Soru Işveren Vekilliği

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ıcha tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ıcha

  ıcha TÜİSAG Üyesi  İşveren vekili sorumlulukları nelerdir? Çalışanın yönetici de olsa kabul etme mecburiyeti var mıdır?


   
 2. gulkubra

  gulkubra TÜİSAG Üyesi

  İşveren vekili 6331 kanunun da yer alan işverenin sorumlulukları, yükümlülükleri kısmından sorumludur. Yani işverendir. Sadece vekil atamak işverenin sorumluluğunu kaldırmaz. Zaten vekil olabilmesi için firma adına imza yetkisi olmalıdır. Bu tür kişiler genelde yönetici tarafından olur.

   
  ıcha bu yazıya teşekkür etti.
 3. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  İşveren vekili tanımlamaları SGK kanunu ve İş kanunu içerisinde farklıdır.

  SGK Kanununa göre ; İşin bütünün yönetimi için işveren adına yetkilendirilmiş kişi (Genel Müdür , İşletme Müdürü gibi) olarak tanımlanırken ,
  4857 İş Kanuna göre ; İşveren adına işin , işyerinin ve işletmenin yönetiminde görevlendirilen kişi (Şef , Mdr. Yrd. , Müdür , Gnl. Mdr. Yrd. , Genel Müdür v.s.) olarak tanımlanmaktadır ,

  Bu tanımlamalardan yola çıkarak ;
  SGK ile ilgili konularda Genel Müdür , İşletme Müdürü gibi görevlerde ki kişilerin sorumlu tutulacağını ,
  İş Güvenliği ile ilgili konularda iş kanunları , ilgili yönetmelik ve mevzuat gereği tüm bölüm yöneticilerinin sorumlu olacağını söyleyebiliriz.

  Bu durumu kabul etmemek söz konusu olamaz zira ilgili yöneticinin görevi kabul etmemesi gerekir (yani artık müdür - şef v.s. yönetici maaşı alamayacak ::-((). İlgili görevi kabul etmemesi kendisini sıradan çalışan durumuna getirir ki burada da İş Güvenliği uygulamaları ile ilgili sorumlulukları bitmez. İlgili yönetmeliklerde belirtilen çalışanların sorumlulukları başlığı altında ki tüm konulara uymak zorundadır. Yani kim olursa olsun işyeri içinde çalışansa iş güvenliği ile ilgili sorumluluk taşır.

  İşveren Vekili olan kişinin işverenin sorumluluklarını %100 taşıması gibi bir durum yoktur. İşveren her durumda tüm uygulamalardan sorumludur , işveren vekili ise kendi bölümüne ait alınan tedbir - uygulamaların takibi ve iyileştirme çalışmalarından sorumludur.

  İyi çalışmalar ,

     

   
  ıcha bu yazıya teşekkür etti.
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şunu da söylemek istedim; Türkiye' de
  Şunu söylemek istedim; Türkiye' de genelde sizin değindiğiniz kişiler (Genel müdür, müdür, şef vb.) işveren vekili görünümlü işçi. Nedeni şu, bu kişilere hadi seni genel müdür yaptım hatta hadi seni işveren vekili yaptım demekle işveren vekilliği olmuyor. Seni genel müdür yaptım ve şu, şu, şu konularda benim adıma eleman alma, çıkartma, hizmet alma, para harcama yetkisi verdim diye yazılı bir evrak olması gerekir. Bu da daha çok noter kanalıyla yapılır. Bizde ki ise bir organizasyon şeması, çoğu firmada daha görev tanımı bile yok, ortada bir evrak ta yok (yetkin şu, sorumluluğun şu diye).
  İşverenin sorumluluğu/sorumsuzluğu noktasında da; her ne kadar kanun işverenin sorumluluğu devam eder dese de benim bildiğim firmalarda eğer işveren vekili var ise bizzat o yargılanıyor. Daha henüz işveren vekili olup ta işveren vekili yerine işverenin yargılandığına tanık olmadım.

   
  uzmancan ve ıcha bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica