Soru Işyerinde Terlikle Çalışılmaması Nerede Yazıyor ?

Konu, 'Kişisel Koruyucu Ekipmanlar' kısmında Uzman Özlem tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar günaydın;

  Tehlikeli iş kategorisindeki işletmemizin polip tesisinde çalışan personeller ayakkabı ile çalışmak istemediklerini, havaların çok sıcak olmasından dolayı ki bu firmalara bakan uzman arkadaşlar bilirler büküm ve BCF makinaları çok sıcak olur, ayakkabının içinde ayaklarının yandığını ayakkabı ile çalışacakları konusunda bana itirazlar da bulunuyorlar. Ve ne yaparsam yapayım itirazlar devam ediyor, ayakkabı giymemeleri de. En son bunun yasal mevzuaatta ki dökümanını göstermeyi planlıyorum. Ancak yönetmeliklere ve kanuna baktım, bulamadım. Acaba gözümden mi kaçırdım, hangi yönetmelikte yazıyor bana yardımcı olursanız sevinirim. Yoksa bu personellere ayakkabı giydiremeyeceğim. Tutanaklar, uyarılar yeterli gelmiyor artık.


   
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Bir yerde yazmıyor terlik kesinlikle yasak diye. Neden kullanılmasın diye kendinize sormanız gerekiyor işin doğrusu.
  Terlik giyerlerse ayaklarını çarpma, batma, kayma, ezme riskleri var mı? Terlik kolaylıkla ayaktan çıktığı, düşme, çarpma ve takılmaları kolaylaştırdığı için pek tercih edilmez.
  Ortamda yukarıdakiler gibi sıkıntılar yoksa neden olmasın? Bu kişisel fikrimdir, ortamı bilemediğim için genel yorum yapıyorum sadece.

   
 3. Mehmetaltin

  Mehmetaltin TÜİSAG Üyesi

  Bildiğimiz gibi toplu korunma önlemlerine öncelik verilmeli kişisel koruyucu verilip geçilmesindense. (Kişisel koruyucular vb hk yönetmelik) Buna istinaden çalışanlar herhangi bir malzeme taşımıyor ve/veya çalışma ortamında kolayca düşebilecek bir malzeme, batacak çivi vb riskler yok veya çok düşük ise, kaydırmaz terlik ile çalışmalarında br sakınca yoktur. Aksi halde çelik burunlu terlikler de sizin arayışınıza yön verebilir.

     

   
 4. şen

  şen TÜİSAG Üyesi

  Çalışılan işyeri ortamı ayakların zarar görmesine sebep olabilecekse uygun ayakkabı kullanılmalı.Sıcak ortamlarda da giyilebilecek hem ayağı koruyacak hem de terletmeyecek ayakkabılar var. Ancak maliyetleri fazla olabilir. İşverenler bundan kaçınmamalı.

   
  Fürkan Gökçayır ve Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 5. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Dilek Hanım;

  Ortam da sürekli ip bobinleri, paletler, forkliftler ve sıcak su buharlarının çıktıkları alanlar ve bu sebeple de zaman zaman ıslak zeminler bulunmaktadır. O sebeple, ben çalışanlara çelik burunlu ayakkabı, bu da sıcak tuttuğundan kendilerinin normal bir ayakkabı giymeleri yönünde bir esneklik bıraktım zaten. Ama bu ayakkabının kesinlikle terlik, çarık, sandalet olmamasını ayağına düşecek bir şeyde parmaklarının patlamasına bile sebep olacağını anlattım. Ama sıcak olduğu için onlar da haklı olarak terlik giymek istiyorlar. Zaten denetim geçirirken bir müfettiş ortalarda terlik gördüğünde bir ton azarlamıştı bizi. Ama benim artık bu adamları giymeleri konusunda ikna edebilmem için yasal bir mevzuatı kendilerine göstermem lazım, yoksa giydiremeyeceğim. Şu da var ki,, çok sık kaza oluyor mu hayır, ama bobin düşüpte parmakları yaralananlar da mevcut. İşin kötüsü onların bile hala akıllanmamış olmalarıdır. :(

     

   
 6. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Terlik giyilmesi yasak değil. İSG Uzmanı veya Kurulu yapılan işlerle ilgili ayak korumasına ihtiyaç olacağını tespit etmiş ise (örn. kimyasal dökülmesi , ergimiş metal dökülmesi , cisim düşmesi riskleri gibi) kişisel koruyucu donanım kullanımına karar verir ve çalışana zimmet formu ile teslim eder. Tabii ki çalışanın kullanımına uygun konfor bulunmalı. Ayakkabıların da yüz çeşidi var. Burada 6331 Kanun Madde 4 'e göre işveren sorumluluğunu yerine getirir (gerekiyor ise işçi ayakkabısı temin eder) , Çalışan da Madde 19-d bendi uyarınca kendisine verilen KKD 'yi kullanmak zorundadır. Eğer işe uygun seçilmiş bir ayakkabıyı (kullanılması gerekiyor ise) kullanmamakta ısrar etmesi tespit edilmiş bir risk doğrultusunda iş güvenliği kararlarına aykırı davranması sebebi ile gerekli prosedür yapıldıktan sonra işten çıkarma sebebidir. Ayrıca 28695 Sayılı Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği Ek-3 'te Ayak Koruyucularının kullanılması gereken işler temel olarak adlandırılmış ve belirtilmiştir. Yaptığınız iş bunlardan birine giriyor ise yönetmeliğe aykırı davranılması da sizin için ek kaynak olur.

  2. AYAK KORUYUCULARI
  2.1. Delinmez tabanlı emniyet ayakkabıları

  2.1.1. Karkas ve temel işleri, yol çalışmaları
  2.1.2. İskelelerde yapılan çalışmalar
  2.1.3. Karkas yapıların yıkım işleri
  2.1.4. Kalıp yapma ve sökme işlerini de kapsayan beton ve prefabrike parçalarla yapılan çalışmalar
  2.1.5. Şantiye alanı ve depolardaki işler
  2.1.6. Çatı işleri
  2.2. Delinmez taban gerektirmeyen emniyet ayakkabıları
  2.2.1. Çelik köprüler, çelik bina inşaatı, sütunlar, kuleler, hidrolik çelik yapılar, yüksek fırınlar, çelik işleri ve haddehaneler, büyük konteynırlar, büyük boru hatları, vinçler, ısı ve enerji santrallerinde yapılan işler
  2.2.2. Fırın yapımı, ısıtma ve havalandırma tesisatının kurulması ve metal montaj işleri
  2.2.3. Tadilat ve bakım işleri
  2.2.4. Yüksek fırınlar, ergitme ocakları, çelik işleri, haddehaneler, metal işleri, demir işleme, presle demire şekil verme, sıcak presleme işleri ve metal çekme fabrikalarında yapılan işler
  2.2.5. Taş ocaklarında ve açık ocaklarda yapılan işler, kömür işletmelerinde yapılan dekapaj işleri
  2.2.6. Taş yontma ve taş işleme işleri
  2.2.7. Düz cam ve cam eşya üretimi ve işlenmesi
  2.2.8. Seramik endüstrisinde kalıp işleri
  2.2.9. Seramik endüstrisinde fırınların kaplanması
  2.2.10. Seramik eşya ve inşaat malzemesi kalıp işleri
  2.2.11. Taşıma ve depolama işleri
  2.2.12. Konserve yiyeceklerin paketlemesi ve dondurulmuş etle yapılan işler
  2.2.13. Gemi yapım işleri
  2.2.14. Demiryolu manevra işleri
  2.3. Kaymayı önleyici ve delinmeye dayanıklı ayakkabılar
  2.3.1. Çatı işleri
  2.3.2. Kaygan zeminde çalışma gerektiren ve delinme riski içeren işler
  2.4. Yalıtkan tabanlı koruyucu ayakkabılar
  2.4.1. Çok sıcak veya soğuk malzemelerle yapılan çalışmalar
  2.5. Kolayca çıkarılabilen emniyet ayakkabıları
  2.5.1. Ergimiş maddelerin ayakkabıdan içeri girme riski bulunan işler

   
  Özge Güzel isg ve Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 7. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Dilek Hanıma katılıyorum. Risk analizinde KKD olarak iş ayakkabısı giyilmesini gerektirecek bir unsur var mı ona bakmak ve öyle karar vermek lazım. Yoksa; çok tehlikeli işlerde iş ayakkabısı zorunlu diye bir yasa maddesi bulamazsınız.
   
