Haber Izmit Belediyesi Çalışanlarına Eğitim - Kocaeli

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İzmit Belediyesi Çalışanlarına Eğitim

  1.jpg


  İzmit Belediyesi’nin çalışanlarına verdiği eğitimlerin sonuncusu masa başı çalışan personele yönelik oldu.

  İzmit Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik verdiği eğitimler aralıksız devam ediyor. Masa başı personele yönelik olarak en son yapılan İş Sağlığı ve İş Güvenliği çalışmaları kapsamındaki eğitime yaklaşık 50 personel katıldı. İş Güvenliği Uzmanı Ömer Camadan tarafından verilen eğitimde, masa başında bilgisayar gibi ekranlı araç kullananların her zaman çeşitli eklem rahatsızlıklarıyla fıtık olmayla karşı karşıya bulundukları kaydedildi.

  2.jpg

  ABD’de bel, boyun ve eklem rahatsızlığı bulunanların yüzde 64’ünün masa başında çalışanlar olduğunu, bu kişilerin yıllık sağlık harcama tutarının da 20 milyar Doları bulduğunu belirten Ömer Camadan, “Masa başında ve bilgisayar ile çalışanlarda göz bozukluğundan, ruhsal rahatsızlara kadar bir çok hastalıkla karşılaşmak mümkün.

  Düzgün oturulmaması sonucunda boyun ve bel fıtıkları, diz kayması, bilek, dirsek kireçlenmeleri ve boyun tutulmaları gibi rahatsızlıklara yakalanma riski çok yüksektir.

  Kas, iskelet hastalıkları ve sinir sıkışıklığı gibi bir çok olumsuzluğa neden olan masa başı çalışmalarında basit uygulamalarla olumsuzluklardan kurtulmak mümkündür.

  Kullandığımız bilgisayarın ekranı göz seviyesinde olmalı, göz ile ekran arası uzaklık 50-70 santimetre mesafede bulunmalı, koltuk ya da sandalyede dik oturmalı, saatte bir 5-15 dakika çalışmaya ara vermeli, oturduğumuz yerde basit egzersizler yapmalıyız.

  Her kesin rahatlıkla yapabileceği bu hareketler sayesinde kas ve eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini en aza indirmek mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

  Kaynak: IHA   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica