Jeneratör Odası Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Jeneratör Odası Hakkında

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında gmu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gmu

  gmu TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşlar ,çalıştığım yerde jeneratör ve kompresör paravanla kapatılmış bir odaya yan yana yerleştirilmiş durumda ,önerilerini bilmek isterim ,teşekkürler


   
 2. veysel

  veysel TÜİSAG Üyesi

  Jeneratör egsoz bacası dışarı çıkarılacak, kapısı dışarı açılacak, kapısı içerdeki havayı dışarı aktaracak şekilde dizayn edilecek, Yangın söndürücü bulundurulacak, özellikle jeneratöre sıvı teması olmayacak,

   
  MELDA NİŞANCI, m.bice ve gmu bu yazıya teşekkür etti.
 3. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Konu ile alakalı bir olay paylaşayım bende;
  Geçen yıldan böyle bir iş kazası meydana gelmiş çalıştığım yerde. İşçiler gece uyurken elektrik kesilip jeneratör devreye giriyor. Jeneratör ile koğuş arasında duvar var, duvarda da jeneratörün olduğu kısıma açılan baca deliği. Soba borusu takılı ama borunun kenarlardan egzoz gazı içeriye sızıyor ve işçiler ölümden dönüyor. Bir tanesinde hala etkileri devam ediyor, kalıcı hasar var. Bu yıl aynı yerde çalışma başlayacak, jeneratörü dışarı aldılar ve koğuşa havalandırma yapılıyor.

     

   
  arzu_91, SİBEL TURAN AÇAR, Real ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. akif.dogan

  akif.dogan TÜİSAG Üyesi

  Jeneratör için yakıt taşma havuzu yapılmalı gürültü üçün önlem alınmalıdır.

   
  arzu_91 ve gmu bu yazıya teşekkür etti.
 5. gmu

  gmu TÜİSAG Üyesi

  jeneratör ve kompresör için bina dışında saha alanı içerisine bir oda yapıldı ,bacayı dışarı verip bölüme bir de yangın söndürücü tüp koyduk ,eklemek istediğiniz ayrıntıları ve deneyimleri paylaşırsanız sevinirim ,teşekkürler

     

   
 6. Kamil Rıza Taktakoğlu

  Kamil Rıza Taktakoğlu TÜİSAG Üyesi

  elektrik panosu,izole lastiği,taşma havuzu,mazot dolum talimatı,jeneratör çalıştırma talimatı,bakım onarım kayıtları,izolasyonu,kulaklık kullanımı, egsoz durumu,ysc ler, acil çıkışları,güvenlik levhaları vb.. bakılabilir
  K.Rıza Taktakoğlu

   
  arzu_91, Real ve gmu bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  ÖNERİ-CEVAP:
  -Jeneratör ve kompresör odasına yapılabilecekler;
  a)Periyodik kontrol-Basınç testi-Bakım-Arıza bilgi defteri ve sorumlu,yetkili kontrol tablosu.
  b)Gürültü ölçüm raporu,duvar ve çatı malzemesine göre yalıtım yapılması.
  c)Kapısı mutlaka kilitli olmalı,anahtar sorumlusunda ve yedeği de Güvenlik ünitesindeki personelin erişiminde olmalı.
  d)Yetkililerden başkasının girmeyeceğine ve buranın Jeneratör ve Kompresör dairesi olduğuna dair Tanıtım levha ve işaretlemelerinin yapılması .
  e)Kumanda panolarının önüne birer elektrik yalıtım paspası konulabilir.
  f)Var ise;Yangın söndürme sistemine giden münferit elektrik besleme şalterinin belirginleştirilmesi,
  yok ise; yapılması,devreye alınma ve diğer şalterlerin devreden çıkarılma talimatı asılabilir.
  g)KKD ikaz levhası ve odanın girişine yakın bir noktaya,KKD ,ilkyardım ve gerekli donanım dolabı.
  h)Jeneratör ve İçten yanmalı ise (kompresöre de ,önümüz kış)Antifriz konulmuştur...(- 30 ...0C..v.b).
  ı)Kompresör ve Jeneratör arasına uygun mesafe ve tel örgü tel gibi basit bir ara bölme yapılabilir.
  i)Ankraj (Zemine tespit)noktaları Kauçuk esaslı Titreşim(Gürültü engelleyici tarzda dizayn edilebilir.
  j)Odanın zemini kolay temizlenebilir ve kaymaz malzemeden yapılabilir.
  k)Arıza-Emniyet -ikaz -alarm için, sesli ve ışıklı sistem yapılabilir.
  l)Jeneratörün yakıt ikmalinin çizelge ve sorumlu personel listesi ile takibi yapılabilir.
  m)jeneratör çıkış gücüne uygun ,elektrikçi belgeli ve eğitimli personelin görevlendirilmesi sağlanmalıdır.
  n)Kompresörün yetkilisinin de yeterli eğitiml ve belgeli olması sağlanmalıdır.
  0)ÇED yönetmeliklerine uygun çalışmayı temin edici talimatlar bulundurulabilir.

