Işyeri Sicil Numarası Nedir? Nasıl Okunur Neyi Ifade Eder?

Konu, 'Diğer Konular' kısmında Musa Durmuş tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi  İŞYERİ SİCİL NUMARASI NEDİR?


  İşyeri açılışı yaptığında SGK İl yada Merkez Müdürlüklerinde işyeri sicil numarası alınır. Bu numaraların ne anlama geldiğini tam detaylı olarak iş güvenliği uzmanları olarak bilmemiz gerekir.

  şöyle ki;

  Mülga 506 sayılı SSK olan uygulama Ekim/2008 itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı SS ve GSSK yer almıştır.


  Burada işyeri numarası Gerçek yada Tüzel kişinin çalıştırdığı İşçi yada Devlet Memuru istihdam eden 4-1(a) ve (c) işyerleri için uygulanmaktadır.


  SSİY 28.Maddesinde konu tanımlanmıştır.  1)5510 sayılı Kanunun 4 -1 (a) bendi gereğince sigortalı çalıştırılan işyerine; SGK’ca‘Mahiyet kodu’, ‘İşkolu kodu’, ‘Ünite kodu’, ‘Sıra numarası’, ‘İl kodu’, ‘İlçe kodu’ ve ‘Kontrol numarası’nı ihtiva eden bir işyeri sicil numarası verilir ve bu numara işverene tebliğ edilir.  a) Mahiyet kodu; yapılan işin özel veya kamu sektörüne ait daimi veya geçici olduğunu belirtmeye yönelik olup tek hane rakamdan ibarettir. ‘1’ rakamı kamu sektörüne ait devamlı işyerlerini, ‘2’ rakamı özel sektöre ait devamlı işyerlerini, ‘3’ rakamı kamu sektörüne ait geçici işyerlerini, ‘4’ rakamı özel sektöre ait geçici işyerlerini ifade eder.  b) İşkolu kodu; yapılan işin Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesine göre hangi iş koluna girdiğini belirtmeye yönelik olup dört hane rakamdan ibarettir.  c) Ünite kodu; işyerinin işlem gördüğü üniteyi belirtmeye yönelik olup iki hane rakamdan ibarettir.  ç) Sıra numarası; her işyerine ilgili ünite tarafından iller itibarıyla ve sıra takip etmek suretiyle verilen bir numara olup yedi hane rakamdan ibarettir.  d) İl kodu; işyerinin hangi ilde olduğunu belirtmeye yönelik olup il trafik kod numarasından ibarettir.  e) İlçe kodu; işyerinin hangi ilçede olduğunu belirtmeye yönelik olup iki hane rakamdan ibarettir.  f) Kontrol numarası; işyeri sicil numarasının doğru kullanılmasını sağlamaya yönelik olup iki hane rakamdan ibarettir.


  2) 5510 sayılı Kanunun 4 -1(c) bendi kapsamında sigortalı çalıştırılan işyerlerine, SGK’ca ‘Ünite kodu’, ‘Saymanlık ve kurum numarası’, ‘İl kodu’, ‘İlçe kodu’ ve ‘Kontrol numarasını’ ihtiva eden işyeri sicil numarası verilir ve bu numara işverene tebliğ edilir.

  a) Saymanlık ve kurum numarası; on iki haneli olup altı hane saymanlık numarası ve altı hane kurum numarasından oluşur. Saymanlık numarasının ilk iki hanesi saymanlığı, takip eden iki hanesi sigortalının çalıştığı işyerinin bulunduğu ili, son iki hanesi ise ilçe kodunu ifade eder. Kurum numarası ise sigortalıyı çalıştırılan kamu kurumunu ifade etmek üzere Kurumca verilir.

  b) İl kodu, ilçe kodu ve ünite kodu; bu maddenin birinci fıkrasında açıklanan esaslar çerçevesinde bu işyerleri için de verilir.


  3) 5510 sayılı Kanunun 4 -1(a) ve (c) bentlerine göre sigortalı sayılan kişileri çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara, işyerleri için verilen işyeri sicil numarası yanında ayrıca işveren numarası da verilebilir. Bu numara, gerçek kişi işverenlerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, yabancı uyruklu gerçek kişi işverenlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilecek numara, tüzel kişi işverenlerde ise vergi kimlik numarasıdır.


   
 2. canerdobra

  canerdobra TÜİSAG Üyesi

  sgk sicil no açılımı.jpg

   
  simyacı ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica