Tartışma - Işyeri Hekimi Çalışma Süreleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Işyeri Hekimi Çalışma Süreleri

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. misg

  misg TÜİSAG Üyesi  Yayınlanan taslak yönetmelikte

  MADDE 12 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
  b) Diğer işyerlerinden,
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
  diyor.
  İş güvenliği uzmanlarıyla aralarında 2.5 kat fark var. Yorumlarınızı bekliyorum...


   
 2. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Çok az olmuş süreler. Ama bu işi yapan doktor bulmak ve maliyetini göz önüne alınca çok da karşı çıkılacak bir durum değil açıkçası.

   
  celal bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iş yeri hekimi ile kendinizi kıyaslayamazsınız ben iş güv. Uzmanıyım ama iş yeri hekimi ile kendimi kıyaslamam biraz abes olmaz mı. Onların çalışma zamanı ile bizimki farklı bahsettiğimiz kişi hekim çalışma süresi de, almış olduğu ücrettde farklı olobilir.

     

   
  SS001 ve Naksu bu yazıya teşekkür etti.
 4. seyhan8303

  seyhan8303 TÜİSAG Üyesi

  Devlette doktor olan is yeri hekimligi yapabilir mi OSGB bunyesinde ?

   
 5. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar olayı yapılacak işler olarak düşünelim. İşyeri hekimleri "ilaç yazar, gider" imajından yeni yeni kurtuluyor. Hatta hala böyle yapıp direnen doktorlarımız var. Çaışmaların içine çekmekte zorlanıyoruz. Örneğin bir işyerinde ben iş güvenliği uzmanı olarak 65 saat çalışmam gerekirken doktor 26 saat çalışıyor. Bu işin ortasını bulsak da çalışmalarda aynı çabayı göstersek fena mı olur.

     

   
 6. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Yapamaz çünki devlette doktor olarak çalışan bir iş yeri hekimi tamgün yasasından dolayı başka bir yerde çalışamaz. Yasa ya devlette yada özel sektörde çalışmasına izin vermekte. ikisinde de aynı anda çalışmasına izn vermemekte

   
 7. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Olayı okadar basite indergeyemessiniz. Tünel inşaatında çalışan bir işçi ile mühendis arasındaki farkı düşünün hata ikisi çalışanında mesleki riskini düşünün ve almış oldukları ücreti kaıyaslarsanız cevabı bulabilirsiniz. Bu arada sadece reçete yazıp giden iş yeri hekimi de bence görevini yapmamamktadır.Buda onun mesleki ahlakından kaynaklanmakta olduğunu düşünmekteyim.
   
  titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 8. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  devlette kurum hekimi olan hekimler ek olarak özel sektörde işyeri hekimliği yapabilir,OSGB ile anlaşabilir,tam gün yasasında da var bu ayrıcalık.   
 9. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Hocam bu sizin dedğiniz nerede yazmakta ben bulamadım benim bildiğim devlette çalışan hekimler diğer devlet kurumlarında görev alabilir ama özel sektöre ait bir yerde çalıştırılamaz. Aşağıdaki taslak ta bunu söylemekte.

  İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 7 – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.
  (2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez. Ancak kamuya ait işyerlerinde tabip unvanıyla istihdam edilen ve tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimliği yapma yetkisi olanlar için bu süre en az 50 saat olacak şekilde bölünebilir.

     

   
 10. başak yıldırım

  başak yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar ;İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI nezaman yürürlüğe girecek acaba suan isyeri hekimi ile sözleşme aşamasındayız hangi yönetmelikteki süreleri dikkate almalıyız. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla
   
 11. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Başak hanım yenisi çıkana kadar eskisi geçerlidir, kanun ve yasalarda Henüz yenisi resmi gazetede yayınlanmadı sadece taslak halinde görüşler alınmak üzere ilgili kurumlara gönderildi , yeni yönetmelik ne zaman çıkar bilemiyorum yenisi henüz çıkmadığı için eskisi ile sözleşme yapacaksınız fakat bana sorarsanız biraz bekleyin yeni yönetmelik yayınlnınca sözleşme yapın derim.   
  başak yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 12. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  tam gün kanunda var bu hüküm,ayrıca yukarıda tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla yazıyor,yol tam gün yasasına çıkıyor.

   
 13. Ferdi Sevir

  Ferdi Sevir TÜİSAG Üyesi

  İşyeri Hekimi kendi 217 saatini doldurduktan sonra başka birisine ait olan işyeri hekimliği sertifikası ile hizmet veriyor ise bu durumun kanundaki yeri nedir? Hem hekim hem işveren açısından cezai yaptırımları nelerdir?
   
 14. drayhanuza

  drayhanuza TÜİSAG Üyesi

  bu durumun kanundaki yeri resmi evrakta sahtekarlık ve sahtekarlıktır. Tabipler odası bu hekime meslekten men cezası verebilir. Çalışma bakanlığı sertifikasını iptal edebilir. Adli merciler sahtekarlıktan yargılanmasına karar verir.

   
 15. drayhanuza

  drayhanuza TÜİSAG Üyesi

  hizmet OSGB kanalı ile veriliyorsa çete davası açılabilir.   
  düseldorf bu yazıya teşekkür etti.
 16. Eralp Kuyucu

  Eralp Kuyucu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar; Devlette çalışan hekimler ve aile hekimleri işyeri hekimliği yapamaz. Bunu zaten SGK da kabul etmiyor. Özelde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapabiliyor, o da aylık çalışma saati 180 saat altında ise.

   
 17. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  kurum hekimleri yapabiliyor işyeri hekimliği benim gibi,lütfen iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım,başkalarına yanlış yol göstermiş oluruz.

   
  ilyas özer ve Ümit UĞURÇEKİÇ bu yazıya teşekkür etti.
 18. Eralp Kuyucu

  Eralp Kuyucu TÜİSAG Üyesi

  Sayın meslektaşım; Devlet hastanelerinde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapamazlar. Devlette tabirinden kastım bu idi. Hiçkimseyi yanlış yönlendirmeye niyetim yok. Saat konusunu da Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden öğrendim.

   
 19. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  kimseyi yanlış yönlendirme niyetiniz olduğunu söylemedim sadece iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım.

   
 20. Ümit UĞURÇEKİÇ

  Ümit UĞURÇEKİÇ TÜİSAG Üyesi

  kamuda kurum hekimi olarak çalışıyorum aynı zamanda işyeri hekimliği de yapıyorum yasal olarak

   
  er kal ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica