Işyeri Hekimi Çalışma Saatleri Önemli Hesaplama Yöntemi Soru Olabilir

Konu, 'Soru Bankaları, Konu Özetleri, Hap Bilgiler' kısmında err tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. err

  err TÜİSAG Üyesi  27.11.2010 tarihli resmi gazete’de işyeri hekimleri yetki, görev, sorumluluk ve eğitim şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlanmıştır. Bu Yönetmelikler daha önce yayınlanan Yönetmelikleri ortadan kaldırmamakla beraber özellikle çalışma saatleri açısından farklılıklar içermektedir.Bu yönetmeliğe göre işyeri hekimi çalışma saatleri aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.
  Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 10 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 20 dakika,
  Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 15 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 25 dakika,
  Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 20 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 30 dakika.
  Buna göre bir örnek vermek gerekirse,; az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde 100 kişi çalışıyorsa, en az 10 saatin yanı sıra her işçi için yılda en az 20 dakika ilave edilecektir.
  100 işçi X 20 = 2000 dk/yıl
  2000 / 12 ay / 60 dk = 3 sa/ay (yaklaşık)
  Sağlık gözetimi için gerekli olan ayda en az 10 saat de ilave edilince, 100 işçi için işyeri hekiminin ayda en az 13 saat çalışması gerekecektir. Bu işyeri hekimiyle ayda 13 saat çalışması için kısmi süreli iş sözleşmesi (part-time) imzalanması gerekmektedir.
  Diğer tehlike sınıflarına(tehlikeli ve çok tehlikeli) göre de benzer şekilde çalışma saatleri belirlenmektedir.Ayrıca işçilere muayene ve reçete yazma işlemleri içinde bu süreye makul bir süre daha eklenmelidir.


   
  rsavlu, Emre DEDE, Ahmet Toper ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. emreerciyes24

  emreerciyes24 TÜİSAG Üyesi

  err ben bunu bilmiyordum çok teşekkür ederim

   
 3. TARKAN SONER

  TARKAN SONER TÜİSAG Üyesi

  İŞYERİ HEKİMLERİ ÇALIŞMA SÜRESİ HESABINI BİLEN VARMI ARKADAŞLAR.YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

     

   
 4. İsmail TÜRKER

  İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

  TARKAN SONER bu yazıya teşekkür etti.
 5. Dr.Süleyman Yelken

  Dr.Süleyman Yelken TÜİSAG Üyesi

  peki işçi sayısı 20 ise?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica