Haber Jeotermal Borusu Patladı, Köylü Isyanda - Aydın

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Jeotermal Borusu Patladı, Köylü İsyanda

  1.jpg

  AYDIN'ın Kuyucak İlçesi'ne bağlı Çobanisa Mahallesi'nde jeotermal sondaj sahasında çalışma yapıldığı sırada boru patladı. Sabaha karşı meydana gelen olayda çevrede bulunan narenciye ve zeytin bahçeleri ile hayvan çiftliklerini su bastı. Aydın Valisi Erol Ayyıldız zarar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü, çıkacak rapor doğrultusunda ise sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını açıkladı.

  2.jpg

  Çobanisa Mahallesi'nde bir firma tarafından yürütülen jeotermal sondaj sahasında bugün saat 04.30 sıralarında borulardan birinin patlaması sonucu gükyüzüne tazyikle doğal kaynak suyu fışkırmaya başladı. Bir anda gökyüzünü kaplayan buhar çevre halkında paniğe neden oldu. Sondaj sahasında çalışan görevliler, yakında bulunan hayvan çiftçiklerinin sahiplerini bilgilendirip, hayvanlarına zarar gelmemesi için uyardı. Yapılan çalışmalar sonucu vanalardan biri kapatılarak, jeotermal suyun akışı kontrol altına alındı.

  3.jpg


  ÇİFTİLERDEN TEPKİ
  Öte yandan tarım arazileri su basan çiftçiler ile çevredeki besi çiftliklerinin sahipleri, bölgeye inceleme yapmaya gelen Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterdi. Çiftçilerden Ali Ateş ile narenciye bahçesini su basan Mahmut Yalçın, zararlarının karşılanmasını istedi.

  Zeytin ve incir bahçesini su basan çiftçilerden Ali Küçük ise jeotermal yapmak uğuna kendilerine zarar verildiğini belirtip, "Dayamışlar sırtlarını iktidara, bu adamların kimseleri dinlediği yok. Geçenlerde de bir zeytin bahçesini su bastı, zeytin ağaçları kurudu. Bu suyun içinde kükürt ve bor bulunuyor. Bu da tarım arazilerimizi kurutuyor. Kükürt solumak istemiyoruz" diyerek, tepkisini dile getirdi.

  4.jpg

  'SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK'
  Yaşanan olayın fazla büyük olmadığına değinen Aydın Valisi Erol Ayyıldız ise bir saatlik çalışma sonucunda vananın kapatılarak sızıntının durdurulduğuna dikkat çekip, "Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden ekipler olay yerinde zarar tespit çalışması yapıyorlar. Henüz ne kadar alanın etkilendiği konusuda bir bilgimiz yok. Hazırlanan rapor doğrultusunda varsa bir güvenlik zafiyeti sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır" dedi.

  5.jpg

  Kaynak: DHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica