Işyeri Tehlike Sınıfı- Nace Kodu Sıkıntıları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Işyeri Tehlike Sınıfı- Nace Kodu Sıkıntıları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında emrozgr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi  Vergi levhalarında yazan Faaliyet konusu ve Nace kodu ile işyerinin SGK kayıtlarında ki faaliyet konusunun alakası yok. Acaba vergi dairesinin sisteminden kaynaklı bir aksaklık mıdır ? Sistemlerinin güncellenmemesinden ya da geç güncellenmesinden kaynaklı olabilir mi ?

  Ayrıca işveren SGK sistemine girerek beş dakikada Nace kodu ve faaliyet kodunu değiştiriyor. Şu anda Mali müşavirlerinin yönlendirmesiyle işyerleri faaliyet konusunu değiştirerek az tehlikeli sınıfa geçiyorlar. Bunu denetleyecek olan ÇSGB mi ?

  Büyük bir kargo firmasının acentelerinden birkaçının risk değerlendirmesini yaptım. Acentelerin hepsi aynı işi yapıyor ama hepsinin faaliyet konusu farklı. Kara yolu yük taşımacılığı diye açılanlar Tehlikeli, kargo acenteliği faaliyetleri diye açılanlar az tehlikeli v.s. şimdi hepsi acentelik faaliyetleri diye değiştirerek az tehlikeli sınıfa geçti. Ama bana göre hepsi kara yolu yük taşımacılığı sınıfında ve Tehlikeli kategoride.

  Bir konu daha var. Şirketler faaliyet konusunu C sınıfı uzmanların A sınıfı olarak çalışması ile ilgili tebliğe göre yayımlanan listede ki iş kollarında gibi değiştirip bünyesinde ki uzmanların A sınıfı olarak çalışabilmesi için imkan sunuyor (bu bir duyum şahit olduğum bir örnek yok) Saçma değil mi ?

  Benim dikkatimden kaçan ya da algılayamadığım bir şeyde olabilir :) Yardımcı olursanız sevinirim. Bu konu bana biraz karışık geldi.

  Saygılarımla.


   
 2. krmgny

  krmgny TÜİSAG Üyesi

  nace kodu olayı tam bir karmaşa..nace kodunda yazan işle firmada yapılan işin alakası yok cogu firmada.böyle bir durumda yarın öbür gün teftiş olduğunda iş güvenliği uzmanı olarak sorumlulugumuz nedir..bir yaptırımla karsılasır mıyız??

   
 3. serkan bilgin

  serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

  Nace kodu sıkıntısı olduğunda (ki dediğiniz gibi hiç bir uyuşma olmuyor), risk analizlerimde "ana faaliyet kolunu" baz alarak yapıyorum.
  Ankara ostim sanayi bölgesinde ki çoğu yerde bu nace kodu sıkıntı var.

     

   
 4. glsn sçkn

  glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, bazı firmaların yaptığı iş ile nace kodu uyuşmuyor, mesela nace koduna göre firma "tarım makinaları toptan ticareti" ( az tehlikeli ) gözükürken; yapılan asıl iş tarım makinaları yedek parça - dişli üretimidir, buna göre firma danışmanlık hizmeti almalı mıdır? Ya da faaliyet adını değiştirip yeni bir nace kodu mu almalıdır?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica