"İşverene Karşı Sorumludur" Ne demektir. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

"İşverene Karşı Sorumludur" Ne demektir.

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hasan Berkman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi  (3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

  Bu ifade İSG Uzmanlarını nasıl etkiler?


   
 2. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Yap(a)madığın her eksiklikten dolayı meydana gelecek kayıp ve zararlar neticesinde işveren, zararlarını uzmana veya işyeri hekimine rücu ettirebilir demek. Kısaca, işveren yerine hapis yatabilir tazminatları ödeyebilirsin demek..

   
  Mert Fatih Kesgin ve Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 3. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Patron tazminat yada ceza öderse bunu isg müh. rücu edebilir.Yani paranın bir kısmını isgciğim gel öde diyebilir.

     

   
  Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 4. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  İşinizi doğru düzgünm yapın demek..
  Bu işi ele ayak altına düşürmeyin demek..
  Belgenizi sorumluluğunuzu işletin demek..
  Yeri geldiğinde her türlü olumsuzluğu noter defterine yazın demek.
  Bölge müdürlüklerine bildirim yapın demek..
  Herşeyi yaptırmak için uğraşın müsamaha göstermeyin demek..
  İşinizi yaparken iki defa düşünün demek..
  Arkada bırakabileceklerinizi düşünün demek..

  demek de demek...

  Bunlar kimin elinde.. İşverenin değil senin benim bizlerin elinde..

  Ya kurda kuşa yem olacağız yada bu işin kurdu olacağız.. ;)

   
  Aytuğ, meh_ekinci, gıdamühendisi ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Gayet güzel bir açıklama. İlave olarak o fıkra eklenmese de bunu yapmalıyız. Ancak burada iş verenlerin bir etkisi olduğunu iş verenlerin baskısı altında eklendiğini düşünüyorum.

     

   
 6. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Yani bütün yük ISG Uzmanlarında, ve sen ekmek parası için o kadar sorumluluğun altına giriyorsun "Patron sana kardan pay vermiyor" . Bence bu adaletli olmamış, Kaldı ki sen deftere yazsan bile Allah korusun bir kaza olduğunda seni de içeri alıyorlar+ kusur oranında yaptıramadığın için maddi tazminat. Yazık bizlere resmen ateşe atıyorlar...

   
 7. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu madde iş güvenliği uzmanlarının uykularını kaçırabilecek potansiyele sahip görünüyor.Önerilerim şunlar;
  1.işyeri seçilirken fiyata değil işyerinin risklerine göre seçim yapmalı.
  2.sözleşme öncesi işletmede kısa bir tur yapılarak tercihan fotoğraflı bir tehlike-risk envanteri çıkartılmalı.
  3.sözleşme öncesi işverenin mümkünse kendisi değilse vekiline bir sunum yapılarak tehlikeleri/riskleri kabul edilebilir seviyeye indirme konusunda niyeti olup olmadığı öğrenilmeli.
  4.sözleşme için mutlaka iş davalarında tecrübeli bir avukattan yardım alınmalı
  5.işveren vekiline bildirilen tüm uyarılar tercihan tarih-saat-dakika kayıtlı fotoğraflı olmalı ,imzası alınmalı ve taratılarak mail yoluyla işyerindeki sorumlulara bildirilmeli ,süresi içinde yerine getirildiği takip edilmelidir.
  6.yerine getirilmeyen önlemler için işveren vekili uyarılarak kısa bir ek süre verilmeli ve gene yerine getirilmez ise "3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur." maddesi gereğince uzmanın bakanlığa bildirim sorumluluğu olduğu son defa hatırlatılmalıdır.
  7.son çare bakanlığa bildirim yapılmalıdır.
  Selamlar ve kolaylıklar
  Şükrü ÖZGÜR

  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıı
  (Sertifika bekliyor)
  Lead Auditor

  OHSAS_EMS_QMS_FSMS
   
  Aytuğ ve gıdamühendisi bu yazıya teşekkür etti.
 8. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi


  Değerli arkadaşım bu ülkede isg uzmanının maaşını patron verdiği sürece hiç bir şey değişmez sen sadece değiştirmeye çalışırsın fakat değiştiremezsin umarım ki değişmezsin : )   
  aonal ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 9. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Kadir bey sanırım ben Allah'ın sevdiği bir kuluymuşum..
  İstediklerimi yaptırabileceğim bir yerde bu işe başladım..
  2 aydır herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve istediğim herşey onay gördü ve yapıldı..
  Belki de bu yüzden biraz rahatım..
  Allah herkese bu tarz yerlerde çalışmayı nasip etsin..
  Eksiklik yok mu tabiki var ama istediğimde yaptırabiliyormuyum sonuna kadar evet..
  O zaman ne sorun kalıyor ne bişey..
  Şuan sadece didik didik eksiklik arıyorum,onları da halledebileyim hesabındayım..
  Hele bir eksiklik var onu halledebilsem,benden mutlusu olmayacak..

     

   
 10. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Allah herkese iş güvenliği bilinci ve kültürü yerleşmiş firmalar ile çalışmayı nasip etsin, etsinki ne biz zarar görelim ne firma zarar görsün, çalışma hayatında başarılar dilerim.   
  Hüseyin KOÇ bu yazıya teşekkür etti.
 11. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yukarıdaki iki cümlede yaklaşımlarınızın dar bir çerçevede olduğunu gözlemledim. Ben olsam şöyle dua ederim: "Allah her işçiye, iş yerine ve işverene iş güvenliği ve bilincini yerleştirebilmeyi bizlere nasip etsin" Ki bizler ve bizlerden sonra gelecek uzman kardeşlerimiz bir yandan tehlikeler/risklerle savaşırken diğer yandan patron/işverenlerle savaşmak zorunda kalmasın.   
 12. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Bu kültür işverene yerleşmediği sürece hiç bir işçiye bu kültürü yerleştiremezsiniz. İşveren isg yi yapar ise işçiler seve seve kültürü yerleştirir. Bu kadar basit. Diğer bir konu ise eğer senin çalıştığın işveren KOT kafalı ise ne senin a sınıfı c sınıfı uzmanlık belgen yeter nede benim buradaki yazdıklarım bu kafayı değştirir. Nasip etsin tabiki bizlere ama adamın içinde yoksa olmaz yani ben oyle işveren gördümki adam senin bana garezinmi var da bu İSG defterini yazıyorsun diyenleri gördüm, eğitim için işcileri toplamaya uğraşırken işveren ya arkadaşım senin bana garezinmi var ben şu kadar zarar ederim ne eğitimi diyen işverenlerimi saysam. Yani sonuç olarak isg uzmanının bir şeyleri değiştirebilmesi için ya işveren isg kültürünü benimsemiş olacak yada isg uzmanı bağımsız çalışacak.

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  peki hocam. öyleyse oturup bekleyelim ki patronlar insafa gelsin. bekleyelim ki devlet önümüzdeki 50 sene içinde avrupa birliği nin de diretmesiyle uzmanları bağımsızlaştırsın.
   
 14. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Hiç bi şey olmaz arkadaşım. Sen dik dur yeter. Sonuçta bu mesleği yapan insanların son şansı değil bu meslek. Herkes ayrıyetten bir meslek sahibi. Kendini yedirme yeter. O kadar derin değil o çukur. Atma imzanı. Sen, ben veya diğerleri atmadıktan sonra nasıl yaptıracak adam bu işi? Atamadığı uzman için aylık 5000 tl ceza yazıyo kanunda. Bu mesleğin bireylerinde bitiyor her şey. Ayağa düşürürsek mesleği, hemen ardından biz ayağa düşeriz. Üzerinizde tepinmekten de çekinmezler, onu da ayrıca belirteyim. Ne var yok yüklerler sırtınıza. Basiretli bireyler olarak dik durursak bahsettiğiniz şeylerin olacağına inanmıyorum ben...

   
  Hüseyin KOÇ bu yazıya teşekkür etti.
 15. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslektaşım Mert Fatih keskin, sen bir mühendis olabilirsin iş bulamadığın için isg alanını seçmişte olabilir yada hem mühendislik hemde isg işini aynı anda yürütüyorda olabilir veya çalıştığın firmada isgye önem verildiği için tepkinin bu şekilde olmasını gayet normal karşılıyorum. İş güvenliğ mesleği bu ülkede mühendisler tarafından yapıldığı algısı olduğu için, her zaman 2 meslekli çalışanlar olarak gorulmustur. Ne yazıkki bu ülkenin üniversitelerinde İş sağlığı ve Güvenliği bölümleri vardır bu alanda ihtisas yapmış arkadaşlarım sizin gibi şanslı değiller cunki onların yapabileceği kendini geliştirebileceği tek alan iş güvenliği yapmaktır. O yüzden herkesin elinde 2nci bir mesleği olmayabilir. Ben yaptığım işte dikimdir fakat bu ülkede iş güvenliği yine diyorum işverenlerin isgye bakış acısına göre değiştiği için sistem değişmez. Yukarıda aytuğ beyinde dediği üzere ya bu işe bizim devletimiz denetim mekanızmasını iyi işletecek yada avrupa birliğinin baskıları ile bu işi yapan arkadaşlar bağımsız olacak...
  Küçük Bir Not: Bu ülkede kimse bulunmaz hint kumaşı değildir. Sen atmazsın biri gelir atar. Ben sana at demiyorum fakat atanlarada hak veriyorum.. Cünki yaşamak icin para lazım ve para icin bi cok insan herseyi yapar... Bende senin gibi dusunuyorum sen yapmazsan o yapmazsa sıkıntı olmaz isveren mecbur kalır diye ama mantar gibi isg uzmanı yetisiyor bu ülkede. Ayrıca unutmaki bu kanunu yapanların kendileri işveren kendilerine dokunacak yasa cıkarmazlar : ) Yani olan sana bana ona olacak.

  Saygılarımla.   
 16. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bakın, haklı olduğunuz çok yer olduğu doğru. OSGB de çalışıyorum ve inanın bu sektörün tüm sıkıntılarını biliyoruz. Yaşıyoruz çünkü. Ama sorun ciddi manada iş ahlakını oturtamayan insanların varlığı. Burada 2. mesleğin olup olmaması aslında hiç önemli değil. Önemli olan sağlam bir kişiliğe sahip, iş ahlakı bünyesinde barındıran bireyleri sektörde görmek. O yüzden, sivil toplum örgütü haline gelmemiz ve bu örgüt marifetiyle ulusal bir mesleki bilinç oluşturmamız gerekiyor. Bu bilince sahip olmayanları, aykırı davrananları aramızdan elemek de yine bu örgütlenmenin kendi işidir. Bir başka adım ise sizin dediğiniz gibi denetimler. Biz müfettiş denetimleri sonucunda çıkan eksikliklere bizim söylediklerimizden daha fazla önem verildiğini biliyoruz. Bu açıdan bakıldığında da Bakanlığa tabii ki daha fazla görev düşüyor. Ama birincil şart düzeltmeye önce kendimizden başlamak diye düşünüyorum.

   
 17. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslektaşım, size katılıyorum bu iş tekil olmuyor malesef birleşmek ve güç birliği yapmak gerekirki biz toplum olarak hiç bir konuda hiç bir sıkıntıda birleşe bilen insanlar değiliz. Yani işimiz çok zor allah bize de çalışanada sabır versin.

   
  aonal ve Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica