Haber - Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı: Sivas'taki Madenler Denetimsiz | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı: Sivas'taki Madenler Denetimsiz

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı: Sivas'taki Madenler Denetimsiz

  1.jpg

  Maden kazalarının gündemden düşmediği günümüzde, Soma’dan sonra Karaman’da da facia yaşandı. Birkaç yıl önce Kangal’da meydana gelen maden kazası hala akıllardaki yerini korurken Sivas’taki madenlerin son durumu merak konusu oldu. Jeoloji Mühendisleri Odası Sivas Şube Başkanı Kadri Gökalp, Sivas’taki madenlerin uluslararası standartların çok altında üretim yaptığını belirterek denetimlerin kağıt üzerinde yapıldığını kaydetti. Madenlerde hiçbir tedbirin alınmadığını ifade eden Kadri Gökalp, maden kazalarının patronların aşırı para hırsızdan ve denetimsizliklerden yaşandığının altını çizdi. Sivas’taki madenlerde standartların iyi olmadığını kaydeden Gökalp, "Galeriler son derece dar, havalandırmalar yetersiz. Yaşam odaları zaten yok. Denetimlerde kağıt üstünde yapılıyor." dedi.

  Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Kadri Gökalp, kazaların yaşanmaması için dünyanın ileri standartlarını inceleyip Türkiye'de uygulanması gerektiğini söyledi. Kaza olan madenlere bakıldığında hepsinin dünyanın kullanmadığı tekniklerle çalıştığına değinen Gökalp, şöyle devam etti: "Bu madenler küçük yatırımlarla üretime başlıyor, aşırı insan gücüyle çalışmaya devam ediyor ancak kaza riski çok yüksek. Bugün modern ülkelerde teknoloji daha ağırlıklı, ilk yatırım maliyeti yüksek üretimde insan gücü azaltılmış risk analizleri yapılarak çeşitli tedbirler yapılmış vaziyette. Soma’ya bakıyoruz, defalarca kömürün sıcaklığı ve gaz olduğu uyarılmasına rağmen birkaç saat üretim kaybı olmasın diye ara verilmiyor ama bunu çok ağır bir felaketle ödüyoruz. Karaman Ermenek'te ise TEMA raporu ve üniversite hocalarının uyarıları bölgede su seviyesinin 20 metrede olduğu galerilerin ise 300-400 metre derinde olduğu biliniyor ve bölgede ciddi oranda yeraltı suyu var. Uyarı yapıldığı halde hiçbir tedbir alınmamış. Soma kazasından sonra hiçbir tedbir alınmadığını görüyoruz. Korkarım bu tür kazalar olmaya devam edecek."

  2.jpg

  "SİVAS’TA 10’U AŞKIN MADEN VAR"

  Sivas’ta açık ve kapalı işletme şeklinde üretim yapan madenler bulunduğundan bahseden Gökalp, "Koyulhisar’da çoklu metal sahası var. Zara Beydağ’ında çalışan krom madenleri var. Kangal açık kömür sahaları ve altın işletmesi var. Divriği’de demir madeni var. Hafik’te talk ocağı var. Gemerek’te kömür madenleri var. Onun dışında Zara’da krom madenleri var orada da kapalı olmasından dolayı göçük riski bulunuyor." ifadelerini kullandı.


  "MADENLERİMİZ STANDARTLARIN ALTINDA"


  Birkaç yıl önce Kangal Termik Santrali'ne kömür sağlayan kömür havzasında meydana gelen heyelanda iş makinelerinin göçük altında kaldığını ve 4-5 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Gökalp, Sivas'taki madenlerin standartların altında üretim yaptığını vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "En riskli madenler kömür madenleri. Bununda nedeni grizu patlamaları olabileceği için bu madendeki riski daha da artırıyor. Kapalı işletme kömür madenleri Gemerek’te var. Oradaki madenler en riskli madenler. Sivas’ta da bir çok maden var. Bunların hiç birisinde uluslararası standartların uygulanmadığını görüyoruz. Galeriler son derece dar, havalandırmalar yetersiz. Yaşam odaları yok. Fenni nezaretçiler belki de madeni hiç görmemişler. Kâğıt üzerinde denetçiler var ama madene indikleri bile şüpheli. Madende çalışan insanların yaşam koşulları, konakladıkları yerler en alt seviyede standartlara sahip."

  Kaynak: CHA


   
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Yer atı da , yer üstü de aynı olan ölene oluyor kalanlar bir şekilde hayata devam ediyor,
  Kanun var , denetleyen yok, çalışma var, standart değil, hangi taraftan tutsan delik deşik bir çalışma dünyası,
  Eğitimli olan da olmayan da ekonomik şatlara yenik düşürülmüş o yüzden bu sahneleri daha çok yaşayacağız,
  İnsanların orijinal değerleri yok olmuş , o yüzden bu tür manzaralar görmeye devam edeceğiz,
  Kazasız günler,
  Bir hayat kurtar , bir aile kurtulsun,

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica