İşyeri hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici belgesine sahip kişilerin listesi

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,
İşyeri hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici belgesi alanların iletişim bilgilerini de içeren güncel listeye ihtiyacım var. Bunu nerden temin edebilirim bilgisi olan var mı? Eskiden bu bilgi internette yayınlanıyordu ancak şu anda bulamıyorum..

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar, konu hakkında hiç bilgisi olan yok mu? ya da doğru başlık altında mı açmadım acaba konuyu..

simyaci35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ahmet Bey Merhaba,
Sorunuzu tam anlamamakla beraber; eğer aradığınız şey söz konusu belgeye sahip iş yerleri (eğitim şirketleri) ise ÇŞGB. resmi internet sitesinde firma isimleri ve iletişim bilgileri mevcuttur.
İyi çalışmalar...

ahmetd80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim öğrenmek istediğim bahsettiğiniz eğitim kurumlarında eğitim vermeye yetkili "İşyeri hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici belgesine sahip eğiticilerin" isimleri..

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işyeri hekimi ve iş güvenliği uzman eğitici olmak için yönetmelikte çeşitli maddeler var.Şu an eğitim veren tüm eğitmenler bu yönetmelikteki tüm özelliklere haizmidir acaba? Ben C sınıfı isg uzmanı olduktan sonra eğitici olmak için nasıl bir serüven ve gereklilikler bekliyor bizi.Bu konuda tecrübeli ya da bilgili bir arkadaşımızdan cevap bekliyorum.saygılarımla

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
işyeri hekimi ve iş güvenliği uzman eğitici olmak için yönetmelikte çeşitli maddeler var.Şu an eğitim veren tüm eğitmenler bu yönetmelikteki tüm özelliklere haizmidir acaba? Ben C sınıfı isg uzmanı olduktan sonra eğitici olmak için nasıl bir serüven ve gereklilikler bekliyor bizi.Bu konuda tecrübeli ya da bilgili bir arkadaşımızdan cevap bekliyorum.saygılarımla
Eğitici Belgesi Almak İsteyenlerin Dikkatine
1-İşyeri hekimi olup da eğitici belgesi almak isteyenler:

a-Dilekçe (T.C. Kimlik No, ev ve iş adresi mail ve GSM telefon bilgileri ve varsa SGK sicil no belirtilecektir)
b-İşyeri hekimliği belgesi fotokopisi (16.12.2003 tarihinden önce alınmış olmalı)
c-İşyeri hekimliği sözleşmeleri (İşyeri hekimliği sertifika tarihinden itibaren en az beş yıl olmalı)
d-Devlet memuru iseler 2368 sayılı Kanuna göre işyeri hekimi olarak yarı zamanlı çalıştıkları dönemleri içeren ve bağlı oldukları kurumdan alacakları resmi yazı
e-Pedagojik formasyon ya da eğiticilerin eğitimi belgesi (İlkyardım Yönetmeliği kapsamında alınan ilkyardım eğitimcisi, eğitimci eğitmeni, ilkyardım eğitmeni belgeleri eğiticilerin eğitimi belgesi olarak kabul edilir).
f- Diploma fotokopisi ve varsa uzmanlık belgesi

2-A sınıfı iş güvenliği uzmanı olup da eğitici belgesi almak isteyenler:

a-Dilekçe (T.C. Kimlik No, ev ve iş adresi mail ve GSM telefon bilgileri ve varsa SGK sicil no belirtilecektir)
b-A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi fotokopisi
c-İş güvenliği uzmanlığı sözleşmeleri (3 yıl fiilen çalıştığını göstermeli; İSG kurul karar örnekleri, yaptığı eğitimler, risk değerlendirmesi vb.)
d-Devlet memuru iseler, işyerlerinin sanayiden sayılmış olması şartıyla o işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıklarına ilişkin yeni tarihli resmi yazı
e-Emekli A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının çalıştıkları işyerlerinin yatırdıkları SGDP çizelgesi
f-Pedagojik formasyon ya da eğiticilerin eğitimi belgesi (Teknik öğretmenlerden formasyon belgesi istenmez, fizik ya da kimya lisans mezunlarının tezsiz yüksek lisansı veya formasyon belgesi varsa bunlar da kabul edilir).
g-Lisans diploması fotokopisi.

3-Üniversitelerde görev yapan ya da yapmış olan öğretim elemanlarından eğitici belgesi almak isteyenler:

a- Dilekçe (T.C. Kimlik No, ev ve iş adresi mail ve GSM telefon bilgileri ve varsa SGK sicil no belirtilecektir) (ÖRNEK DİLEKÇE)
b- Üniversitelerde tıp, sağlık, mühendislik, hukuk ve iş sağlığı ve güvenliği alanlarında en az 2 yarıyıl ders verdiklerine dair akademik birim yazısı (fakülte, yüksekokul ya da enstitü yöneticilerince imzalanmış olmalı) (ÖRNEK ÜNİVERSİTE AKADEMİK BİRİM YAZISI)
c- Lisans diploması fotokopisi.
d- Hekimler için varsa uzmanlık belgesi.

4-İş sağlığı ve güvenliği alanında en az 3 yıl teftiş yapmış iş müfettişlerinden eğitici belgesi almak isteyenler:

b-Hizmet çizelgesi fotokopisi
c-Lisans diploması fotokopisi.

5-Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde en az 5 yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından eğitici belgesi almak isteyenler:

a-Dilekçe (T.C. Kimlik No, ev ve iş adresi mail ve GSM telefon bilgileri belirtilecektir)
c-Lisans diploması fotokopisi
d-Pedagojik formasyon ya da eğiticilerin eğitimi belgesi.

6- Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde en az 5 yıl görev yapmış iş sağlığı bilim uzmanı, iş sağlığı bilim doktoru, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktoru ile lisans eğitimine sahip sağlık veya teknik hizmetler sınıfındaki kadrolarda en az 10 yıl görev yapmış personelden eğitici belgesi almak isteyenler:

c-Lisans veya lisansüstü diploma fotokopisi
d-Pedagojik formasyon ya da eğiticilerin eğitimi belgesi.

NOT:
1-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün Ziraat Bankası Ankara Toptancı Hali Şubesi’nin IBAN TR69 0001 0006 6840 5083 1150 04 no’lu hesabına yukarıda belirtilen ücretlerin açıklamaları ile yatırılması gerekmektedir. (Türkiye’nin her yerindeki Ziraat Bankası şubelerinden havale ücreti ödenmeden yatırılabilir).
2-Hak kazananlar ilan edildikten sonra ücretler yatırılmalıdır.
3-Eğitici belgesi alanların iletişim bilgileri web sayfamızda ilan edilecektir.
4-Fotokopi olarak istenen belgeler tasdikli olmalıdır. İstenen belgelerin bir örneğinin aslı ile birlikte getirilmesi halinde Genel Müdürlükçe tasdiki yapılır.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
demekki benim eğitici olmam tam bir hayal

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Daha çok yol var önümüzde eğitici olmak için

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
sakin olmak lazım
msn_happy.png
Ne konuda ?

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

aslında cümle düşük oldu şöyle yazacaktım: " evet aynen öyle sakin olmak lazım,daha önümüzde çok yol var"

yani eğitimci olmak hayal değil sadece biraz sakin olmak ve zamanla kendimizi geliştirmek lazım. şuan eğitim veren kişiler sonuçta on yılların deneyimi ile eğitim veriyor yoksa belge eğitim vermez, belge sadece eğitim verebilme iznidir. o olgunluğa gelince inşallah belgelerde zaten olur.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bir de şöyle bir durum var. bu tarz belgelerin 2 faydası vardır genel anlamda. 1. belge sahibi olarak aranırsın, belgeni işleterek paraya çevirirsin. 2. belgeyi alırken o eğitimle kendini geliştirebilme imkanı.
1. maddenin önemi inkar edilemez. ancak bu tür belgelerde asıl amaç 2. madde olmalı. 1. madde kendi geliyor zaten.
şöyle örnek vereyim bölüm farkından dolayı sertifika alma hakkı olmayan, ancak nice c-b-a sınıfını cebinden çıkaracak bilgiye sahip iş güvenliği çalışanları biliyorum, onlara kimse sertifika sormuyor. firma çok ciddi ise o arkadaşı alır üst düzey isg yöneticisi yapar, çünkü üst düzey bilgiye beceriye sahip, altınada sertifikalı uzman koyar.
bu sadece bizim değil her sektörde aynı, şimdi
tabi sertifika da çok önemli ancak onu anlamak bence çok daha önemli o da çok çalışarak oluyor.

kısaca okko seninde dediğin gibi önümüzde daha çok yol var.

buketdemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
- Üniversitelerde tıp, sağlık, mühendislik, hukuk ve iş sağlığı ve güvenliği alanlarında en az 2 yarıyıl ders verdiklerine dair akademik birim yazısı (fakülte, yüksekokul ya da enstitü yöneticilerince imzalanmış olmalı) .
üniversitelerde ders verebilmek için hangi şartlar lazım.örneğin benim yüksek lisans yapan bir arkadaşım myo da ders veriyordu.fakat kolay olmağını ve büyük torpil gerektiğini duymuştum.artık üniversitelerde iş sağlığı ve güvenliği dersi veriliyor.biz bu dersleri verebilir miyiz acaba ?

abuzer57

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
A sınıfı iş güvenliği eğitimi veren kişilerin listesine nereden ulaşabiliriz. Yardımcı olabilirmisiniz?

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar A sınıfı ders verebilecek diye bir şey yok A, B, veya C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olanlarda Eğitici belgesi alabilir. Yasa ilk çıkınca A sınıfı uzmanlara (diğerlerinin yetiştirilmesi için sanırım) ayrıcalık tanınmış. Ben 21 Ekim sınavında C sınıfı uzman oldum. Haftaya da Eğitici belgem geliyor eğitmen olarak başlayacağım 1-2 kursla görüşüyorum, 20 yıllık üniversite hocasıyım, doğru ve uygun dersleri vermişim (İş güvenliği, Kalite güvence standartlar, Ölçme el beceriler ve emniyet, ...v.b.) en az 4 dönem üniversitelerde bu dersleri verenler eğitmen olabiliyor. Zor değil sadee zamanında bunu öngörebilmek sanırım önemli oldu şimdi. Ben şimdi (zaten eğitimci olduğum için) belgemde gelince eğitimciliğe bu konuda da devam edeceğim.

Murat Can Turan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar A sınıfı ders verebilecek diye bir şey yok A, B, veya C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olanlarda Eğitici belgesi alabilir. Yasa ilk çıkınca A sınıfı uzmanlara (diğerlerinin yetiştirilmesi için sanırım) ayrıcalık tanınmış. Ben 21 Ekim sınavında C sınıfı uzman oldum. Haftaya da Eğitici belgem geliyor eğitmen olarak başlayacağım 1-2 kursla görüşüyorum, 20 yıllık üniversite hocasıyım, doğru ve uygun dersleri vermişim (İş güvenliği, Kalite güvence standartlar, Ölçme el beceriler ve emniyet, ...v.b.) en az 4 dönem üniversitelerde bu dersleri verenler eğitmen olabiliyor. Zor değil sadee zamanında bunu öngörebilmek sanırım önemli oldu şimdi. Ben şimdi (zaten eğitimci olduğum için) belgemde gelince eğitimciliğe bu konuda da devam edeceğim.
Hocam peki bu derslerin listesini nerede bulabiliriz? Daha önce hangi dersleri vermiş olmamız gerekiyor?

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam peki bu derslerin listesini nerede bulabiliriz? Daha önce hangi dersleri vermiş olmamız gerekiyor?
Öğretim üyesi olmak gerekiyor eğitici belgesi almak için. İkincisi kendin uzmanlık kursunda gördüğün konuları içeren dersler olabilir. En az 4 yarıyıl bu tür dersler vermişsen alırsın . Örneğin İşçi Sağlığı ve İş güvenliği dersleri var, Ben ayrıca Elektrik ölçme ve iş güvenliği diye bir ders vermiştim, .....v.b. alanında ilgili konuları içeren başka derste olur. Kolay gelsin

M.Kızıklı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
29 Aralık 2012 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 28512
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
A) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi:
a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine sahip olan;
1) En az beş yıl (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yaptığını belgeleyen (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlarına,
2) En az beş yıllık mesleki tecrübeye sahip iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
3) En az beş yıl teftiş yapmış iş müfettişleri ile Bakanlıkta beş yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
4) En az yedi yıl uzmanlık tecrübesine sahip, mühendis, mimar veya teknik eleman niteliğini haiz Bakanlıkta görevli çalışma ve sosyal güvenlik eğitim uzmanlarına,
5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde en az sekiz yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
b) Mühendis, mimar, fizikçi, kimyager ve teknik öğretmenler ile hukuk ve tıp fakültelerinden mezun olanlardan üniversitelerde Genel Müdürlükçe ilan edilen eğitim programlarına uygun en az dört yarıyıl ders veren öğretim üyelerine, başvurmaları halinde,
EK-7’deki örneğine uygun olarak düzenlenir.
B) Bu Yönetmelik kapsamında işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi sahibi olanlar, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitim programları ile bu programlara ilişkin yenileme eğitimlerinde Genel Müdürlükçe belirlenecek müfredatta yer alan şartlara uygunluk sağlanması şartıyla görev alabilir.

emelyapıcıer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
İşyeri hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici belgesi alanların iletişim bilgilerini de içeren güncel listeye ihtiyacım var. Bunu nerden temin edebilirim bilgisi olan var mı? Eskiden bu bilgi internette yayınlanıyordu ancak şu anda bulamıyorum..
bu sorunuzun yanıtına ulaşabildiniz mi ? çünkü benim de benzer bir bilgiye ihtiyacım var. kurs açmayı planlıyorum ve ön çalışma yapıyorum ücretler vs. konusunda

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.