  İyi çalışmalar.
   
  MELDA NİŞANCI, arzu_91, yeldak ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Mert Eryılmaz

  Mert Eryılmaz TÜİSAG Üyesi

  Yani hiç bir yönetmelik biri yangın çıkarma ihtimali bulunan bir diğeri ise içerisinde basınclı hava bulunduran bu iki cihazın yan yana konulması ve kullanılmasına yasak getirmiyor mu.
  1- sabit kompresörlerin tecrit edilmesi gerekiyorken nasıl olurda jeneratörle yan yana çalıştırılır?
  2- belli süreli yanmaz duvarlara sahip olması gereken jeneratör odası içine basınclı kap nasıl konur?

  önce bunlar düşünülmeli bence..   
 9. Katya

  Katya TÜİSAG Üyesi

  merhaba,

  ben de bu jeneratör ve kompresörün yanyana koyulmaması gerektiğini düşünüyorum. jeneratör veya kompresör tedarikçisine sormak lazım.

     

   
 10. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Jeneratörün egzosundan çıkan duman dışarıya verilmeli ve kompresör fanından çıkan sıcak havanının da dışarıya verilmesi gerekir ki ortam sıcaklığı artmasın olası bir yangına karşı gerekli önlemler alındığı taktirde ekstra bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Ama yine de imkan varsa ayrılmasında fayda var olası bir patlama durumunda ikisinin yan yana olması patlamanın şiddetini arttıracaktır.   
  arzu_91 ve SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 11. Nil Günn

  Nil Günn TÜİSAG Üyesi

  Benim bir sorum olacaktı bu konuyla alakalı olduğunu düşünüyorum. işletmemizde kompresörümüz dışarda sac malzemeden hava alan bir yapının içinde. ben bu kompresörlerin yanına 1.5-2mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?? tüplerim de yönetmeliğe uygun olarak duvara sabitlenmiş yanları kapalı önü hava alacak şekilde bir alanda olacak. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler.   
 12. Beril Çiftlik

  Beril Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Benim bir sorun olacaktı. Firmamızda kompresör odası ve kazan dairesi yanyana yapılmış. Kazan dairesinde bir tane büyük elektrik panosu mevcuttur. Şimdi bu iki odaya yangın söndürücü alacağım fakat bu konuda kafam karıştı açıkcası. Yangın yönetmeliği derki kazan dairelerine en az bir tane 6 kg kkt gerekli. Fakat yangın söndürücü tüpü getiren firmayla gezmemiz sonucu elektrik panosu olduğu için karbondioksit olması gerekiyormuş. Ayrıca kompresör odasına da hangi tipi yangın söndürücü almam gerekiyor? Bu iki odaya karbondoksit mi almalıyım yoksa kkt yeterli olur mu?

   
  arzu_91 ve SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 13. dd99ee88

  dd99ee88 TÜİSAG Üyesi

  benim bildiğim elektronik devrelerin çok olduğu daha çok kontrol odaları,otomasyon sistem kontrol merkezleri gibi... karbondioksit kullanılır hem elektiği iletmez hemde -78 /80 santigrat sıcaklık ile soğutarak ikincil söndürme işlemi yapar ,değerli elekronik cihazlar için elzemdir ama ,büyük eletrik panaosun da olsa da olur ,olmasa da olur .çok fiyat farkı yoksa CO2 olsun yoksa KKT ile olsun ..işvereni de düşünmek gerekir
   
  SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 14. Beril Çiftlik

  Beril Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Şimdi KKT ile CO2 arasında 400 liralık bir fiyat farkı var. Alacağım adeti de düşününce biraz fazla fiyat farkı çıkıyor. Şimdi kazan dairesi ve kompresör odalarında normal kkt kullansakta herhangi bir yangın durumunda daha büyük bir sıkıntı çıkmaz değil mi?

