Tartışma : Işyeri Hekimi Çalışma Süreleri

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Yayınlanan taslak yönetmelikte

MADDE 12 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
b) Diğer işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
diyor.
İş güvenliği uzmanlarıyla aralarında 2.5 kat fark var. Yorumlarınızı bekliyorum...

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok az olmuş süreler. Ama bu işi yapan doktor bulmak ve maliyetini göz önüne alınca çok da karşı çıkılacak bir durum değil açıkçası.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Yayınlanan taslak yönetmelikte

MADDE 12 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
b) Diğer işyerlerinden,
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
diyor.
İş güvenliği uzmanlarıyla aralarında 2.5 kat fark var. Yorumlarınızı bekliyorum...
Arkadaşlar iş yeri hekimi ile kendinizi kıyaslayamazsınız ben iş güv. Uzmanıyım ama iş yeri hekimi ile kendimi kıyaslamam biraz abes olmaz mı. Onların çalışma zamanı ile bizimki farklı bahsettiğimiz kişi hekim çalışma süresi de, almış olduğu ücrettde farklı olobilir.

seyhan8303

Üye
TÜİSAG Üyesi
Devlette doktor olan is yeri hekimligi yapabilir mi osgb bunyesinde ?

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar olayı yapılacak işler olarak düşünelim. İşyeri hekimleri "ilaç yazar, gider" imajından yeni yeni kurtuluyor. Hatta hala böyle yapıp direnen doktorlarımız var. Çaışmaların içine çekmekte zorlanıyoruz. Örneğin bir işyerinde ben iş güvenliği uzmanı olarak 65 saat çalışmam gerekirken doktor 26 saat çalışıyor. Bu işin ortasını bulsak da çalışmalarda aynı çabayı göstersek fena mı olur.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Devlette doktor olan is yeri hekimligi yapabilir mi osgb bunyesinde ?
Yapamaz çünki devlette doktor olarak çalışan bir iş yeri hekimi tamgün yasasından dolayı başka bir yerde çalışamaz. Yasa ya devlette yada özel sektörde çalışmasına izin vermekte. ikisinde de aynı anda çalışmasına izn vermemekte

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar olayı yapılacak işler olarak düşünelim. İşyeri hekimleri "ilaç yazar, gider" imajından yeni yeni kurtuluyor. Hatta hala böyle yapıp direnen doktorlarımız var. Çaışmaların içine çekmekte zorlanıyoruz. Örneğin bir işyerinde ben iş güvenliği uzmanı olarak 65 saat çalışmam gerekirken doktor 26 saat çalışıyor. Bu işin ortasını bulsak da çalışmalarda aynı çabayı göstersek fena mı olur.
Olayı okadar basite indergeyemessiniz. Tünel inşaatında çalışan bir işçi ile mühendis arasındaki farkı düşünün hata ikisi çalışanında mesleki riskini düşünün ve almış oldukları ücreti kaıyaslarsanız cevabı bulabilirsiniz. Bu arada sadece reçete yazıp giden iş yeri hekimi de bence görevini yapmamamktadır.Buda onun mesleki ahlakından kaynaklanmakta olduğunu düşünmekteyim.

doktornext

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Yapamaz çünki devlette doktor olarak çalışan bir iş yeri hekimi tamgün yasasından dolayı başka bir yerde çalışamaz. Yasa ya devlette yada özel sektörde çalışmasına izin vermekte. ikisinde de aynı anda çalışmasına izn vermemekte
devlette kurum hekimi olan hekimler ek olarak özel sektörde işyeri hekimliği yapabilir,osgb ile anlaşabilir,tam gün yasasında da var bu ayrıcalık.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
devlette kurum hekimi olan hekimler ek olarak özel sektörde işyeri hekimliği yapabilir,osgb ile anlaşabilir,tam gün yasasında da var bu ayrıcalık.
Hocam bu sizin dedğiniz nerede yazmakta ben bulamadım benim bildiğim devlette çalışan hekimler diğer devlet kurumlarında görev alabilir ama özel sektöre ait bir yerde çalıştırılamaz. Aşağıdaki taslak ta bunu söylemekte.

İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri
MADDE 7 – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.
(2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez. Ancak kamuya ait işyerlerinde tabip unvanıyla istihdam edilen ve tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimliği yapma yetkisi olanlar için bu süre en az 50 saat olacak şekilde bölünebilir.

başak yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar ;İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI nezaman yürürlüğe girecek acaba suan isyeri hekimi ile sözleşme aşamasındayız hangi yönetmelikteki süreleri dikkate almalıyız. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar ;İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI nezaman yürürlüğe girecek acaba suan isyeri hekimi ile sözleşme aşamasındayız hangi yönetmelikteki süreleri dikkate almalıyız. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla

Başak hanım yenisi çıkana kadar eskisi geçerlidir, kanun ve yasalarda Henüz yenisi resmi gazetede yayınlanmadı sadece taslak halinde görüşler alınmak üzere ilgili kurumlara gönderildi , yeni yönetmelik ne zaman çıkar bilemiyorum yenisi henüz çıkmadığı için eskisi ile sözleşme yapacaksınız fakat bana sorarsanız biraz bekleyin yeni yönetmelik yayınlnınca sözleşme yapın derim.

doktornext

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Hocam bu sizin dedğiniz nerede yazmakta ben bulamadım benim bildiğim devlette çalışan hekimler diğer devlet kurumlarında görev alabilir ama özel sektöre ait bir yerde çalıştırılamaz. Aşağıdaki taslak ta bunu söylemekte.

İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri
MADDE 7 – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.
(2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez. Ancak kamuya ait işyerlerinde tabip unvanıyla istihdam edilen ve tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimliği yapma yetkisi olanlar için bu süre en az 50 saat olacak şekilde bölünebilir.
tam gün kanunda var bu hüküm,ayrıca yukarıda tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla yazıyor,yol tam gün yasasına çıkıyor.

Ferdi Sevir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İşyeri Hekimi kendi 217 saatini doldurduktan sonra başka birisine ait olan işyeri hekimliği sertifikası ile hizmet veriyor ise bu durumun kanundaki yeri nedir? Hem hekim hem işveren açısından cezai yaptırımları nelerdir?

drayhanuza

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
bu durumun kanundaki yeri resmi evrakta sahtekarlık ve sahtekarlıktır. Tabipler odası bu hekime meslekten men cezası verebilir. Çalışma bakanlığı sertifikasını iptal edebilir. Adli merciler sahtekarlıktan yargılanmasına karar verir.

Eralp Kuyucu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar; Devlette çalışan hekimler ve aile hekimleri işyeri hekimliği yapamaz. Bunu zaten SGK da kabul etmiyor. Özelde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapabiliyor, o da aylık çalışma saati 180 saat altında ise.

doktornext

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar; Devlette çalışan hekimler ve aile hekimleri işyeri hekimliği yapamaz. Bunu zaten SGK da kabul etmiyor. Özelde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapabiliyor, o da aylık çalışma saati 180 saat altında ise.
kurum hekimleri yapabiliyor işyeri hekimliği benim gibi,lütfen iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım,başkalarına yanlış yol göstermiş oluruz.

Eralp Kuyucu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
kurum hekimleri yapabiliyor işyeri hekimliği benim gibi,lütfen iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım,başkalarına yanlış yol göstermiş oluruz.
Sayın meslektaşım; Devlet hastanelerinde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapamazlar. Devlette tabirinden kastım bu idi. Hiçkimseyi yanlış yönlendirmeye niyetim yok. Saat konusunu da Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden öğrendim.

doktornext

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Sayın meslektaşım; Devlet hastanelerinde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapamazlar. Devlette tabirinden kastım bu idi. Hiçkimseyi yanlış yönlendirmeye niyetim yok. Saat konusunu da Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden öğrendim.
kimseyi yanlış yönlendirme niyetiniz olduğunu söylemedim sadece iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım.

Ümit UĞURÇEKİÇ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
kamuda kurum hekimi olarak çalışıyorum aynı zamanda işyeri hekimliği de yapıyorum yasal olarak

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.