalı. Böylece hangi prizde kaçak var ise sadeve o devre açar. Ana panoya bir tane 300 lük rölenin takılması hata durumunda tüm şebekeyi açarak gereksiz iş gücü kayıplarına yol açar.
Ayrıca 300'ün altı bir kaçak da ölümlere sebebiyet vereceği için işe yaramaz. 300 'lük röle yangın koruma içindir. İnsan için değil.
3. Devreden akım çeken makinaların kaçak akımları bilinmeli.
4. Kabloların izolasyon durumları

emine ber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bunlarda kaçak akım rölesi var mı ben anlayamadım,yardımcı olacak var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_6180.JPG
    IMG_6180.JPG
    867.3 KB · Görüntüleme: 141

hakan.duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
images
Kaçak akım rölesi bu şekilde bir ekipmandır. Bu fotoğraftaki bir fazlı olanı, bunun birde üç fazlı olanı var, o biraz daha geniştir.

Umut özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bunlarda kaçak akım rölesi var mı ben anlayamadım,yardımcı olacak var mı?
Bu iç mekandaki sigorta kutusu. genelde röleyi dışarıda sayacın oradaki panoya koyuyorlar. orada olabilir. ayrıca olması da yetmiyor. çalışıp çalışmadığını üzerindeki test butonu ile test etmelisiniz. Ama dikkat, çalışıyorsa tüm elektirik bir anda kesilir.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
images
Kaçak akım rölesi bu şekilde bir ekipmandır. Bu fotoğraftaki bir fazlı olanı, bunun birde üç fazlı olanı var, o biraz daha geniştir.

EK:
Hakan bey elinize sağlık ,
Emine hanıma yönelik,güzel cevabınıza küçük bir ek yapmak istedim.

Elektrik akım büyüklükleri ve insandaki etkileri;

q1-10 mA : Karıncalanma hissi,
q10 mA : Kasılma başlar (kişi iletkene yapışabilir)
q20-30 mA : Diyafram kasılması (solunum yolu tıkanabilir)
q70-100 mA : Kalbin titremeye başlaması ve düzensizleşme
q500 mA : Kalbin durması ve ölüm

30 mA kaçak akım solunum ve kan dolaşımı için sınır değer olarak kabul edilir.

İnsan vücudu: 2500 Ω

İnsan için tehlikesiz akım : 20 mA

V = I * R = 50 V

İnsanlar için sınır (tehlikesiz) gerilim : 50 V

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
elektriği ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama insan hayatı 30 mA'den sonra hayati tehlikeye girmektedir. 300 mA'de elektrik çarpması kişiyi öldürür. Yani röle enerjiyi kesse bile kişi ölmüş olur.
0.01 mA Akımın hissedilme sınırı

1-5 mA Elde uyuşma hissi, elde gıdıklanma olur.

5-15 mA Tutulan cisim henüz bırakılabilir, el ve kolda kramp başlar.

15-25 mA Tutulan cisim bırakılamaz, kalp etkilenmez.

25-30 mA Tahammül edilebilen akım şiddeti
30-80 mA Tansiyon yükselir, kalp düzensiz çalışmaya başlar ve durabilir, teneffüs zorlaşır, genelde şuur yerindedir.

80-100 mA Kalpte fibrilasyon oluşur, şuur kaybolur.

(EK:
21.Aralık.2013, A Sınıfı, A Kitapçığı ,47.sorudur.)

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Birde ben ekleme yapıyım 220 v da sadece 0,3 sn de ölüm gerçekleşiyor.

hakan.duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu iç mekandaki sigorta kutusu. genelde röleyi dışarıda sayacın oradaki panoya koyuyorlar. orada olabilir. ayrıca olması da yetmiyor. çalışıp çalışmadığını üzerindeki test butonu ile test etmelisiniz. Ama dikkat, çalışıyorsa tüm elektirik bir anda kesilir.
Aslında hayat eşikli kaçak akım rölesi daire içi dağıtım panosunda olur, sayaç bölümüne konan ise 300 mA yani yangın koruma eşikli kaçak akım rölesidir.

Umut özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aslında hayat eşikli kaçak akım rölesi daire içi dağıtım panosunda olur, sayaç bölümüne konan ise 300 mA yani yangın koruma eşikli kaçak akım rölesidir.
Çok haklısınız Hakan Bey. Ana panoda 300 mA yangın koruma rölesi kullanılmalı. ama maalesef bizim mütahit arkadaşlar hep ucuza kaçtıkları için ben çok az gördüm böyle birşey. Genelde 30 mA insan koruma koyuyorlar onlarda ya yanlış bağlanıyor ya da çok dandik bir röle oluyor ve hemen bozuluyor.

chemist54

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar, kaçak akım rölesi olup olmadığını nasıl anlıyoruz? resimlerdeki elektrik panolarında var mı? 30 ma yazısı yok, yardım rica ederim..

Ekli dosyalar

• 100_3703.JPG
    100_3703.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 74
  • 100_3723.JPG
    100_3723.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 67
R

Recep GÜLER

Guest
Yağmurlu havalarda ve Havuz makine dairesinde KAR'ı tutturamıyoruz. Sürekli attığı için devre dışı bırakıyorlar. Ne yapabiliriz ?
öncelikle toraklamınızı kontrol edin yamurla havada atması toraklamada bir sıkıntı olduğunun alametidir. Eğer sistemde Kaçak akım rölesi tutmuyorsa o bölümü by-pass edin ve o bölümü sağlam bir şekilde koruma toraklaması çekin (yanlız tüm şasenin toraklandığına emin olun) tabiki öncelikle hatanın nerden kaynaklandığını bulmaya çalışın etke KAR ile ilgili yazı ekliyorum ondan da yararlanabilirsiniz

Ekli dosyalar

• emo.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 99
R

Recep GÜLER

Guest
merhabalar, kaçak akım rölesi olup olmadığını nasıl anlıyoruz? resimlerdeki elektrik panolarında var mı? 30 ma yazısı yok, yardım rica ederim..
merhaba KAR olup olmadığını panonun içine bakarak anlarsınız genellikle rölenin üzerinde test butonu olur ve 300mA olanlarda direk 300mA; 30 mA olanlarda ise 0.3A yazar ekteki dökümandan yararlanabilirsiniz

Ekli dosyalar

• emo.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 113

Ömer GÜLTEKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba KAR olup olmadığını panonun içine bakarak anlarsınız genellikle rölenin üzerinde test butonu olur ve 300mA olanlarda direk 300mA; 30 mA olanlarda ise 0.3A yazar ekteki dökümandan yararlanabilirsiniz
dökümanda yer alan Resim-1 hatalı. Sigortaya nötr girişi yapılmaz. ancak koruma rölelelerinde bu şekilde bir bağlantı yapılır. EMO hazırlamış sanırım ama onlarda ne yaptıklarını bilmiyorlar.

emalieren

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar kaçak akım rölesinin yasal durumuyla ilgili bir kaç sorum olacaktı.

1970 yılında yapılan apartmanlarda kaçak akım rölesi olmak zorunda mıdır ? bu eski yapıların yasal mevzuata göre elektrik tesisatındaki eksikliklerinden kim sorumlu olur ?

teşekkürler,

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.