Ito Tarafından Düzenlenen Isg Semineri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Makaleleriniz' kısmında Abdurrahman KAYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi  İyi Çalışmalar;
  İstanbul Ticaret Odası tarafından 16 Oca 2013 tarihinde saat 10:00 – 14:30 arasında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Yazılımları Semineri’ne katıldım

  Söz konusu seminerde aldığım notlardan aşağıdaki bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum;

  · 6331 sayılı İSG Kanunun alt kırınımları olarak çıkması beklenen yönetmelik ve tebliğler Aralık 2012 tarihinden beri yayımlanmakta beklediğimiz en önemlilerden arasında olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik” ve “İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik” Başbakanlığa gönderilmiş ve Ocak ayının son haftası veya Şubatın ilk haftası yayımlanması beklenmektedir.
  ·
  · Risk Değerlendirilmesi konusunda bir rehber Çalışma Bakanlığınca hazırlanmakta ayrıca sektörlere göre uygulanacak kontrol listeleri de belli bir aşamaya ulaşmış önümüzdeki dönemlerde yayımlanması hedeflenmektedir.

  · İSG Çalışmalarında yeni bir sürece girilerek İSG-KATİP ve isgyh.csgb.gov.tr gibi portallar kademeli olarak devreye sokulmuş ve Ocak 2013 itibari ile tam anlamıyla aktif duruma geçmiştir.
  · Söz Konusu portallarda firma ile ilgili işlemlerin yürütülebilmesi için SGK Kayıtlarında Şirket Yetkilisi kim ise onun üzerinden alınan elektronik imza ile yetkili kişi işyerleri için bünyesine aldığı İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin atamasını portal üzerinden gerçekleştirecektir. Dolayısı ile Onaylamanın ardından İlgili Uzman ve Hekimin de kendi sayfasında şirket bilgi ekranı açılmış olacaktır. Tüm İSG Çalışmaları an be an bakanlık tarafından bu şekilde denetlenmiş gerekli bilgiler bu sistem üzerinden istenmiş olacaktır.
  · Soru-Cevap Bölümünde sorulardan genel olarak yönetmeliklerin çıkmasının ve tamamlanmasının beklenmesinin daha sağlıklı olacağı herhangi bir bilgi talebinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne mail yolu ile ulaşılarak bilgi istenebileceği belirtilmiştir.
  · İSG Uzman ve Hekim Görevlendirmeleri ile İSG Kurullarının kurulması tamamen SGK Kayıtları baz alınarak yürütülecek ve bu şekilde istenecektir. Örnek verecek olursak;
  “A ünvanlı bir İşyeri aynı işverene bağlı 5 ayrı adreste ve 5 ayrı Sigorta Sicil Numarası ile tehlikeli sınıfta faaliyet gösteriyorsa her bir sicil numarasına kayıtlı çalışan sayıları göz önüne alınarak İSG Profesyonelleri görevlendirmesi ve İSG Kurulu, İSGB kurması gerekecektir. Tüm bunları Sistem SGK kayıtlarına göre otomatik olarak tanımakta ve ilgili firmaya hatırlatma yapılacaktır.”
  Dolayısı ile İSG Kurulları Hakkında Yönetmeliğin ay sonunda çıkması ile bu bilgiler mevzuat ile netlik kazanmış olacaktır.

  Bilgilerinize

  Abdurrahman KAYA
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
  Çevre Mühendisi


   
  msinay, ezgi37, misg ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Peki İSG uzmanları sayısı yetersiz bununla ilgili ne diyorlar

  mesela ben A veya B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulamadım,

  hemen ceza kesecekler mi?

   
 3. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanı sayıları ile ilgili olarak; Mayıs ayındaki sınavda daha önce belgelerini alan ve iptal edilen uzmanlardan bir çoğu bu dönemde iş güvenliği uzmanı olduklarını ispatlamışlar ve bu sınavla birlikte B ve A Sınıfı uzman sayısında artış beklediklerini söylediler.

  Sıkıntının en önemli ayağının uzman sayısı değil uzmanların ülkemizin belli kesimlerinde yoğunlaşmalarından kaynaklandığını dile getirdiler. Sıkıntılı olan bölgeler için teşvik düşündüklerini ancak zaman alacağını en azından 1 yıl daha bekleyeceklerini dile getirdiler.

     

   
 4. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  peki o tarihe kadar bulamayanlar ne olacak?

   
 5. burçin.gumus

  burçin.gumus TÜİSAG Üyesi

  Bu seminere bende katıldım, ilgili slaytların paylaşılacağı söylendi İTO nun sitesinde, bu paylaşımları görebilen var mı?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica