Haber - K T O'dan Hijyen Eğitimi Uyarısı - Kayseri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber K T O'dan Hijyen Eğitimi Uyarısı - Kayseri

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  KTO'dan Hijyen Eğitimi Uyarısı

  1.jpg

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, ''Hijyen Eğitimi'' yönetmeliği gereğince bazı işyerlerinde çalışanların zorunlu eğitime tabi tutulması konusunda uyarılarda bulundu.

  Başkan Hiçyılmaz, Kayseri Ticaret Odası’nın 16 bin üyesi ve 40 ayrı başlıkta meslek komiteleri ile hizmet verdiğinin altını çizerek, 28698 sayılı resmi gazete’de yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince KTO üyesi firmalarda çalışanların da zorunlu eğitim kapsamında olduklarını söyledi.

  Hiçyılmaz, “Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler, Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler, komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları başlıklarında yer alan işyerlerinde çalışan tüm personelin bu eğitimi alması zorunludur” dedi.

  Hiçyılmaz, “Yönetmeliğin 11. maddesi gereği her iş kolunun; izin, onay, kayıt, ruhsatlandırma ve benzeri hizmetlerini yürüten Bakanlık veya mahalli idare tarafından, yönetmelikte belirtilen işyerlerinin yükümlülükleri yerine getirip getirmediği denetlenecek ve yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında 1593 Sayılı Kanunun 282. maddesine göre işlem yapılacaktır” diye konuştu.

  Hiçyılmaz, “Eğitim almayan kişiler söz konusu işletmelerde çalışamayacağından, firmaların cezai duruma düşmemeleri için, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü veya Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerine müracaat etmeleri ve 05 Temmuz 2014 tarihine kadar sertifika almaları gerekmektedir. Kayseri Ticaret Odası üyesi firmaların bu konuya hassas davranmaları önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

  Başkan Hiçyılmaz, hijyen eğitimi alması gereken iş kollarını ise şöyle sıraladı:

  “Cilt Bakımı, Dövme ve Takı (Piercing), Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde İşyeri Sahipleri ve İşletenlerin, Kuaför (Kadın/Erkek), Makyaj, Vücut Bakımı, Kaplıca, Hamam ve Sauna Görevlisi, Kantin İşletmeciliği, Meyve ve Sebze Satış Elemanlığı, Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanlığı, Şarküteri, Bakkal ve Gıda Pazarları Satış Elemanlığı, Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı, Aşçı, Bar Görevlisi (Barmen), Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği, Otel/Motel ve Lokanta Yöneticileri, Pastacı, Servis Görevlisi, Garson, Şef (Yiyecek Hazırlama ve Sunum Hizmetleri), Su Temini (Üretimi), Çay Üretimi ve İşleme Elemanı, Gıda Kontrol Elemanı, Hububat İşleme Elemanı, Süt İşleme Elemanı, Sebze ve Meyve İşleme Elemanı, Zeytin İşleme Elemanı.”

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica