Makale - İşyeri Sendika Temsilcileri Ve Çalışan Temsilcileri İçin Pratik Bilgiler-5 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Makale İşyeri Sendika Temsilcileri Ve Çalışan Temsilcileri İçin Pratik Bilgiler-5

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar, çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumayı amaçlamakta, en nihayetinde tehlikelere ve risklere karşı sağlıklı ve güvenli bir çevre ve çalışma ortamı sağlamayı hedeflemektedir. Bu amacın gerçekleştirilmesinde işyeri sendika temsilcilerinin ve çalışan temsilcilerinin önemli rolleri bulunmaktadır. Dördüncüsünü yayımladığımız bu yazı dizisinde, işyeri sendika temsilcilerine ve çalışan temsilcilerine bu roller hatırlatılmakta, temsilcilerin çalışanları temsil ederken, üstlenmeleri gereken sorumluluğun hangi ilgili yasa, yönetmelik veya tebliğden kaynaklandığı gösterilmeye çalışılmaktadır.

  Kişisel koruyucu donanımlar temin edilmesi ile kontrol ve bakımlarının yapılması: Kişisel Koruyucu Donanımların işyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmeliğin Genel Hükümler başlıklı 6. Maddesinin 1. Fıkrasının e göre; kişisel koruyucu donanımlar, işveren tarafından ücretsiz verilir, imalatçı tarafından sağlanacak kullanım kılavuzuna uygun olarak bakım, onarım ve periyodik kontrolleri yapılır, ihtiyaç duyulan parçaları değiştirilir, hijyenik şartlarda muhafaza edilir ve kullanıma hazır bulundurulur.

  Çalışanlara kişisel koruyucu donanımlar hakkında bilgi verilmesi: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmeliğin Genel Hükümler başlıklı 6. Maddesinin 1. Fıkrasının f ve g bentlerine göre; işveren, kişisel koruyucu donanımları hangi risklere karşı kullanacağı konusunda çalışanı bilgilendirir.

  Yazının devamı ve pdf formatı aşağıda yer almaktadır.

  TURK_METAL_20170501_33.jpgTURK_METAL_20170501_34.jpgTURK_METAL_20170501_35.jpg


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica