Kaç kişiye 1 tuvalet düşer?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  Ben Türkiye'de 20-25 kişiye 1 tuvalet (bay veya bayan) düşer diye bir kabul olduğunu biliyorum denetlemelerden,
  acaba mevzuattaki yeri nedir acaba?

  Londra Olimpiyatlarında işçiler 25 kişiye 1 tuvalet düşüyor diye isyan etmişler, acana standardı nedir bilen var mı?


   
 2. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Tüzük ve iş yeri bina ve eklentilerlle ilgili yönetmeligine bakınız

   
 3. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  İSİG tüzüğünde bu konudaki madde

  Madde 38 - İşyerlerinin uygun mahallerinde yeter sayıda helalar bulunacaktır. Hela yapılmasına işyerinin durumu müsait değilse ve yakınlarda da özel helalar bulunmuyorsa, işverenler, işçilerin bu ihtiyaçları için civarda yer bularak helalar yapmak zorundadırlar.
  İşyerlerinde yapılmış veya yapılacak helalarda;
  1) Kabinler, insanların bulunduğu kapalı yerlere açılmayacak bir şekilde yerleştirilecek ve gereği gibi havalandırılacak, koku çıkmasını önleyecek tedbirler alınacak, yeterli ve uygun bir şekilde aydınlatılacaktır. Taban ve duvarlar, su geçirmez maddeden yapılacak, boyalar açık renklerden seçilecektir. Duvar yüzeyleri, düz yapılmış olacak, kapılar iyi bir şekilde kapanacaktır. 100 kişiye kadar işçi çalıştıran işyerlerinde 30 erkek işçi için, bir kabin ve pisuvar, her 25 kadın işçi için de en az bir kabin (hela) hesap edilecek, 100 den sonrası için her 50 kişiye 1 tane hesabı ile hela bulundurulacaktır. Kadın ve erkek işçilerin birlikte çalıştığı işyerlerinde; kadın ve erkek helaları, birbirinden ayrı olacak ve günde en az bir kere iyice yıkanacak, her kullanmadan sonra temiz bir halde bulundurulması sağlanacak, kokuları sıhhi usullere uygun bir şekilde giderilmiş olacaktır.

     

   
  Onur17, Afşın Ekmekyapar, arzu k ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. kaç kişite bi tuvalet duser

  ,
 2. kaç kişiye kaç tuvalet düşer

Yandex.Metrica