 8. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Ben de kesinlikle size katılıyorum, risk görülmeyecek yerler de terlikle çalışabilsin çalışanlar ama; aynı vardiya da 30 kişi çalışırken ve bunların 20 - 25 inin giymesi zorunluyken; çünkü adam forkliftçi, bakımcı, yükleme personeliyken, diğer tarafta sadece 5 - 10 kişiye terlikle çalışma müsadesinin verilmesi diğer çalışanlarda motivasyon düşüklüğüne, çalışan ayrımcalığı fikrine sebep olacaktır. Bu sebeple de ben ayrım yapmaksızın hepsini beraber düşünerek bu kararı almak zorundayım. Bu adamların yeri geliyor kimyageri bile paletlere 7 - 8 sıra olacak şekilde yaklaşık 2 -2.5 m yüksekliğine ulaşacak şekilde sıralama yaptığı ve her bobinin rahatlıkla 25 - 30 kg geldiğini söyleyebilirim. Ve bobinlerin bir de yüksekten düştüğünü düşünüyorum. O sebeple benim ayrım yapmaksızın herkesi ikna etmem gerekmektedir. Verdiğiniz cevaplara ve ilginize teşekkür ediyorum.   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 9. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  O zaman Özlem Hanım şunu yapacaksınız, madem çarpma, ayağına bir şey olma riski var, tüm çalışanlar için üretim alanında ( boyama vb alanlar hariç çünkü farklı kkdler tanımlanmıştır) beyaz yaka -mavi yaka hepsine aynı ayak koruyucusunu öngöreceksiniz.
  Ama yazlık ve kışlık olarak ayakkabıları tanımlayacaksınız, bizde ki sıkıntı da beyaz yakanın üretim alanına iş ayakkabısız girmesi ve yazlık ayakkabılar henüz gelmediği için sıcak olması ve ayakkabıların topuklarına basılması. Kurallar konusunda katı olmamız gerekiyor, yoksa nedenini hep bize soruyorlar.

     

   
  Özge Güzel isg bu yazıya teşekkür etti.
 10. Fürkan Gökçayır

  Fürkan Gökçayır TÜİSAG Üyesi

  Asıl olması gereken, kkd kullanımının tartışmalı hale gelmeyeceği güvenli ve sağlıklı iş ortamlarının sağlanması değilmidir arkadaşlar? İşverenin sorumluluğu, çalışanların termal konfor şartlarına uygun ortamlarda bulunmalarını sağlamaktır.Bu örnekte, çalışanların koruyucu iş ayakkabısı giymesini kolaylaştıracak termal konfor şartlarını sağlamak üzere işyeri havalandırma ve klima sisteminin kurulması gereklidir.İşverenin birincil sorumluluğu budur.İSG uzmanı olarak bizim de ilk sorumluluğumuz bunun yapılmasının sağlanmsı olmalıdır.
  Toplu korunma önlemleri alınmadan, kkd kullanımının tartışılması hepimizi yanlışa sevk etmektedir.
  Termal konfor şartlarına uygun olmayan bu işletmede, ayakkabı giyip giymemeyi tartışırken, biz, bu çalışanların hepsinin zatürree, kronik bronşit, astım, tüberküloz v.b. meslek hastalıkları riski ile karşı karşıya olduklarını unutmamalıyız...   
 11. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  fürkan bey size katılıyorum.yalnız işverenler yapılacak bu işlemlerin havalandırma ve klima masrafına göre daha uygun olduğunu düşünüyorlar ve kkd ye yöneliyorlar.aynı durum bizde de var.çalışanlar hamam gibi ortamlarda çalışıyorlar.bunlara klima yapma işi sarkıyoda sarkıyo.kkd dağıtıp duruyorum.ayakkabı sıkıntısı bizde de var.önce kışlık tarzda aldılar bunla kurtarırız diye...baktılar giyen yok şimdi yazlık modellerden aldıracağım.işveren buna yanaşıyo allahtan yoksa ayak koruyucu hiç giydiremiycem   
 12. Fürkan Gökçayır

  Fürkan Gökçayır TÜİSAG Üyesi

  Peki sonuç?
  Ne olacak, böyle devam mı edeceğiz bu memlekette? İşveren yapmalı diyoruz.Yapmadığı zaman raporu yazıp ilgili makamlara rapor ediyormuyuz? İşi durduruyormuyuz? Yapması için zorlama olmadan hiçbir şey yapmayacağını bildiğimiz yurdumun işverenlerine gerekli düzenlemeleri nasıl yaptıracağız?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica