İşyeri - İç ortam hava akım hızı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İşyeri - İç ortam hava akım hızı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında yusuf.dulda tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi  Merhaba, Termal konfor şartlarına göre çalışma ortamı hava akım hızının 0,3-0,5 m/sn olması gerektiğini hatırlıyorum ve kısa bir araştırmada da bununla ilgili bilgilere ulaştım. Ancak yasal olarak belirtilen bir değer bulamadım.
  Araştırma nedenimi de biraz özetlesem yorumlar yararlı olabilir... Mersinde (aşırı sıcak ve yüksek neme sahip hava koşullarının bulunduğu bir yerde) tamamen sıcak çalışma işinin yapıldığı (yaklaşık 150 derecede üretim) tesisimizin havalandırması için, eskiden ev tipi vantilatörler kullanılırken, daha verimli havalandırma sağlanabilmesi açısından sanayi tipi fanlar (çapı yaklaşık 2 metre olan) kullanılmaya başlandı. Ancak bu fanlar çalıştıkları zaman ortamda fırtına benzeri bir akım oluşuyor.. (Herhangi bir şeyi uçurmuyor..) Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için kendime yasal dayanak arıyorum. Ancak bulamadım. Bu nedenle ACİLLL YARDIMMMMM!!!!!!!


   
 2. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Bende zamanında aramış böyle bir dayanak bulamamıştım. sadece uluslararası kabuller var. ASRHAE diye bir standart var orada bazı bilgilere ulaşabiliyoruz. Bizim iSİG tüzüğümüzde madde 20 - 21 az çok bu konulara değiniyor. ucundan:)

   
  yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica