Soru : İşveren Vekili Vekaletname Örneği

Buğra58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Projelerimizde görevli bulunan personellerimizden birer kişiyi sadece iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı iş veren vekili olarak görevlendirmek istiyoruz (tespit öneri defterlerine imza atabilsin, kurula başkanlık edebilsin, çalışma sosyal güvenlik bakanlığı ile ilgili işlemlerde iş güvenliği ile alakalı yetkisi bulunsun). Bununla ilgili vekaletname örneği elinde mevcut olan var mıdır?

Sancak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşveren vekili öyle bir yazı ile halledilebilecek bir konu değildir. Vekillik noterden veya şirket ise yönetim kurulu kararı ile yapılabilir.

Buğra58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Noterden vekaletname ile yapacağız ancak tüm yetkiyi devretmeyeceğiz sadece iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı olarak. Notere gidip hazır yazdırmak istemiyoruz. Öncelikli olarak çalıştığım şirket bunu incelemek istiyor.

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
KONU : İSG Konusunda İşveren Vekili Ataması

İŞVEREN VEKİLİ ATAMA

...ŞİRKET İSMİ................................Genel Başkanlığı, ............ADRES.............. No:33 .............. /Ankara adresindeki kurumumuzun 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili çalışmalara katılması, çalışmaları izlemesi ayrıca tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili görevleri yerine getirmesi ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulunda, İşveren yerine temsil etmesi ve işveren yerine iş güvenliği konularında imza yetkisini kullanmak amacıyla aşağıda görevi yer alan ......AD SOYAD ................... isimli personelin İşveren vekili olarak ataması yapılmıştır.

Ben böyle bir yazı hazırlamıştım.

Buğra58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
KONU : İSG Konusunda İşveren Vekili Ataması

İŞVEREN VEKİLİ ATAMA

...ŞİRKET İSMİ................................Genel Başkanlığı, ............ADRES.............. No:33 .............. /Ankara adresindeki kurumumuzun 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili çalışmalara katılması, çalışmaları izlemesi ayrıca tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili görevleri yerine getirmesi ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulunda, İşveren yerine temsil etmesi ve işveren yerine iş güvenliği konularında imza yetkisini kullanmak amacıyla aşağıda görevi yer alan ......AD SOYAD ................... isimli personelin İşveren vekili olarak ataması yapılmıştır.

Ben böyle bir yazı hazırlamıştım.
Bu yazıyı notere onaylattıktan sonra herhangi bir problem ile karşılaştınız mı?

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben notere onaylatmadım şimdiye kadar. şirkette imza yetkisi olan birisi atama yazısını imzalayıp yetki verebilir.bakanlık böyle bir uygulama yapın demedi bu zamana kadar

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşveren vekilinin İş Sağlığı Ve Güvenliği konusunda da harcama yetkisi olmalıdır ,eğer bu yetki verilmemişse olası İş kazalarından İşveren sorumlu olacaktır.

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, sadece iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı işveren vekili nedir?
Tehlikeli durumları yok etmek için para harcama, önlem aldırma, iş durdurma ve işverenlerin işyerine özgü hukuksal yükümlülüklerini yerine getirme sorumlulukları olan kişiler tespit ve öneri defterine imza atabilecek işveren vekilleri olarak yorumlanmalıdır.
Demek istediğim yeni atayacağınız işveren vekilinde; senin işin iş sağlığı ve güvenliği bu işe karışma diyebileceğiniz konu ne olabilir? Zaten böyle bir durum var ise o kişinin işyerinin tamamından sorumlu işveren vekili olması söz konusu değil ve işyerinizde bir vekil yok ise işveren sorumluluğu devam edecektir diye düşünüyorum.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ben de buna binayen bir konuda fikir danışmak istiyorum.biliyorsunuz ki işverenin imzalaması gereken çok fazla evrak oluyor ve işverenim şehir dışındaki başka şantiyelerimize de gidiyor.şantiye şefine ben vekalet veririm, o imzalar ben yokken dedi ama bunun için yapmamız gereken şey nedir ?

Buğra58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ben de buna binayen bir konuda fikir danışmak istiyorum.biliyorsunuz ki işverenin imzalaması gereken çok fazla evrak oluyor ve işverenim şehir dışındaki başka şantiyelerimize de gidiyor.şantiye şefine ben vekalet veririm, o imzalar ben yokken dedi ama bunun için yapmamız gereken şey nedir ?
Benim sorunumda buna yakın. Şöyleki birçok farklı şehirde projelerimiz mevcut (her birinde ayrı ayrı sgk işyeri açılışları mevcut) ve dediğiniz gibi bir çok evrak evrak mevcut. Bu konuda bir çalışana bu tarz bir yetki vererek gerekli işlemleri yürütmesini istemekteyiz. 170'i aradığımda bu konu ile ilgili olarak bu olayın noter onaylı olması gerektiği yanıtını verdi. Bu vekalet verilirken sadece iş güvenliği ile ilgilenmesini istiyoruz ve nasıl bir vekaletname çıkartabileceğimiz konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
aynen ben de bu soruya cevap arıyordum çünkü bir kaç yerde şantiyemiz mevcut bizim de.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.