   
  SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 15. ezog

  ezog TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, yukarıda yazılı olan bilgileri okudum. eklediğim fotoğraflar aslında kendi firmama ait değil. Fakat personellerimi ve işyerimi etkileyebilecek bir alan. Bu alanda firmama ait personeller 7/24 bulunmaktadır. Ve ben bu firmaya bir yazı yazıyorum. Yazıma fotoğrafları ekleyip aşağıda yer alan maddeleri yazıyorum. Sizce uygun mudur? Fotoğraflara ek olarak eklemem gereken maddeler de var mıdır? Ya da yazdıklarımda bir eksiklik hata var mıdır?

  Tehlike 1:

  Jeneratör kapılarınızın kilitli olmadığı görülmüştür. Jeneratör kapılarınızın kilitli olacak konuma getirilmesi gerekmektedir.

  Tehlike 2:

  Jeneratör odasının içinde çeşitli kimyasal tenekeleri ve bidonların bulunduğu görülmektedir. Jeneratör odasının çeşitli kimyasalların bulunmayacağı şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

  Tehlike 3:

  Jeneratör odası kapılarında uyarı levhaları bulunmamaktadır. Jeneratör odası üzerine gerekli uyarı levhalarının asılması gerekmektedir.

  Tehlike 4:

  Jeneratör odasına yetkili personel ya da personeller dışında giriş çıkışları engelleyecek şekilde tedbirler almanız gerekmektedir.

  Tehlike 5:

  Jeneratör odasında yangın söndürme tüpleri görülmemektedir. Konu ile ilgili alınmış tedbir bulunmakta mıdır?

  20150225_114955.jpg20150225_114831.jpg20150225_114851.jpg   
 16. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  EK MADDE ÖNERİSİ:
  1-Jeneratörün kim/kimler tarafından ,nasıl /hangi koşullarda kullanılacağı/kontrol edileceği ,arıza/bakım/yakıt ikmali gibi hususları ve bildirim/önlemler hususlarını da belirten talimatların da bulunması ile ilgili bir madde yazabilirsiniz.
  2-Yangın/havalandırma/girilmenin yasak olduğunu belirten , ikaz ve alarm ile ilgili diğer,İşaret ve İkaz levhalarının bulunmasına dair bir madde yazabilirsiniz.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  arzu_91 ve ezog bu yazıya teşekkür etti.
 17. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Yazılanları okuyunca demek ki dedim, bu sıkıntılar sadece bizde değil her yerde var. Bizim işletmemizde de kompresör odası ile kazan dairesi yanyana, hatta diğer işletmemizde duvar ikisini ayırmak için sadece yarıya kadar örülmüş. Duvarın tam örüldüğü yerlerde de değişen bişey yok çünkü hem 2 odanın birbirine açılan hem de işletmeye açılan pencereleri mevcuttur. Pencereleri yıktıralım, duvar ördürelim diyorum ama henüz olan bir şey yok. Bir diğer unsur da bizim işletmemizdeki jeneratörümüz tam olarak güvenlik kulübesinin karşısında, bahçede, araç park yerimizin yanında bulunmaktadır. Sadece tel ile çevrilmiştir etrafı ve yangın tüpleri konulmuştur başka da bir şeyi yoktur, işin ilginç kısmı idari bina çalışanlarının duvarının önüdür ve henüz kimse gürültüden de şikayet etmemiştir. Benim durum sizinkilerden daha mı vahim nedir ?

   
 18. Zeynep Fatma Katagal

  Zeynep Fatma Katagal TÜİSAG Üyesi

  Jeneratör büyük elektirik panosuyla aynı odada olsa olur mu ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica