Haber - Işverenlere Ve Apartman Yöneticilerine Müjde | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Işverenlere Ve Apartman Yöneticilerine Müjde

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Hakan ÖZTÜRK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ÖZTÜRK

  Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi  İşverenlere ve apartman yöneticilerine müjde
  HÜRRİYET’te dikkatini çektiğimiz bir konuya daha çözüm getiriliyor.

  Çözüm getirilen konu, apartmanlarda ve bazı iş- yerlerinde çalıştırılması veya dışarıdan hizmet alınması gereken; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli ile ilgili..
  YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR
  Yakında yayınlanması beklenen bir yönetmelik değişikliğiyle, kapıcı çalıştıran apartmanlar ile 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yeri işverenleri; iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmaktan veya dışarıdan hizmet alıp, ücret ödemekten kurtulacaklar.
  Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca usul ve esasları belirlenecek eğitimleri almaları gerekiyor. Eğitim sonrası bir anlamda, kendi işyerlerinin; iş güvenliği uzmanı, hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacaklar.
  KİMLERİ KAPSIYOR
  Yönetmelik yayınlandığında;
  · Kapıcı çalıştıran apartmanlar, bundan yararlanacak.
  · Ayrıca, 10’dan az çalışanı bulunan 1 milyon 374 bin 684 işyerinden “Az tehlikeli” sınıfta yer alan 460 bin işyerini, örneğin;
  Bakkal, manav, büfe,
  Kırtasiyeci, kitapçı,
  Cep telefonu satıcısı,
  Pastane, çikolata imalatçısı,
  Kuyumcu, mücevheratçı,
  Dondurmacı,
  Konfeksiyoncu,
  Emlakçı,
  Gelinlik, eldiven, kravat ve gömlek imali yapanları
  kapsayacak (Az tehlikeli ve tehlikeli işlerin listesi için Bkz. 29 Mart 2013 Tarihli resmi gazete’de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği).
  BERBERE VE KUAFÖRE YOK
  Yapılacak olan düzenleme;
  Berberleri ve kuaförleri kapsamıyor.
  Nedenine gelince, bunlar “tehlikeli işyerleri” arasında sayılmış!
  Bunların dışında; saunalar, zayıflama salonları, masaj salonları, hamamlar, matbaalar, ayakkabı ve terlik imalatçıları, yapma çiçek imalatı, leblebi-çekirdek imalatı, kavun-karpuz yetiştirilmesi, mobilya imalatı, kümes hayvanları yetiştiriciliği, deniz balıkçılığı gibi işler de tehlikeli işler arasında sayıldığı için, yönetmelik değişikliği bu iş yerlerini de kapsamayacak.
  Bu uygulama özellikle berberleri mağdur edecek. Berberlerin, “Az tehlikeli iş yeri” kapsamına alınıp sorunlarının çözümlenmesin de yarar var.
  TEPKİLER ETKİLİ OLDU
  Hürriyet okurları hatırlayacaktır.
  İşçi çalıştıran her iş yeri;
  - İşyeri hekimi
  - İş güvenliği uzmanı
  - Yardımcı sağlık personeli
  istihdam edecek ya da bunları bünyesinde bulunduran kurumlardan hizmet alacaktı.
  Aksi halde “her ay 14 bin TL idari para cezası” var!
  Bu para dahi, birçok küçük işletmenin sermayesi. Bir kaç aylık örneğin 6 aylık ceza 84 bin lira!
  Bu uygulama, Türkiye koşullarına uygun değil. Ancak, yasayı da zorlayarak yapılmak istenen yeni düzenleme de bazı sorunları beraberinde getirebilir.
  Nasreddin Hoca’ya sormuşlar:
  - Hocam, yazı mı seversin yoksa kışı mı?
  O da yanıtlamış:
  - Mecbur muyum ikisinden birini sevmeye? İkisinin ortası ilkbahar ve sonbahar var. Onları niye sormuyorsun?
  Hoca’nın fıkrasında olduğu gibi, iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda, cezayı da azaltan “orta bir yol” yok mu?


  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26167325.asp?yazarid=82&hid=26168349


   
  Last edited by a moderator: 7 Nisan 2014
 2. Barış Şenoğul

  Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

  Hepsini alsınlar o zaman az tehlikeli sınıfa, bitsin bu iş.
  Nasıl haber yapıyorlar anlamak mümkün değil. 14.000 TL ceza fiyatının yüksek olduğundan bahsediyor. Uzman bulundur o zaman yeme ceza.
  Sanki her ay 14.000 TL ödenecekmiş gibi abartmış, üstüne daha da abartmak için 6 aylık hesap da yapıp, 84.000 TL yazmış, ünlem işareti ile bitirmiş. Fıkra da komedinin son noktası olmuş.
  Ama bu işler böyle yürüyor. Önce küçük bir haber, ardından yasa değişikliği teklifi, devamında ise değişiklik. Kimse iş kazalarından meslek hastalıklarından bahsetmiyor maalesef.

   
  bukre isik, Murat KOÇAK ve Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 3. bukre isik

  bukre isik TÜİSAG Üyesi

  Saçmalık... İşveren iş sağlığını ve güvenini alacağı dandik bir eğitimle nasıl sağlayacak. Adam tütün satıyor ya da bakkalında havai fişek satıyor hangi yangın söndürücü tipi bulundurması gerektiğini bile anlamaz. Ne bilecek kkt yangın söndürücüyü. Ama tebrik ederim hükümeti. 2000 TL civarı kurs bedeli zaten , 450 Tl sınav ve sertifika bedeli aldı. sadece geçen sınavda 135.000 kişi girdi. Şimdi de e madem öyle işverenler de alsın deyip bir de ordan yağma yapacak. MAksat ne sağlık ne güvenlik, umurunda bile değil. O zaman en baştan işverenlere kurs açsaydın dimi? en azından az tehlikeliler aradan çıkmış olurdu. Soğan gibi soyulmaya koyun gibi güdülmeye tabiyiz hep. KAzandığımız sınavın belgesini bile para karşılığında alabiliyoruz. Modern eşkiyacılık.
  Ayrıca tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için ayda deği,l 14.000 , 140.000 tl para cezası bile verseler az. Bir insan hayatı bu değerlerden çok daha yüksek. Önlemi almak çok kolay çok ucuz. NEdense bizim millet hep ceza hesabını yapar tutar, önlem masrafını değil. En basit örneği zonguldak madenleri her yıl gözünüzün önünde . Tabi kör değilsek...

     

   
  Last edited by a moderator: 15 Nisan 2014
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica