Bilgilendirme - Itfaiye Çalışanlarının Yangın Yeri Tehklikeleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Itfaiye Çalışanlarının Yangın Yeri Tehklikeleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  İtfaiyeciler bildiğiniz gibi meslek sınıfları arasında çok tehlikeli sınıftaki mesleklerin başında gelmektedir. İtfaiyecilerin katılmış olduğu olaylar Trafik kazaları, deprem, sel ve su baskınları, kazalar, göçükler, çökmeler,...olduğu gibi asıl ana başlık olarak Yangınlar gelmektedir. Tüm katıldıkları olaylarda iş risklerinin en üst derecede tehlikeleri ile karşılaşmaktadırlar. Sebep olarak zaten gidilen olay başlı başına bir risk oluşturmaktadır veya aluşturmuştur. İtfaiyeci bu olaya gittiğinde hem olayı kontrol altına almak, olayı tehlikesiz hale getirmek hemde olayda canlı hayatını güvene almak asıl görevi haline gelmektir. Bu sebeple itfaiye çalışanları olaylarda risk ve tehlikeler açısından yüksek sınırlarda çalışmaktadır. Katıldıkları tüm olayların kendine has tehlikeleri olsada burada İtfaiyecilerin Yangın Yerindeki Tehlikelerine değinmek istiyorum.
  -Yangının Büyüme Hızı Tehlikesi
  -Yüksek Sıcaklık Tehlikesi
  -Yangın Bileşenlerinin Tehlikesi
  -Yangın Oluşumu Safhalarındaki Tehlikeler
  -Parlama Patlama Tehlikesi
  -Zehirli Gazların Tehlikesi
  -Kimyasal Madde Tehlikesi
  -Elektrik Tehlikesi
  -Çökme Tehlikesi
  -Piskolojik Tehlikeler


   
  ENVER ACAR ve dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 2. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

 3. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Resim1.png
  YANGININ BÜYÜME HIZI TEHLİKESİ

  Yangın hızla yayılır. Bu yayılmayı itfaiye personeli her yangın olayında düşünmelidir. Gideceği süre esnasında her geçen zamanın yangın mahallindeki can ve mal kayıplarına vereceği zararın fazla olacağını. Ayrıca bu oluşacak zarar haricinde, müdahale edecek personeli geçen zaman içerisinde daha fazla risklerin bekleyeceğini unutmamalıdır.
  Yangının büyüme hızı yangın yerinin hızla ısınmasına ısınan havanın ortamdaki yanıcı maddeleri ısıtmasına ve kolay tutuşur hale gelmesine yardımcı olacaktır. Her geçen dakikada ısı yükselecek ve yanıcı maddeler daha çabuk ve kolay tutuşacaktır. Yangının yayılma hızı artacaktır.

  Bu sebeple itfaiyeci yangın mahalline hızla ulaşmak zorundadır. Oluşabilecek tehlikeleri kısa zaman diliminde, büyümeden önlemeye çalışmalıdır. İtfaiyecilerin trafikteki geçiş üstünlüğü, yangınlara hızlı hareket etmeleri hep bu sebeptendir. “Yangını Zamanında Yakalamak “ deyimini itfaiyeciler bu sebeple kullanmaktadırlar...

  Haldun SEBER

     

   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica